Dřív jste během pracovního týdne oběd řešit nemuseli. Prostě jste se půl hodiny pře dvanáctou podívali na polední menu okolních restaurací. A pak přišla karanténa. A pojmy jako „restaurace“, „jídelní lístek“ nebo „polední menu“ načas vymizely. Naopak se do našeho slovníku dostaly jiné. Třeba „kuchařka“.
Jestli jste i vy po několika týdnech v karanténě bez nápadu, co vařit dál, Forbes je v tom s vámi i pro vás. Oslovili jsme šéfkuchaře oblíbených a slavných podniků, jako je Field – michelinská restaurace Radka Kašpárka, Imperial či Next Door pod vedením Zdeňka Pohlreicha, Entrée Přemka Forejta, kreativní ředitelku restaurací Ambiente Janu Bilíkovou nebo letošní členku 30 pod 30, autorku kuchařky #Upgrade Kristínu Nemčkovou, aby nám dali tipy na to, co si uvařit k obědu nebo k večeři. Každý den jeden recept. Až do Velikonoc.
Takže začínáme!
Rychlé těstoviny s tuňákem podle Zdeňka Pohlreicha
Stará dobrá rajčatová omáčka s přidaným tuňákem z konzervy. Další důkaz geniality italské kuchyně. Pomocí rajčatové omáčky s přidáním nakládaného tuňáka máte jídlo během čtvrt hodiny a není to žádný kompromis ani v chuti, vzhledu, ani v kvalitě. Krátké těstoviny, jako například penne nebo rigatoni, jsou na tento recept rozhodně vhodnější.
- 500 g těstovin penne
- 240 g tuňáka ve vlastní šťávě
- 2 cibule
- 2 stroužky česneku
- 2 lžíce olivového oleje
- 400 g konzervovaných loupaných rajčat
- 1 snítka rozmarýnu + pár lístků na ozdobu
- sůl a čerstvě mletý pepř
Ve vroucí osolené vodě uvařte těstoviny podle návodu na obalu akorát na skus, takzvaně al dente.
Mezitím připravte omáčku. Tuňáka slijte a nechte okapat. Cibuli a česnek oloupejte a nakrájejte nadrobno. V pánvi rozpalte olej, vsypte cibuli a česnek a orestujte je dozlatova. Přidejte rajčata (ještě v konzervě je vidličkou nahrubo rozmačkejte nebo použijte drcená). Rozmarýn nasekejte nadrobno, přidejte do omáčky, promíchejte a vařte pět minut. Pak vmíchejte tuňáka a dochuťte solí a pepřem.
Uvařené těstoviny slijte, promíchejte s omáčkou a ihned podávejte. Každou porci dozdobte opraženými lístky rozmarýnu.
Recept pochází z kuchařky Zdeňka Pohlreicha „Taková normální kuchařka“. Zdroj: Nakladatelství Sevruga