Jestli čekáte jednoznačnou odpověď, tak vás zklameme, podle všeho totiž žádná taková neexistuje. Většina trenérů vám poradí hlavně tohle – jestli jste se rozhodli cvičit, tak hlavně vnímejte svoje tělo a uvědomte si, kdy mu pohyb prospívá nejvíc. Nikdo jiný než vy to ani udělat nemůže.

I tak má ale každá denní doba pro cvičení své výhody a nevýhody, které můžete a nemusíte vzít v potaz. Přednedávnem je shrnul server FastCompany a tohle jsou ty nejdůležitější:

RÁNO

Výhody:

  1. Máte na cvičení sílu. „Ráno budete mít víc energie. Záleží sice na tom, jakou máte práci, jak moc vás fyzicky i psychicky vyčerpává, ale představa, že celý den pracujete a pak jdete do tělocvičny, je pro hodně lidí nereálná. Dost dobře se může stát, že vám na cvičení už nezůstane žádná chuť ani síla a bude podle toho vypadat. V takovém případě je efektivnější cvičit ráno,“ radí na serveru Fast Company osobní trenér Henry Halse.
  2. Rychleji spalujete. Když cvičíte ráno, ideálně na lačno, tak mnohem rychleji spalujete tuky. Lidské tělo začne při pohybu ze všeho nejdřív spalovat cukry a když celý den jíte na sacharidy bohatá jídla a jdete cvičit až večer, tak to trvá, než se ke spalování tuků dostanete. A o spalování tuků jde především.
  3. Nakopne vás to. Možná ne fyzicky, ale mentálně stoprocentně. Psychické efekty ranního cvičení jsou nepřekonatelné. Budete mít čistou hlavu a nabijete se energií. A to je jeden z důvodů, proč ráno cvičí tolik úspěšných lidí.

Nevýhody:

  1. Můžete se snadněji zranit. Tohle může být opravdu problém, po ránu jsou naše svaly totiž logicky neprotažené a možnost, že si s nimi při neopatrném pohybu něco uděláte, je mnohem vyšší. Zvlášť pokud plánujete posilovat nebo třeba vzpírat. Rozhodně byste proto neměli zapomínat se pořádně (a dlouho) zahřát, než se do cvičení pustíte.

VEČER

Výhody:

  1. Fyzicky můžete být na pohyb lépe připraveni. Pokud tedy nepracujete tak, že se úplně zničíte, to by pak samozřejmě nemělo smysl – vaše tělo bude po celém dni protažené, nervy připravené na větší zátěž, a pokud nebudete jíst samá těžká jídla, tak díky tomu, že nebudete na lačno, budete mít na posilování víc síly.
  2. Vydržíte déle. Měli byste k tomu mít alespoň více předpokladů.
  3. Je to bezpečnější pro silové cvičení. Trenéři, které FastCompany oslovit, se údajně shodli na tom, že večer je jednoznačně vhodnější doba hlavně pro dynamické aktivity – jako jsou dřepy nebo vzpírání.

Nevýhody:

  1. Můžete si narušit spánek. Cvičení je stresový faktor a jako takové v našich tělech zvyšuje hladinu kortizolu. A tenhle hormon tělo nabuzuje – zvýší krevní tlak i naši ostražitost. Večerním cvičením docílíte toho, že namísto aby vám hladina kortizolu přirozeně klesala, vyletí vzhůru. A z toho nemusíte spát.

Ať už se rozhodnete cvičit ráno, nebo večer, chybu neuděláte – důležitá je totiž jediná věc – že jste se do cvičení pustili.