Na pozici hlavního tvůrce autor Sedmilhářek nebo Ally McBealové, v hlavní roli hvězdný Jake Gyllenhaal a scénář podle uznávaného románu Scotta Turowa. Minisérie Nedostatek důkazů byla předurčena k úspěchu.

Rusty Sabich má zdánlivě vše. Je úspěšným státním zástupcem, v práci si ho cení, má spokojené manželství a dvě děti. A pak je jednoho dne obviněn z vraždy své kolegyně.

Jeho život se začne sypat. Vyjde najevo, že kolegyně byla zároveň jeho milenkou. Čím dál víc důkazů nasvědčuje jeho vině. A muž, který byl zvyklý usvědčovat kriminálníky, se najednou sám ocitne pod palbou.

Že tahle zápletka funguje, o tom jsme se přesvědčili už dvakrát. Jednak u knihy Nedostatek důkazů, která se stala bestsellerem, jednak ve velmi solidní filmové adaptaci Podezření s Harrisonem Fordem. 

Do předlohy se zahleděla i streamovací platforma Apple TV+, která před dvěma roky oznámila, že chystá zpracování ve formě osmidílné minisérie. Ulovila do něj jako hlavní hvězdu Jakea Gyllenhaala, který se stal rovněž výkonným producentem.

A další zajímavá jména do tvůrčího týmu. David E. Kelley chrlí kvalitní seriály jeden za druhým, stojí za hity HBO Sedmilhářky nebo Mělas to vědět i za nynějším povedeným netflixovským dramatem Advokát.

Jeho nedávný Muž na vrcholu sice zapadl spíše mezi průměr, ale Nedostatek důkazů ho znovu ukazuje ve špičkové formě. Ku prospěchu mohlo být i to, že v producentském týmu nechybělo další slavné jméno J. J. Abrams, režisér Star Treku nebo posledních filmových Hvězdných válek.

A pomohl samozřejmě i Gyllenhaal, který je hlavním tahounem seriálu. Dokáže být v jeden okamžik okouzlujícím společníkem, aby chvíli poté ztratil nervy a agresivně vyjel. Umí působit jako ten poslední člověk, který by spáchal vraždu své kolegyně, a záhy jako muž, jenž se neštítí ničeho.

Kelley ukazuje, jak povýšit termíny jako „konverzační drama“ a „právnický thriller“ na atraktivní podívanou, koneckonců má s právní tematikou ve své filmografii bohaté zkušenosti. V Nedostatku důkazů mistrně buduje atmosféru nejistoty, stupňuje napětí a to vše nechává snímat fantastickou kamerou.

V každém díle předhodí nové kousky do skládačky, které vás navnadí natolik, abyste si okamžitě měli chuť pustit další díl. Je přitom pozoruhodné, že tolik neřeší, kdo zločin spáchal, jako spíš to, komu ho lze „přišít“ neboli co lze dokázat.

Nedostatek důkazů naplno ukazuje sílu minisérií, kde s každou postavou můžete strávit dostatek času, vytvořit si k ní vztah a chápat její motivy. A že tady všechny postavy mají svou úlohu, jakkoli bezvýznamná se někdy může jevit.

Klíčová je pochopitelně rodina Rustyho Sabiche. Jak dlouho při něm vydrží stát zdánlivě nezlomně věrná manželka Barbara? Co o sobě a manželském vztahu prozradí při návštěvách terapeutky? Jak se jeho děti srovnají s tím, že si pro otce přijde policie a neustále se o něm mluví ve zprávách?

Nedostatek důkazů těží ze své komornosti a intimnosti. Vzbudí ve vás dojem, že tohle by mohl zažít každý, jakkoli si místo vraždy můžete dosadit jiný, ať už skutečný, či domnělý zločin. Řeší se nevěra, nedůvěra, posedlost prací či milostným objektem.

Postavy jsou zcela uvěřitelné, mají slabiny i přednosti, chybují. Jak hlavní protagonista Rusty, který se pod tíhou důkazů a nervů občas uchýlí k nepromyšlenému řešení, tak jeho „soupeři“, žalobci Tommy Molto a Nico Della Guardia.

Zejména první z nich, ztvárněný fenomenálně Peterem Sarsgaardem, si vychutnává roli muže, který byl dlouho v Sabichově pozadí a teď chce za každou cenu, ač někdy lopotně, dokázat, že má navrch, a usvědčit ho. Je to zkrátka souboj mužských eg, která chtějí vše a ztrácejí cestou zábrany.

Často zaznívá názor, že Apple TV+ převzala dřívější roli HBO jakožto tvůrce kvalitní televize. Není to náhodné, však mu také novější platforma přebrala některé klíčové osoby. A Nedostatek důkazů je dalším potvrzením toho, že streamovací platforma Applu má mimořádnou formu.