Už 69 let se tisíce filmařů, filmových kritiků a fanoušků kvalitní kinematografie scházejí každoročně počátkem února poblíž berlínského Potsdamer Platzu v očekávání výjimečných filmových zážitků.

A protože slavné Berlinale startuje právě dnes, tady je pár tipů, jak se mezi kiny (i Medvědy) pohybovat jako zkušený festivalový matador.

Kde se ubytovat?

Nespornou výhodou Berlína oproti jiným festivalovým městům jako Karlovy Vary nebo Cannes je to, že nabídka ubytování tu značně převyšuje poptávku. Pravděpodobnost, že zůstanete bez střechy nad hlavou, je tak blízká nule.

Jestli ale chcete bydlet na stejné adrese jako VIP účastníci festivalu, zabookujte si pokoj v hotelu Ritz-Carlton (kde vám naservírují snídani nejenom do postele, ale klidně třeba i do vany) nebo Berlin Marriott, od kterých odjíždí každou chvíli festivalové audi směrem k červenému koberci.


Hotel Grand Hyatt je pak jakýmsi o něco luxusnějším Thermalem, ve kterém se konají tiskové konference a novináři se to tu jen hemží, takže pokud chcete být v centru dění, máte jasno.

Kam na party?

Celé město během festivalu ožívá, takže se z Berlína stává ještě víc cool a kosmopolitní verze sebe sama. Většina večírků ve festivalovém epicentru sice operuje na pozvánky, ale pár eventů pro veřejnost se tu najde.

Je jasné, že zahajovací party je vyhlášená. Stejně jako loni se i letos bude Film Festival Opening Party konat v klubu Haus Ungarn poblíž Alexanderplatzu. Vstupenky jsou volně k prodeji, a pokud vás neděsí monstrózní akce (loni oba parkety obsadilo přes 1300 tancechtivých návštěvníků), je tohle večírek přesně pro vás.

Pro milovníky alternativnějších záležitostí je jako dělaná LaKino Berlinale Party, kterou už několik let hostí hip klub Bi Nuu v samém srdci Kreuzbergu.

Lístky pro všechny

Hlavním důvodem, proč byste Berlinale měli aspoň jednou zažít, je jeho demokratická, inkluzivní povaha. Vesměs všechny projekce (kromě speciálních press a industry screeningů) jsou přístupné široké veřejnosti a obstarat si vstupenku na promítání není velká věda.

Lístky se dají jednoduše pořídit na webu nebo na jedné z mnoha pokladen po celém městě, a to bez zdlouhavých rezervací a komplikovaných pravidel, jež přidělávají vrásky třeba návštěvníkům Karlových Varů.

Do Berlinale se každoročně zapojuje přes 20 kin po celém městě, multiplexy CineStar nebo Cinemaxx počínaje, alternativními kiny a honosným Friedrichstadt Palastem konče. I díky tomu si festival může dovolit uspokojit velký zájem o vstupenky.

Poslední festivalový víkend – letos to bude 16. a 17. února – je také znám jako „víkend publika“. Široké veřejnosti se zpřístupní všechny festivalové lokace a lístky, které byly dříve vyhrazeny pro industry či press hosty, se uvolní k prodeji.

Co nevynechat?

Festivalovou atmosféru nasajete nejvíc kolem Potsdamer Platzu. Desítky kavárniček, hospůdek a zaparkovaných food trucků nabízejí všem návštěvníkům, ale i náhodným kolemjdoucím spoustu chutných alternativ.

K berlínským streetfoodovým stálicím patří Markthalle Neun, která se na dobu konání festivalu „scvrkne“ do trucku, což ale naštěstí neovlivní špičkovou kvalitu jejích hovězích bunů či sendvičů s trhaným vepřovým.

O kousek dál si dejte flat white od vyhlášené Bonanzy nebo jedno ze sta piv z nabídky baru s všeříkajícím názvem Mommseneck – Haus der 100 Biere. A to jsme se ještě ani nehnuli z festivalové Alte Potsdamer Strasse.

Co klidně vynechat?

Nemusíte ale za každou cenu stihnout všechno. Třeba takové čekání na celebrity u Berlinale Palastu v únorovém počasí není nic příjemného. Ačkoli limuzíny obsazené hvězdami jezdí přesně jako švýcarské (nebo snad německé?) hodinky, většina lidí stejně neuvidí víc než jejich kouřová skla. O něco lepší výhled se vám nabídne přímo z Palastu: stačí si obstarat vstupenku na premiéru a přijít o půl hodiny dřív.

Na co jít do kina?

Panorama, druhá soutěžní sekce festivalu, zaměřující se na alternativní tvorbu s politickým či aktivistickým nábojem a experimentální filmy, letos slaví úctyhodných 40 let. V rámci oslav výročí bude možnost vidět výběr toho nejlepšího, co se v předchozích ročnících promítalo.

Začněte snímkem Můj život jako pes z roku 1985, který z tehdy málo známého švédského režiséra Lasseho Hallströma udělal celebritu. Nevynechejte ani YE – magnetizující debut, se kterým tehdy jednadvacetiletý čínský režisér Zhou Hao bodoval v roce 2014.

Určitě má smysl zajít na filmy, které aktuálně soutěží o Zlatého a Stříbrného medvěda. Letos to jsou například i snímky režisérských hvězd Françoise Ozona Grâce à Dieu nebo Fatiha Akina Der Goldene Handschuh. 

Stát za to bude i dokument o světoznámém fotografovi Peteru Lindberghovi nebo snímek L’adieu à la nuit s Catherine Deneuve v hlavní roli.

Lístky si taky kupte na zestárlého Christiana Balea. Tvárný britský herec, kterého si mnozí z nás spojují když ne s Batmanem, tak aspoň s elegantním kouzelníkem z Dokonalého triku, se tentokrát ve filmu Vice převtělí do Dicka Cheneyho, někdejšího viceprezidenta Spojených států a jednoho z nejmocnějších mužů své doby.

A to nejlepší na konec. Francouzská herečka Juliette Binoche je letos v čele soutěžní poroty. Budete-li mít štěstí, potkáte ji v jednom z festivalových kin nebo při toulkách metropolí.

Jak všechno stihnout a nezbláznit se?

Množství kin po celém městě, která festival přibližují Berlíňanům a návštěvníkům mimo centrum, má i svou nevýhodu. A sice logistickou.

Pokud nejste zrovna mistry precizního plánování, nezřídka se budete muset dostávat z jednoho kina do druhého klidně i hodinu a půl, takže si nezapomeňte nechat časové rozestupy mezi jednotlivými projekcemi. Proto je nejpohodlnější předem si obstarat několikadenní jízdenku na městskou dopravu.

A pokud chcete být jako místní, můžete si jednoduše půjčit kolo. I v tomto ohledu nabídka v Berlíně značně převyšuje poptávku – zkuste třeba Donkey Republic (1,50 eura za půl hodiny) nebo Lime. V Berlíně ovšem elektrické koloběžky nehledejte, najdete tu hlavně jejich elektrokola.