Podzimní víkendy jsou skvělou příležitostí k výletům po Česku. A proč to tentokrát nezkusit vlakem. Vybrali jsme devět tras, na kterých se rozhodně nudit nebudete.
Ze Zábřehu do Jeseníku
Trať do jedné z nejizolovanějších oblastí Česka stojí za výlet: lesní úseky i výhledy z nejpomalejšího rychlíku jsou pro odpočinkový víkendový výlet jako dělané. Na trati se navíc nachází jedna z nejvýše položených stanic u nás – Ramzová v 759 metrech nad mořem.
Za jak dlouho se sem dostanu… z Prahy: 4:00 | z Brna: 4:00 | z Ostravy: 2:45
Železnice Desná
V Olomouckém kraji s jednou šotokuriozitou ještě zůstaneme. Po povodni roku 1997 se zdálo, že tahle lokálka to má spočítané; České dráhy (tehdy ještě i jako správce železniční infrastruktury) tvrdily, že obnova poničené trati se nevyplatí. Obce, které leží podél trati, se však spojily, trať odkoupily, opravily a objednaly zde pravidelnou osobní dopravu u soukromého dopravce. Trať se stala natolik oblíbenou a využívanou, že byla v roce 2015 zahájena i její elektrizace. Dnes se díky ní můžete po trati svézt i přímými vlaky z Olomouce… paradoxně pod hlavičkou Českých drah.
Za jak dlouho se sem dostanu… z Prahy: 3:00 | z Brna: 3:00 | z Ostravy: 3:00
Jihočeské úzkokolejky
Mezi tipy na zajímavé železniční výlety nesmějí chybět jihočeské úzkokolejky, které provozuje společnost Jindřichohradecké místní dráhy. V devadesátých letech jim – stejně jako železnici Desná – hrozilo zrušení, dnes jsou však oblíbeným turistickým lákadlem.
Nevynechejte legendární zastávku Kaproun přímo uprostřed lesa. Tady byl z vlaku vyhozen Jára Cimrman a naleznete tu i jeho pomník.
Provozovatel dráhy se právě poohlíží po nových vozidlech – proto neváhejte a projeďte se legendární rumunskou Hašišbednou neboli vozem 805.9 připomínajícím ponorku.
Za jak dlouho se sem dostanu… z Prahy: 2:40 | z Brna: 3:20 | z Ostravy: 6:00
Osoblažská úzkokolejka
Jindřichohradecké místní dráhy už znáte nazpaměť? Pak zkuste další úzkokolejku – tentokrát v Moravskoslezském kraji!
Za jak dlouho se sem dostanu… z Prahy: 5:40 | z Brna: 5:00 | z Ostravy: 2:15
Nejvýše položená stanice v ČR
Jednu z nejvýše položených rychlíkových stanic – Ramzovou – jsme už zmínili. Ještě výše nad mořem je ale Kubova Huť (995 m). Sem však musíte jen osobákem.
Za jak dlouho se sem dostanu… z Prahy: 4:30 | z Brna: 7:20 | z Ostravy: 8:30
Mekka šotoušů
Přímo na hlavním koridoru mezi Prahou a Olomoucí je nenápadná zastávka Bezpráví. Díky kombinaci vysoké frekvence vlaků, které jí projíždějí, s malebnou okolní krajinou si vysloužila přezdívku Mekka šotoušů.
Samotné Bezpráví dokonce ani není samostatnou obcí, ale pouze osadou, která patří k relativně vzdálené obci Sudislav nad Orlicí. Do vlaku si vezměte třeba kolo a projeďte se po nedaleké cyklostezce přes údolí Tiché Orlice… ale rychle, než bude zastávka Bezpráví zrušena.
Za jak dlouho se sem dostanu… z Prahy: 1:45 | z Brna: 1:45 | z Ostravy: 2:15
Šotoromantika, aniž byste opustili velkoměsto
Pro Pražany, kterým se nechce jezdit daleko, tu máme jeden tip. Po trati přezdívané Pražský Semmering (její charakter nápadně připomíná rakouskou horskou trať Semmering ze seznamu UNESCO) jezdí o víkendu každé dvě hodiny linka Pražské integrované dopravy S65 z Hlavního nádraží přes nenápadné smíchovské severní nástupiště až do Rudné.
Cestou vás čeká jízda po historickém viaduktu s výhledem na Prahu, skály na Žvahově, Dalejské údolí nebo přírodní park Košíře-Motol. Poslední zastávkou na území Prahy je stanice Praha-Zličín přímo u tramvajové konečné Sídliště Řepy. Pokud tu vystoupíte, nepotřebujete jinou jízdenku kromě klasické pražské tramvajenky.
Za jak dlouho se sem dostanu… z Prahy: (neopustíte Prahu) | z Brna: 2:40 | z Ostravy: 3:15
Posázavský pacifik
Středočeská legenda mezi tratěmi – Posázavský pacifik – nabízí hodně k vidění. Za zmínku stojí Žampašský viadukt a nespočet dalších mostů nebo tunelů. Cestu si nejlépe naplánujete na webu Pražské integrované dopravy.
Za jak dlouho se sem dostanu… z Prahy: (vyjíždí z Prahy) | z Brna: 2:40 | z Ostravy: 3:15