Co je nejdůležitější pro vaši produktivitu? Pokud jste si někdy přečetli nějaké články o time managementu, pravděpodobně si představíte člověka, který chodí brzy spát, spí sedm až devět hodin, ráno se brzy probudí a v rámci svých rituálů pak cvičí nebo medituje.
Fast Company si nechala od společnosti SurveyMonkey udělat studii o tom, jak lidé vnímají svou produktivitu a jaké mají návyky, které k ní vedou. Pro průzkum bylo osloveno 3522 respondentů různých ras, pohlaví, věkových skupin a úrovní příjmů. Cílem bylo zjistit, v kterou denní dobu se dotazovaní cítí nejproduktivnější, kolik hodin obvykle spí a jak často meditují nebo cvičí.
Většina lidí je nejproduktivnější ráno
Celých 61 procent účastníků průzkumu uvedlo, že je pro ně nejproduktivnější ráno, odpoledne se cítí nejproduktivněji jen 22 procent. Pouze 17 procent si přijde nejproduktivnější večer nebo pozdě v noci.
Pro lepší produktivitu spíše cvičení než meditace
Aby se váš den rozběhl v plných obrátkách, mělo by vaše ráno zahrnovat meditaci či cvičení. Výsledky průzkumu naznačují, že pro většinu účastníků je cvičení součástí jejich rutiny: 43 procent respondentů uvedlo, že cvičí několikrát týdně, každý den cvičí 22 procent dotázaných, 17 procent cvičí několikrát za měsíc a 18 procent dotazovaných jen sporadicky.
Pokud jde o meditaci, průzkum ukazuje jiný obrázek. Více než polovina respondentů uvedla, že meditovali méně než párkrát do měsíce, 18 procent medituje každý den a 16 procent uvedlo, že meditovali několikrát týdně. Jen 12 procent respondentů uvedlo, že medituje několikrát za měsíc.
Přestože se tato čísla jeví nízká, je důležité zdůraznit rostoucí popularitu meditace. Studie Centra pro kontrolu a prevenci nemocí z roku 2018 ukázala, že 14,2 procenta dospělých už si meditaci vyzkoušely, což je výrazný nárůst ze 4,1 procenta v roce 2012. A to je dobrý posun, díky meditaci se totiž naše mysl během hektického dne, kdy musíme zvládnout více úkolů, zklidní, dokážeme se pak lépe soustředit a být ve své práci produktivní.
Spánek je důležitý, ne každý ho má ale dostatek
Pokud jde o spánek a produktivitu, mluví výzkum jasně. Pokud budete mít nedostatek spánku, a to třeba i jen o 16 minut, než na co jste obvykle zvyklí, vaše kognitivní energie se sníží, snáze se rozptýlíte a produktivita bude pryč.
Téměř polovina účastníků průzkumu uvedla, že během 24 hodin spí sedm až devět hodin, zatímco 44 procent spí v průměru pět až šest hodin.
Ve hře je mnoho faktorů. Socioekonomický stav, bezpečnost vašeho okolí a úroveň každodenních traumat a stresu, jež zažíváte, mohou hrát velkou roli v tom, jak dlouho a kvalitně spíte.