Až se na konci roku 2020 otevře kancelářské a obchodní centrum Bořislavka, bude mít Praha o jedno výrazné umělecké dílo navíc. Mezi čtyřmi budovami, kterým se přezdívá Krystaly, se na piazzettě objeví umělecké dílo „Na Horu“. To připomíná kráčející krápníky a jeho autorem je konceptuální a multimediální umělec Federico Díaz.
Za kancelářským a obchodním centrem Bořislavka stojí společnost KKCG Real Estate z impéria Karla Komárka. Třetí nejbohatší Čech tu nad stejnojmennou stanicí metra v Praze 6 buduje celkem 24 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch a devět tisíc metrů čtverečních obchodů včetně supermarketu.
Osmačtyřicetiletý česko-argentinský výtvarník Díaz, který vystudoval Akademii výtvarných umění a přednášel na UMPRUM, toto prostředí doplní dílem, které vzniká na popud Komárkovy manželky Štěpánky.
Na jaře při příležitosti jeho padesátých narozenin oslovila skupinu Komárkových nejbližších spolupracovníků, zaměstnanců a přátel, aby se místo dárků složili na jedno umělecké dílo. Vybralo se několik milionů korun, něco Komárek přihodí ze svého a prostranství na Bořislavce získá unikátní plastiku.
Díaz, pro něhož je charakteristické propojení s novými technologiemi, ji vyrábí technikou robotické fabrikace. Jako materiál používá UHPC (ultra high performance concrete), což je nový typ betonu vyvinutý Kloknerovým ústavem při ČVUT. Plastika zdůrazňuje význam historické stezky, která kdysi vedla skrze prostor dnešní Bořislavky. Dílo, jež tvarem připomíná soutěsku vyňatou ze skal, bude díky technologii augmentované reality interaktivní.
„Přál bych si, aby toto dílo lidi spojovalo, inspirovalo a aby se s nadějí dívalo do budoucnosti,“ říká Karel Komárek.
Člen žebříčku dolarových miliardářů projekt Bořislavka koupil v roce 2012 od švédské společnosti Ikano, která tam chtěla stavět těsně před vypuknutím finanční krize v roce 2008. Development zamrzl a nakonec se ho ujal až Komárek, pro něhož to byl první krok na realitní trh. Loni po zdlouhavých přípravách a žádostech o povolení začal stavět. Celková investice má činit tři miliardy korun.
Komárek plánuje, že se do Bořislavky po dokončení nastěhuje management jak KKCG, tak firem, které do holdingu spadají, třeba Sazky nebo MND. Je ovšem možné, že tou dobou už samotný komplex do Komárkovy skupiny patřit nebude. KKCG ho totiž přes najatou realitní společnost Knight Frank nabídla k prodeji.
„Příprava prodeje byla svěřena firmě Knight Frank. Jedná se o forward sale,“ přiblížila Dana Dvořáková, mluvčí KKCG, způsob prodeje. Forward sale znamená, že případný kupec nezíská nemovitost hned, ale až později – například po dokončení. Podle informací Forbesu ovšem vůbec není jisté, že k prodeji dojde. Pokud se neobjeví adekvátní nabídka, Bořislavka zůstane Komárkovi.
Hodnotu kancelářského a nákupního centra před pár dny zvýšilo ocenění v mezinárodní architektonické soutěži International Property Awards. Bořislavka vyhrála evropské kolo (kategorie Best Mixed-use Architecture Europe a Best Office Development Europe) a následně i to světové, konkrétně kategorii Best International Office Development.
V ní mimo jiné porazila projekt Promenade Gardens v Budapešti či dvojici kancelářských věží CIBC Square v Torontu. Zkraje prosince o tom v Londýně rozhodla mezinárodní odborná porota z více než tisícovky přihlášených projektů. „Je to důkaz, že to, co tvoříme, je nejenom na evropské, ale i na světové úrovni,“ dodává Petr Pujman, generální ředitel KKCG Real Estate.