Netflix láká v nové minisérii Eric na prvotřídní hvězdu: Benedicta Cumberbatche. Právě on ji také povyšuje nad průměr.

Televize zrodila hvězdu Benedicta Cumberbatche. Fajnšmekři ho znali už dřív, širší veřejnost ho ale zaznamenala až díky jeho suverénnímu ztvárnění novodobého Sherlocka v roce 2010 z dílny BBC, kde dokonale protnul v jedné osobě mimořádnou genialitu i absolutní výstřednost.

Od té doby se vypracoval v jednoho z nejžádanějších herců současnosti. Byl v Hobitovi, ve Star Treku, jako Doctor Strange se ukázal v mnoha marvelovkách, za Kód enigmy a Sílu psa dostal i oscarové nominace.

A teď přichází s další velkou seriálovou rolí, v šestidílné britské minisérii Eric, která měla premiéru koncem května na Netflixu. Ale tentokrát není typickým hrdinou ani obávaným záporákem, ale úplně obyčejným chlápkem.

V příběhu zasazeném do osmdesátkového New Yorku hraje Vincenta, loutkáře z dětského pořadu. Muže, který se protlouká životem. Žije v nefunkčním manželství, nerozumí si příliš ani s devítiletým synem Edgarem.

Jako loutkář baví televizní publikum, ale své nejbližší okolí štve, je protivný, arogantní, má problémy s alkoholem. A pak dostane další ránu: jeho syn se ztratí po cestě do školy, kam ho měl původně odvést.

Vincent začne propadat hlouběji do alkoholové spirály, ale zároveň se upne k poněkud bizarní naději: že se mu podaří dostat syna zpět, pokud do vysílání pořadu protlačí jako loutku postavičku Erica, kterou si Edgar maloval.

Jakkoli je zjevné, že jde o výplod mysli člověka, který vlivem stresu a alkoholu pozvolna ztrácí rozum, působí tahle idea přece jen poněkud absurdně až rušivě. A stejný pocit vyvolává i vize Erica, která se začne Vincentovi zjevovat a stane se svědomím, které konfrontuje jeho ne zrovna vzorové chování.

Seriál zkrátka nedělá úplně ukázkový první dojem. Až postupem času, kdy si na jeho reálie zvyknete, začnete odkrývat i jeho silné stránky.

Kouzelný retro vizuál, který špinavé newyorské ulice doplňuje i stylovými písničkami. Další plány příběhu, kde se vedle ztracení chlapce začnou řešit sociální i rasové motivy, homofobie či AIDS a také obligátní téma policejní korupce, dobře známé třeba z Training Day, L. A., Přísně tajné nebo Serpico.

A pochopitelně i Cumberbatch, který znovu ukazuje své mistrovství a antihrdinu Vincenta si dokonale vychutnává. Jako nepříjemný alkoholik leckdy bude štvát i vás, jindy vám ho bude líto a nakonec mu budete fandit. 

Cumberbatch, který seriál i produkoval a daboval titulárního Erica, dal do svého výkonu maximum, umí odpuzovat i dojímat. A leckdo označuje Vincenta za jeho nejpřesvědčivější televizní vystoupení, což je vzhledem k jeho bohaté, nejen sherlockovské historii, přinejmenším odvážné tvrzení.

Seriál nestojí jen na něm, ostatní herci ale spíš dobře slouží zajímavému ději, který napsala velšská scenáristka Abi Morgan, známá třeba filmy Stud nebo Železná lady. 

„Původně jsem neplánovala v seriálu pracovat s tolika motivy, ale když se podíváte na New York v této době, je těžké to udělat tak, aby se jim postavy vyhnuly,“ citovalo ji BBC.

Tematická šíře seriálu sluší, ale jindy vítaný rozsah minisérie Ericovi spíše ubližuje. Některé motivy a příběhové linky totiž jen načrtne, ale nenechá je pořádně vyniknout a na cestě do finále je rychle uzavírá. 

Zároveň není tak působivý a atmosférický jako jiné thrillery s kriminální linkou, ať už ikonický Temný případ, precizní Zločin, nebo jiný britský skvost Broadchurch. Zůstává nadprůměrný a ve chvílích, kdy se na obrazovce zjeví jeho hlavní hvězda, se rozhodně nudit nebudete.