Strhující jízda dorazí do jízdárny – i když započala v malém bytě malého města. Jde o jízdu romského virtuózního pianisty a skladatele Tomáše Kača, který nadcházejí pondělí předvede unikátní vystoupení v unikátním prostoru Jízdárny Pražského hradu.
Kačův příběh se blíží pohádce a Forbes se mu již podrobně věnoval. Dětství budoucího umělce se odvíjelo v dvoupokojovém bytě novojičínského činžáku s jedenácti sourozenci. Nikdo z rodiny ani z předků přitom neměl s profesionálním hraním a klasickou hudbou nikdy nic společného.
Navzdory tomu se Kačo dostal na jednu z nejslavnějších hudebních škol planety, bostonskou Berklee College of Music. O pár let později pak vyprodal jednu z nejslavnějších koncertních síní světa Carnegie Hall, natáčí v hollywoodských studiích, do nichž to nemá ze současného losangeleského domova daleko, a jeho projekty a vystoupení vzbuzují značná očekávání.
Jedním z koncertů Kačo kupříkladu uzavíral předloňskou sezonu České filharmonie a na sklonku minulého roku předvedl vlastní skladbu „Silnější než včera“, kterou si u něj objednala tuzemská vláda k předsednictví Evropské unie.
„Některé věci, které se mi v životě staly, se nedají vysvětlit úplně přirozenou cestou,“ uznává i samotný Kačo.
Další významný koncert má na programu v pondělí 25. září. Premiérově na něm uvede nové skladby, v nichž jsou akcentovány myšlenky podporující otevřenou společnost bez předsudků a rovněž osobní vytrvalost a překonávání překážek – vesměs témata, o nichž může Tomáš Kačo dlouze vyprávět nejen prostřednictvím tónů.
S tím souvisí i cíl koncertu: klavírista jím hodlá poděkovat těm, kteří mu při jeho pozoruhodné cestě na světová pódia pomohli. Kromě nadání by se Kačova cesta nemohla uskutečnit bez materiální pomoci, kdy na jeho studium na Berklee College of Music zásadně přispěly nadace The Kellner Family Foundation a Bakala Foundation či investor Karel Janeček.
V Jízdárně vystoupí s Kačem mimo jiné houslový virtuos Jiří Vodička, koncertní mistr České filharmonie. Zahraje osobní poctu starým mistrům „Bach, Sarasate Tribute“, kterou Kačo napsal Vodičkovi na míru.
„Zahrát si s Tomášem je pro mě hudebně vždy svěží vítr a výprava do neprobádaných vod. Mám rád kvalitní crossovery a projekty s lidmi, kteří řemeslu rozumějí. Tomáš je pro mě zárukou silných emocí, a především čisté radosti z hudby a společného hraní,“ těší se Vodička.
I houslistovu kariéru Forbes v minulosti popisoval, má totiž propojení s byznysem. V době covidové pandemie se z Vodičky stal Wassermann a z houslového virtuosa, který nemohl vystupovat, majitel nahrávacího studia.
„Nahrávací společnost Wassermann media jsem během první vlny koronaviru založil původně pro vlastní prezentaci, ale nápad se dostal do rozměrů perspektivního byznysu,“ prozradil Jiří Vodička, který už má nyní s nahrávacím studiem za sebou několik zajímavých projektů.
Profesorka HAMU Noemi Zárubová-Pfeffermannová chápe prostory konání Kačova koncertu v Jízdárně jako symbol jeho dynamického života.
„Nestát na místě, pohybovat se vpřed a vždy o trochu lépe. Tomáš byl stále v soustředěném pohybu na cestě za vzděláním a cílem nebyl úspěch, ale naplnění svého snu,“ říká žena, která stála za Kačem tak mocně, že bez ní by se patrně vůbec neprosadil. Pondělní poděkování tak bude patřit i pedagožce.
„Všechny moje úspěchy jsou také úspěchy lidí, kteří ve mě věřili a kteří se na mé cestě nějakým způsobem podíleli. Večer v Jízdárně bych rád věnoval právě jim,“ říká Kačo. „A přál bych si, aby takových lidí mezi námi přibývalo, abych se jedním z těchto pomyslných andělů stal i já,“ dodává muž, který ve „městě andělů“ žije.
Zárubová-Pfeffermannová mluví v Kačově případě o naplnění snu a Kačo nesouhlasí s ustáleným rčením, že sny se nemají vyslovovat nahlas: „Naopak, jinak přece nemohou ožít!“
Sny, které ožily? Koncert v Jízdárně se koná pod záštitou prezidenta republiky Petra Pavla a první dámy Evy Pavlové. Tři dny po něm, v Den české státnosti osmadvacátého září, dostane Kačo od Miloše Vystrčila Stříbrnou medaili předsedy Senátu.