Chcete vědět, co si myslí druzí? Naučte se vnímat jejich gesta. Výzkum z UCLA dokázal, že pouze sedm procent našich sdělení je založeno na našich slovech. Dalších 38 procent vychází z tónu našeho hlasu a zbylých 55 procent je založeno na našem neverbálním projevu, tedy řeči těla. A pokud porozumíte těmto 55 procentům, pak byste měli přijít na to, co si myslí ostatní. Pomůže vám to nejen v práci na cestě k vašemu vysněnému cíli.
Význam této dovednosti potvrzují i výzkumy, které si pravidelně děláme v agentuře Talent Smart. Pracovali jsme už s více než milionem lidí a spolehlivě můžeme říct, že na 90 procent úspěšných manažerů a podnikatelů má kromě vysoké emoční inteligence i schopnost vnímat a dobře číst neverbální signály, které vysílají lidé v jejich okolí.
Takže až příště budete na jednání nebo třeba na rande, sledujte pozorně, jak se k vám ten druhý má. Tohle je 7 základních gest a postojů, na které byste si měli dát pozor.
Zkřížené ruce a nohy signalizují odpor
Překřížené ruce nebo nohy představují fyzickou bariéru, kterou se chráníme. A kromě toho to je také jasný signál, že osoba, se kterou mluvíte, není otevřená tomu, co jí říkáte. A nenechte se zmást úsměvy ani celkově příjemnou atmosférou, která může vaši konverzaci provázet.
Čtěte také: Buďte přesvědčiví. Pomůže vám těchto 13 triků
Podporuje to ostatně i výzkum Gerarda Nierenberga a Henryho Calera, autorů knihy How to read a person like a book. Při jejím psaní si nahráli přes 2000 rozhovorů a ani jeden z těch, kde měla jedna osoba zkřížené ruce nebo nohy neskončil vzájemnou shodou. Lidé, kteří takto drží své tělo, jsou emočně, mentálně a fyzicky zablokovaní vůči těm, se kterými komunikují. Tato gesta přitom nejsou záměrná, a proto jsou tak výmluvná.
Opravdový úsměv doprovázejí vrásky kolem očí
Zatímco ústa se mohou smát, i když vám do smíchu vůbec není, oči to nezvládnou. Lidé se často smějí, aby zakryli, co si opravdu myslí. Takže až si budete chtít ověřit, jestli to s vámi druhý myslí vážně, podívejte se mu na vnější koutky očí. Když tam vrásky nenajdete, pak před vámi dotyčný něco skrývá.
Kopírování vašich gest je dobrý signál
Stalo se vám už někdy, že když jste si dali nohu přes nohu nebo pohnuli hlavou, tak lidé, se kterými jste mluvili, udělali to samé? Pokud ano, tak je to dobře. Zrcadlení postojů je pozitivní znamení, protože ho děláme nevědomky, a to jen v případech, kdy k druhému cítíme sympatie nebo nějaké pouto. Jsou to gesta upřímná a vyjadřují náklonnost.
Oči, které lžou
Určitě jste jako malí několikrát slyšeli: „Dívej se mi do očí, když se mnou mluvíš!“ Naši rodiče totiž pracovali s předpokladem, že je těžké udržet oční kontakt s někým, kdo lže. Částečně to je pravda, problém ale je, že lidé si toho jsou často dobře vědomi a v případě, že se snaží zakrýt lež, se pokoušejí udržet oční kontakt co nejdéle. Pokud se do takové situace dostanete, berte to jako signál, že něco není v pořádku.
Čtěte také: 12 věcí, které byste na sebe v práci nikdy neměli prozradit
Postoj vypráví příběh
Už se vám někdy stalo, že jste seděli v neznámém prostředí a do místnosti najednou vešla osoba, kterou jste sice vůbec neznali, ale okamžitě vám bylo jasné, že to je ten, kdo to tady má na povel? Tenhle efekt je hlavně o řeči těla a vyžaduje vzpřímený postoj a rozmáchlá a otevřená gesta, při kterých míříte dlaněmi dolů. Náš mozek je totiž naprogramovaný k tomu, aby si spojoval prostor, který zabíráme, s tím, jak významní jsme. Čím víc ho tedy dokážete držením svého těla obsáhnout, tím líp.
Stát vzpřímeně a držet ramena rovně a vzadu je typická pozice moci – dáváte jí jasně najevo, že by vás lidé neměli jen tak přehlédnout a opomenout. Hrbení se je naopak výraz rezignace a kolapsu, jako byste se snažili být co nejmenší a nejnenápadnější a bez významu.
Správným držením těla si říkáte o respekt i zahrnutí do rozhodovacího procesu, ať jste lídr, anebo ne.
Zvednuté obočí signalizuje nepohodlí
Existují pouze tři druhy emocí, u kterých se vám nadzvedne obočí, a to překvapení, strach a obava. Schválně zkuste zvednout obočí v průběhu uvolněné konverzace s vaším známým. Je to těžké, není? Proto když to někdo dělá, aniž by se očividně něčeho obával nebo byl překvapený, pak něco nehraje.
Přehnané přikyvování zase nejistotu
Když s někým mluvíte a vaše slova na druhé straně provází až příliš časté souhlasné kývání hlavou, pak se ta osoba nejspíš domnívá, že o ní pochybujete a nevěříte, že zvládne splnit to, co po ní chcete. A vy byste se měli zamyslet nad tím, proč si to myslí.
Sevřené čelisti signalizují stres
Stejně jako napnutý krk a zvrásněné čelo. A nezáleží na tom, co osoba právě říká. Tato gesta odkazují na nejistotu. Možná dotyčný pociťuje obavy z toho, jak se vaše konverzace vyvíjí nebo že směřuje do míst, kterým by se radši vyhnul.