Někdo si oslavu bez alkoholu neumí představit, někdo si ji naopak nedokáže představit s ním. Naštěstí pro ty, kdo si chtějí připít a zároveň se neopít, už vzniká dost zajímavých nealko drinků. Na pohled jsou často nerozeznatelné od alkoholických nápojů, a tak se abstinující nemusí cítit vyřazeni z kolektivu proto, že usrkávají colu, zatímco ostatní bujaře slaví.
Rozmachu drinků bez alkoholu se nelze podivovat: pít nealko je v posledních letech zejména na Západě stále populárnější. V západní Evropě za posledních pět let vzrostly prodeje piv s žádným nebo malým množstvím alkoholu o 18 procent a do konce roku 2022 by měly vyšplhat ještě o dalších 12 procent.
A nejde pochopitelně jen o piva – prosazují se i nealko giny, vodky a další barové stálice. Podívejte se na výběr těch, které můžete sehnat i v Česku.
Samurai Shot
Samurai Shot chutná podobně jako čaj, což není náhoda. Vyrábí se z čajového extraktu a stojí za ním Jaromír Horák, zakladatel festivalu Čajomír.
Samurai Shot slouží nejen jako alternativa klasických panáků, ale i kávy, jelikož působí dobře na soustředění. Kromě panáků se prodává i lahev zvaná Geisha, připomínající šampaňské, která se rovněž ideálně hodí na nealko přípitky.
Samurai Shot koupíte na e-shopu, v prodejně a nově i baru v pražských Holešovicích nebo také v sítích obchodů Oxalis či Makro.
Vassa
Z českých produktů můžete vyzkoušet ještě novinku nesoucí název Vassa, která vzniká podle staročeského receptu ručním destilováním.
Destilát Vassa Zero Spirit má několik variant, Vassa Zero Vodka, Vassa Zero Rum a Vassa Zero Gin: všechny slouží jako ideální základ pro přípravu koktejlů nebo long drinků.
Vyrábějí se z přírodních látek bez použití dochucovadel, chuť dodávají u vodky exotické byliny a koření ze Středního východu a u ginu zase koriandr, citrusová kůra a jalovec. Objednat si je můžete třeba přes e-shop.
Borrago
Když ve známém holešovickém baru Cobra ucítíte, že už bylo alkoholu příliš, sáhněte po Borragu.
Prémiový nealkoholický nápoj je aromaticky silný a obsahuje byliny a koření, které chuťově připomínají gin. Najdete ho třeba i v pražském bistru Špejle.
Versin
Kdo si zamiloval chuť vermutu, nemusí ho oželet ani v časech, kdy nepije. Na výrobu Versinu se používá hřebíček, skořice, zázvor či citrus a s nasládlým drinkem se budete cítit jako v uličkách Barcelony.
Lyre’s
V Austrálii jsou nealko drinky hitem, a tak není divu, že tamní značka Lyre’s patří k největším výrobcům. Nabízí alternativy bourbonu, ginu či rumu. K sehnání například na nealkomarketu.
Stryyk
Nealko drinky letí také v Británii, odkud pochází značka Stryyk. Not Gin se vyrábí z jalovce, bazalky a rozmarýnu, Not Rum z vanilky, rozinek a dubového dřeva a na Not Vodku se používá okurka, jablko a koriandr. V Česku se dá koupit přes distribuční společnost W/O.
Beneventi
Německá značka nabízí drink Red Bitter, který je perfektní alternativou k italskému likéru. Chutná hořkosladce a je skvělým základem pro koktejly. Pořídíte ho třeba v Makru.
Carl Jung
Anebo vsaďte na osvědčenou klasiku v oboru nealko vín. Značka Carl Jung je nabízí už od roku 1908 a v Česku ji seženete například přes Winehouse. Poznáte rozdíl oproti klasickému vínu?