Cítit se v práci příjemně – to je přesně to, o co všichni usilujeme. Jen si vzpomeňte, jaké to bylo, když jste začínali, jak jste se na novém místě potýkali s rozpaky – od poznávání nových kolegů po řešení úkolů, u kterých jste nevěděli kudy kam.
Všichni se většinou snažíme v novém prostředí uvést co nejlépe, a tak nehledíme na stres a nepohodu, ale zároveň se nemůžeme dočkat, až se zapracujeme a všechny tyhle protivné věci zmizí a my si budeme moct vydechnout.
Existuje však hranice, přes kterou by se naše pohoda – a hlavně pohodlnost – neměla dostat. Pokud totiž ke své práci přistupujeme až moc pohodlně, může se to obrátit proti nám.
Měli bychom se proto snažit, abychom v práci jistou míru nepohodlí měli neustále a aby nás tahle nepohodlnost hnala k produktivitě a k učení se novým věcem.
Tohle jsou čtyři znamení, že už jste se přes přípustnou hranici pohodlnosti dostali.
1. Vaše nejčastější odpověď je „To nejde.“
Pamatujete si, jak jste byli horliví, když jste nastoupili? Nechtěli jste nikoho zklamat a vždycky jste našli řešení jakéhokoli problému.
Po nějakém čase jste si ale zvykli nechávat věci tak, jak jsou a váš způsob myšlení se změnil. Začali jste o řešeních pochybovat místo toho, abyste se vyhecovali a věc prostě vyřešili. Když vás někdo požádá o pomoc s věcí, která není jednoznačně ve vaší kompetenci, jednoduše řeknete „Promiň, nevím, to nejde.“
2. Se vším souhlasíte
Když prahnete po úspěchu, tak se nestydíte za svůj názor a snažíte se ho prosadit. Reagujete na návrhy ostatních a říkáte, co si myslíte, i když s ostatními nesouhlasíte. Snažíte se prostě popohnat sebe i svůj tým k tomu, abyste byli co nejlepší.
Pokud však zpohodlníte, zjistíte, že přikyvovat je jednodušší a souhlasíte s tím, co ostatní navrhují. Čím méně se budete na poradě problémem zabývat, tím rychleji skončí a vy budete moct jít domů, ne?
3. Nemáte zájem o nové příležitosti
Když se svou práci naučíte a jste v ní dobří, tak logicky neuvažujete o tom, že byste šli dělat něco jiného. Čili – i k novým příležitostem přistupujete pohodlně a necháváte si je utéct.
Tím, že přestanete hledat lepší práci, zdokonalovat se v jiných odvětvích a ignorujete a neaktualizujete svůj profil na LinkedIn, postavíte mezi sebou a headhuntery a jinými personalisty, kteří by o vás mohli mít zájem, nepřekonatelnou zeď.
4. Vystačíte si s holým minimem
Do práce chodíte na devátou, ve dvanáct jdete na oběd a v pět už jste ve dveřích a na odchodu. Vaše denní rutina je každý den stejná a vy pracujete monotónně jako stroj. Pracovní dobu každý den dodržíte a svou práci si uděláte, proč tedy zůstávat v práci déle, než za co jste placeni?
Co vám hrozí:
Není to o tom dělat dlouhé přesčasy nebo si pravidelně odpouštět obědovou pauzu, být za každou cenu inovativní a neustále hledat nové místo. Všichni chceme rozumně skloubit pracovní a osobní život a dělat práci, která nás nebude stát nervy. Na druhé straně, přílišný komfort znamená souhlas s průměrnými nebo dokonce podprůměrnými výsledky. A tomu bychom se chtěli vyhnout. Snažet se neustále vyhledávat nové projekty a výzvy, zdokonalíte se v tom, co umíte a v očích ostatních (i vašeho šéfa) budete cílevědomí a pracovití. Lidé, kteří se hodí na povýšení.
Autor: The Muse
Co udělat, aby vás práce nepřestala bavit a zvládali jste ji dělat efektivně? To se můžete dočíst v těchto článcích:
Jedinečný způsob, jak si zorganizovat práci a dotáhnout věci do konce
Nečekaná věc, díky které můžete být v práci i v životě o hodně šťastnější
Co udělat, abyste z práce odešli v pět a měli vše hotovo