Belgická čokoláda, to už dávno nejsou jen pralinky. Dominiqua Persooneho, chocolatiera z malebných Brugg, je přestalo bavit vyrábět už dávno. Proto začal experimentovat s nejrůznějšími příchutěmi (do jeho nabídky patří třeba čokoláda s nádechem slaniny či květáku) a v roce 2007 to zkusil úplně jinak. Na party Rolling Stones tehdy poslal zařízení na šňupání čokolády.
Sice mělo jít o raritu, ale strojek, který vyrobil ze starého tabákového šňupátka svého dědy, si našel nadšené uživatele. Od roku 2007 jich Persoone prodal několik desítek tisíc a jak píše web herb.co, trefil se do stále populárnější vlny užívání čokolády na všechny možné způsoby.
Persoone přitom není jen tak nějaký experimentátor. Ve svém oboru platí za mistra a kromě Rolling Stones mají jeho čokoládu rádi i šéfkuchařská esa jako Ferran Adrià, Heston Blumenthal nebo René Redzepi.
Šňupat čokoládový prášek ale nejde jen tak, jak vás asi už napadlo. V nose by se vám rychle proměnil v patlavou hmotu, která by vám nosní dírky tak akorát ucpala. Podle Persooneho je potřeba čokoládový prášek smíchat s něčím dalším, něčím „čím to správně nakopnete“. Coby velký znalec čokolády to nejdříve zkoušel po vzoru mexických indiánů s drceným čili, brzy ale zjistil, že to není ta správná cesta, a přešel k jemnějším ingrediencím, jako je mátový, zázvorový či malinový prášek.
„Máta a zázvor vám nos pěkně poškádlí, ale když tahle chuť odejde, tak vám v mozku zůstane jen čokoláda,“ říká Persoone.
Čtěte také: Čokoládový šílenec používá červy i umělá hnojiva. A může být nejlepší podnikatel na světě
Čokoláda je v naší společnosti považována na hříšně dobrou a potěšení z jejího pojídání se často přirovnává k tomu ze sexu. I proto je v posledních letech stále populárnější konzumace čokolády v co nejčistší formě. Původní obyvatelé Ameriky, odkud čokoláda pochází, dokonce věřili, že kakaové boby obsahují božské substance a používali je proto během nejrůznějších rituálů a ceremoniálů, aby si navodili patřičný extatický stav. Evropanům ale takto surová čokoláda nechutnala, a tak do ní začali přidávat mléko a cukr, aby její chuť zjemnili. Dokáže vás ale čokoláda skutečně dostat do stavu extáze?
Chemicky jde o to, že kakao v mozku vyvolává uvolňování endorfinů a funguje i jako spouštěč produkce dopaminu. Obě tyto látky v nás vyvolávají slastné a šťastné pocity, a proto se po čokoládě cítíme dobře. Cesta k extázi by tedy mohla být čokoládová. Mimochodem, hladinu dopaminu dokáže zvýšit i heroin, odtud tedy ono časté přirovnávání čokolády k drogám.
Čtěte také: S čokoládou budete chytřejší i zdravější. Pravda, nebo mýtus?
Pokud vám nápad šňupat čokoládu připadá šílený, pak vězte, že Persoone jich má mnohem víc a nejde jen o nejrůznější příchutě, které byste si s čokoládou nikdy nespojili.
Jak uvádí The Wall Street Journal, mezi jeho nedotažené experimenty patří i snaha vyrobit valentýnskou čokoládu, která by těm, kdo ji snědí, navodila stejný pocit jako po orgasmu. „Přišlo mi to jako dobrý nápad,“ vzpomíná Persoone.
Se svým vědeckým spolupracovníkem se pustili do výroby těchto speciálních čokolád a po několika týdnech to skutečně vypadalo, že přišli na to, jak orgasmický stav čokoládou vyvolat. „Společně jsme tu čokoládu ochutnali a bylo to úžasné. Už nebylo potřeba nic dělat, prostě jsme seděli, smáli se a pak to přišlo – neuvěřitelně dobrý pocit,“ popisuje Persoone.
Čokoláda se ale nikdy nedostala do prodeje, Persoone totiž dal na radu úřadů pro dohled nad potravinami a léky, že tentokrát vyrobil něco, co už je příliš silné a mohlo by být i nebezpečné. „Zdá se, že jsme vydestilovali hormon, který se dává do léků pro lidi trpící depresemi,“ uzavírá.