Která kniha vás v poslední době zaujala? Na to jsme se zeptali dam, které se umístily v letošním žebříčku Forbesu Nejvlivnější ženy Česka. Podívejte se, co čtou, k jakým knihám se vracejí a co doporučují ke čtení ostatním. Tady jsou jejich tipy na knihy sahající od vědeckých publikací přes detektivky až po komiks.
Michaela Chaloupková, členka představenstva ČEZ
Aktuálně čtu Sedm zákonů: Jak se civilizace rodí, rostou a upadají od profesora Miroslava Bárty. Vřele ji doporučuji, pokud máte zájem pochopit, v jaké době žijeme a co nás může čekat.
A současně to prokládám knihou Bláto sladší než med od Małgorzaty Rejmer, což je reportáž o Albánii v době sužované hrůzovládou diktátora Envera Hodži. Tak trochu ty knihy spolu souvisejí, v první je poučení, co dělat, nebo spíš nedělat, aby znovu nenastalo to, co v Albánii v minulém století.
Pavla Gomba, ředitelka UNICEF ČR
Stále se vracím ke knize Chování od Roberta Sapolského. O člověku i celé lidské společnosti tam je úplně všechno. Hodí se pro HR, marketing i jako porozumění nejbližším a nakonec i sobě samému.
Kateřina Bílly Danyšová, generální ředitelka Synlab ČR a SR
Momentálně mám rozečtenu knihu Inspirace Baťa od Gabriely Končitíkové. Baťův příběh mě vždy fascinoval a toto je první kniha, která jeho filozofii popisuje formou jakéhosi návodu, staví na konkrétních příkladech z praxe.
Doporučuji každému, kdo se nelekne tvrdé dřiny a chce se neustále rozvíjet nejen po pracovní, ale i osobní stránce.
Hana Brixi, ředitelka sociálních programů, Světová banka
Mám rozečtenou knihu Liberalism against Itself: Cold War Intellectuals and the Making of Our Times. Autorem je Samuel Moyn, který je profesorem na Yaleově univerzitě.
Simona Sokolová, členka představenstva Agrofertu
Když se chci potrápit, pokračuji v četbě sci-fi série Vzpomínka na Zemi. Je to tak dokonalé sci-fi, tak komplikované, tak těžké, ale tak geniální, že to vidím jako jediného konkurenta Nadace od Asimova.
Když mám den na pohodu, čtu si Marshalla a proti němu Oskara Krejčího, kteří se zabývají geopolitikou. A teď se nemohu dočkat nové knihy od Marca Elsberga Celsius, v němčině vyšla už loni, ale u nás ještě ne. Poprvé jsem před pár lety četla jeho Blackout a od té doby hltám všechny jeho novinky.
Jolana Voldánová, ředitelka Nadace Charty 77
Velmi mě oslovila knížka Olgy Sozanské Poslední prvotina. Už dlouho jsem nečetla tak vtipně pojaté vzpomínky na dětství zarámované československými reáliemi a nevlídnou dobou minulého režimu.
Konvenuje mi její pozorovací talent, úsměvný nadhled, ale také černý humor, se kterým líčí více či méně strastiplné zážitky z dětství i dospívání, jež přímo i nepřímo ovlivňovala absurdita minulého režimu. A to všechno bez příkras a zbytečných kudrlinek.
Mám moc ráda, když někdo píše tak, že jednotlivé postavy přímo plasticky vystupují z děje a vy si o nich můžete udělat zcela konkrétní obrázek. A to je přesně případ Olgy Sozanské a její Poslední prvotiny.
Alexandra Kala, majitelka Profimedu
Momentálně nečtu žádné knihy, ale například návrh zákona na reformu transferu znalostí nebo Strategii komercializace a fundraisingu na ČVUT. Ale jednu knihu jsme přece jen rozečetla, jmenuje se Geniální potraviny a je od Maxe Lugavereho. Doporučuji všem, kdo chtějí více zapracovat na své osobní longevity.
Ivana Tůmová, generální ředitelka Mondelézu
Doporučuji knihu Strategies from Women Who’ve Made it: Career Forward od Grace Pumy a Christiany Smith Shi. Tato kniha nabízí inspirativní příběhy a strategie od žen, jež dosáhly kariérních úspěchů. Je to skvělé čtení, které může motivovat každého, kdo hledá nové perspektivy a přístupy v pracovní sféře.
Šárka Litvinová, spolumajitelka Asiany
Čtu hodně a nejen smlouvy. Právě jsem dočetla aktuální historický exkurz od Madeleine Albright Fašismus – varování. Doporučuji. Nedávno jsem se prošla naší velkou domácí knihovnou a znovu si vytáhla svého oblíbeného autora Ladislava Fukse.
Jeho prvotina Pan Theodor Mundstock mě fascinovala již v době mého raného mládí a fascinuje mě dosud. Doma na mém pracovním stole leží útlý výběr ze slavných soudniček Františka Němce. Padesát let listování se na něm podepsalo, ale i po tolika letech mě rozesměje a pobaví.
Nataša Randlová, zakladatelka Randl Partners
Čtu knihu od Johna Grishama nazvanou The Exchange. Je to nový právní thriller, trošku pokračování původního bestselleru Firma. Předtím jsem si ještě Firmu zase poslechla jako audioknihu a rovnou koukla na její filmovou adaptaci, Mitche McDeera hraje mladičký Tom Cruise.
Michaela Franeková, CEO Unileveru
Možná překvapím, ale čtu Why We Sleep od Matthewa Walkera.
Olga Kupec, majitelka Abydosu
Doporučuju knihu Hluboká práce v roztěkaném světě od Cala Newporta, velmi mě oslovila, multitasking patří do dnešního nejen manažerského světa. Ale nějak podvědomě jsem cítila, že myšlenky rychle přeskakují a věci se nepromýšlejí do patřičné hloubky.
Kniha, která je v souznění s letošním trochu klidnějším rokem, je pro mě jakýmsi zrcadlem a inspirací zároveň. Vřele doporučuji všem, kdo se chtějí ukotvit v dnešní roztěkané době.
Lenka Černá, generální ředitelka Economie
Na mém nočním stolku je aktuálně nesourodá kombinace. Jak přemýšlí moje dítě od Tanithy Carey, Collision of Power od Martina Barona, bývalého šéfa The Washington Post, a třetí díl Šikmého kostela od Karin Lednické.
Kterou knihu bych doporučila? Asi Princip stínu od Ruedigera Dahlkeho, je to báječná kniha pro lepší poznání sebe samého.
Ivana Malivojevičová, majitelka McPartners
Jednou z mých oblíbených knih je Kdo chytá v žitě od J. D. Salingera a teď jsem se po letech opět vrátila ke knize Tichá dohoda od Eliy Kazana. S oblibou se opakovaně vracím ke knihám, které mám ráda.
Zdenka Klapalová, partnerka Knight Frank
Baví mě knihy o horolezectví, milovníkům hor mohu doporučit dramatický příběh Setkání se smrtí od Joea Simpsona, podle níž byla v roce 2003 natočena také filmová adaptace.
Oblíbila jsem si knihy izraelského historika Yuvala Noaha Harariho, který se specializuje na světové dějiny, a četla jsem jeho knihy Sapiens: Úchvatný i úděsný příběh lidstva, zajímavý pohled na dějiny lidstva, a 21 lekcí pro 21. století. Dobře se čte thriller Jeho poslední slova od Laury Dave. Kdo má rád příběhy a únosné napětí, může ho kniha bavit.
Karolína Topolová, CEO Aures Holdings
Právě se těším na trilogii románové kroniky ztraceného města Šikmý kostel od Karin Lednické. Nedávno jsem dočetla strhující román Milana Kundery Nevědění.
Martina Benešová, vědkyně
V posledních měsících mě zaujalo mnoho knih, ale pořád vede Uranova od Lenky Elbe.
Kateřina Kadlecová, majitelka USSPA
Byla jsem chvíli v nemocnici, tak jsem si z toho mentálně dělala dovolenou a stihla jsem najednou přečíst dvě detektivky od Roberta Bryndzy.
Už jen to, že jsem četla nerušeně dvě knihy v kuse za sebou, byl výjimečný zážitek, navíc byly obě poutavé. Momentálně se ale nejvíc vracím ke Kuchařce pro vnučky mé babičky Elišky Maixnerové, kterou se mi podařilo ve druhém, výpravném vydání vydat během covidu. Vybíráme v ní s šéfem koncepce naší restaurace propojení našeho menu s regionální kuchyní.
Alena Hradilová, spolumajitelka Lipoelasticu
Aktuálně moje knihovna obsahuje šest nových titulů na téma životní styl a longevity a těším se na knihu Přežít od Petera Attiy.
Bohumila Krajníková, spolumajitelka Accom Holdingu
Aktuálně čtu knihu Roky od Annie Ernaux.
Helena Miškovičová, ředitelka sekce IROP
V poslední době se mi často stává, že v průběhu všech možných lidských interakcí, které absolvuji v práci, v rodině, ve svém okolí nebo na co se dívám ve zprávách, se mi vybavují různé útržky ze Soudniček Františka Němce.
Nejde o nic převratně intelektuálního, ale tohle literární umění soudničkáře, schopného zkratkou vykreslit veškerou bídu člověčího osudu je podle mě pokladem naší literatury.
Němec je psával v kavárně Tůmovka v Lazarské ulici, hned naproti zemskému soudu. Odtud čerpal potřebný materiál. Možná si i trošku vymýšlel, možná zkřížil několik jednání v jedno. To nevadí, protože ta nadsázka, ironie a sarkasmus, to je něco, co obecně v životě pomáhá nebrat se nijak vážně a vidět spoustu věcí okolo sebe tímto úhlem pohledu.
Marie Hájek Salomonová, spoluzakladatelka Nevypusť duši
V současné době mi do knihovny přibývají nové knihy, které nestíhám číst. Místo toho se ale po večerech vracím k těm, u nichž jsem začínala. Momentálně je to jednoznačně Pipi Dlouhá punčocha, tu už zvládám citovat i pozpátku, a pak další knihy s ilustracemi Adolfa Borna, které syn miluje.
Lucie Mádlová, zakladatelka Asociace společenské odpovědnosti
Surplus: The Food Waste Guide for Chefs od Vojtecha Végha. Ten založil první veganskou zero waste restauraci a snaží se měnit způsob, jakým přemýšlíme o jídle. Je to skvělá kniha pro restaurace, kuchařské školy i pro jednotlivce od šéfkuchaře, kterého při vaření inspiruje odpad.
Tedy, pro nás je to odpad, pro Végha cenná surovina. Definuje přebytek jako průvodce plýtvání jídlem. S knihou pracují manažeři a šéfkuchaři z celého světa. Po jejím přečtení se můžete stát jedním nich, třeba i ve vlastní kuchyni.
Vojtech Végh byl hostem Global Goals Summitu, který jsme pořádali v březnu v Praze. Mnohým hostům otevřel oči v tom, jak se dívat na vzácné suroviny. Z odpadu dělá sexy jídlo. A snaží se v knize ostatní inspirovat k neplýtvání. Je to rozhodně kniha, která by neměla chybět ve vaší kuchyni.
Ať už fandíte rostlinné stravě, nebo jen prostě chcete přispět maličko k tomu, aby byla naše planeta lepším místem pro všechny. Ono k tomu stačí mnohdy málo. Třeba začít na talíři.
Milena Králíčková, rektorka Univerzity Karlovy
Určitě mě zaujala kniha Dějiny lidí od Martina Rychlíka a také kniha, která je dílem čtveřice autorů, vědeckých novinářů Pavly Hubálkové a Martina Rychlíka, proděkana FTVS UK Aleše Vlka a vědeckého atašé britského velvyslanectví v ČR Otakara Fojta, jež se velmi čtivě a poutavě věnuje tomu, jak propojovat vědu a vědce s celou společností.
Kniha nese název Úvod do komunikace vědy a je poutavým pootevřeným oknem do našeho vědeckého světa pro kohokoli, kdo se o vědu a výzkum zajímá.
Martina Říhová, CEO Czech News Center
Můj tip? Kniha Scotta Adamse Dilbert: Random Acts of Management. Nemohu říct, že bych měla dostatek času pro sebe a třeba i na relax u knihy, a tak když už si najdu klidnou chvíli, ráda se vracím k prověřenému a třeskutě vtipnému Dilbertovi od Scotta Adamse.
Open space, nekonečné mítinky a nudné brainstormingy, plno nesrozumitelných zkratek a manažerských strategií v kongeniálním komiksu. Doporučuji všem, kdo fandí humoru na hraně a neberou se příliš vážně.
Gabriela Teissing, CEO Creative Docku
V současné době si nedělám dostatek času na čtení, jediné, čeho jsem schopná, je poslouchat podcasty a audioknihy. Z podcastu mám rada Pivot a Hard Fork, z českých poslouchám Kecy a politika. Poslední knihu, kterou jsem si stáhla a poslouchám ji, je Tibetská kniha o životě a smrti od Sogjal-rinpočheho.
Šárka Pospíšilová, prorektorka Masarykovy univerzity
Ráda bych doporučila naši novou populárně-vědeckou knihu vhodnou i pro mládež nazvanou Jak jsme zkoumali Gregora Johanna Mendela. Je součástí edice Munice, která srozumitelně představuje různá témata z přírodních, společenských i humanitních věd.
Tento sedmý svazek se věnuje unikátnímu projektu výzkumu ostatků augustiniánského opata a zakladatele genetiky G. J. Mendela, do kterého se zapojily desítky vědců, především archeologů, antropologů a genetiků. Mnozí z nich se na vzniku této knihy podíleli a ukázali dobrodružnou badatelskou cestu vedoucí z hrobky přes špičkové laboratoře až k analýze Mendelova genomu.
Když zůstaneme u populárně-vědeckých knih, tentokrát už od jiných autorů, ráda bych zmínila krásnou, hojně ilustrovanou knihu Nezkreslená věda. Stručně, jasně a hlavně velmi názorně provede tajemstvími téměř všech vědeckých oborů.
A pokud mohu uvést dvě knihy, které jsem dostala pro účely úplné relaxace a odpočinku od práce, pak je to Dalajlamova kočka od Davida Michieho a Hoď se do klidu od Tima Collinse.
Jana Zielinski, zakladatelka Designbloku
Doporučuju Čokoládovou krev Radky Denemarkové. Jsem velká fanynka této spisovatelky, přečetla jsem všechno, co vydala, podle mě má její tvorba světový rozměr. Také mě strašně bavila kniha Nejzasutější vzpomínka na lidi Mohameda Mbougara Sarra, kterou mi daroval manžel.
Je to africká magie s francouzským intelektuálním přístupem. Taky čtu paralelně další knihy, eseje od Milana Kundery, povídkovou knihu další africké autorky Chimamandy Ngozi Adichie Co ti svírá hrdlo. Vždycky toho čtu víc najednou. Ale Denemarková je teď mé největší okouzlení.
Jana Jáčová, majitelka UOL Účetnictví
Teď mám na nočním stolku knížku Marka Prchala Duše národa, chci tam vyčíst nějaké super marketingové triky.
Petra Kutnarová, spolumajitelka DEK
Bavily mě knihy série Geniální přítelkyně od Eleny Ferrante. Nedávno jsme s dcerami doma diskutovaly, zda se český vydavatel této tetralogie rozhodl správně, když knihy vydal se zcela jinými obálkami, než byly původní typické pro žánr románů pro ženy. Není lepších knih, které si přečíst před návštěvou Neapole.
V letadle, kterým jsme o Velikonocích do Neapole letěli, jsem si všimla hned několika spolucestujících, kteří některou z knih této populární série právě dočítali. Těším se, až si přečtu knihu Hella od Aleny Machoninové, letošní knihu roku Magnesia Litera. Jen musím počkat, až na mě doma dojde řada.
Milada Skutilová, CEO Kärcheru
Musím se přiznat, že v poslední době méně čtu a více poslouchám podcasty nebo audioknihy. Poslouchám v autě, při mých podvečerních pochodech na čerstvém vzduchu nebo u vaření. Kromě podcastů aktuálně střídavě poslouchám dvě audioknihy Čísla nelžou od Václava Smila a Uspořádání světa od Henryho Kissingera.
Jsem nadšenou posluchačkou podcastu Nový svět, který používám i jako zdroj doporučené literatury nebo filmů. Takže jsem díky nim nedávno opět přečetla můj oblíbený Alexandrijský kvartet od Lawrence Durella. Sama bych ale potřebovala tip na nějakou knihu, u které bych se pořádně zasmála.
Zuzana Kročová, rektorka Univerzity obrany
V minulosti bylo mojí průlomovou knihou Svět podle Garpa od Johna Irvinga, v současné době jsou to knihy od Radky Denemarkové.
Eva Zažímalová, předsedkyně Akademie věd ČR
Pravidelně se vracím ke krásné publikaci Katedrála viditelná a neviditelná Jany Maříkové-Kubkové a kolektivu.
Je to velmi rozsáhlé dílo, které popisuje tisíciletou historii jednoho ze symbolů naší státnosti a naší země, katedrály sv. Víta (přesněji sv. Víta, Václava, Vojtěcha a Panny Marie) na Pražském hradě, a to ze všech možných úhlů pohledu. Je to úžasná kniha a všem ji vřele doporučuji.