Jsou to jedinečné historické budovy s duší. Už při pohledu na ně se ocitnete v dávné minulosti. A ještě více, když do nich vstoupíte.

Zde je výběr nejkrásnějších hradů a zámků v Evropě, který sestavila společnost European Best Destinations.

Poznámka: Výběr a pořadí hradů nepodléhá žádné metodice a byl sestaven jako inspirace pro cesty.

1. Palác Pena, Portugalsko

Palác Pena v Portugalsku
info Palác Pena v Portugalsku. Foto: Katia De Juan/Unsplash.com
Foto Katia De Juan / Unsplash

Romantický hrad z devatenáctého století shlíží na portugalskou vesnici Sintra nedaleko Lisabonu. Palác Pena, obklopený rozlehlým zeleným parkem, je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Jeho historie sahá až do středověku, kdy zde byla postavena kaple zasvěcená Panně Marii. Dnes je zámek portugalskou národní památkou a patří k nejnavštěvovanějším místům v zemi.

2. Alcázar v Segovii, Španělsko

info Alkazár v Segovii. Foto: gayulo/Pixabay.com
Foto Pixabay

Alcázary (z arabského al-kasr, pevnost, hrad, palác) původně sloužily jako pevnosti a vznikaly především na Pyrenejském poloostrově. Později sloužily jako sídla křesťanských panovníků.

Segovijský alcázar původně sloužil jako starořímský vojenský tábor (castrum). Nachází se nad soutokem řek Esmera a Clamores a jeho historie sahá až do 12. století. Součástí je kaple, několik šlechtických místností i honosné sály a pokoje s bohatou výzdobou.

3. Hrad Ravadinovo, Bulharsko

info Park je součástí hradu. Foto: Facebook The Castle of Ravadinovo
Foto The Castle of Ravadinovo

Ravadinovo je jedním z nejmladších evropských hradů. V roce 1996 ho začal stavět bývalý zápasník a mistr světa Georgi Tumpalov. Se stavbou mu údajně pomáhali pouze jeho synové a místní obyvatelé, kteří pracovali jako brigádníci.

Hrad, který se nachází nedaleko bulharsko-tureckých hranic, byl pro veřejnost otevřen v roce 2009. Jeho pokoje jsou vybaveny starobylým, ale luxusním nábytkem.

Okolní park vyniká exotickou faunou a flórou. V příjemné restauraci se zde také můžete najíst a ochutnat tradiční bulharské víno.

4. Zámek Neuschwanstein, Německo

info Zámek Neuschwanstein v Německu. Foto: Vinay Chavan/Unsplash.com
Foto Vinay Chavan / Unsplash

Překrásný zámek nechal v 19. století postavit bavorský král Ludvík II. Nachází se na jihu Německa nedaleko města Füssen.

Král jej nechal postavit za své peníze a měl sloužit jako jeho osobní sídlo. Krátce po Ludvíkově smrti byl zámek zpřístupněn veřejnosti a dnes ho ročně navštíví více než milion lidí.

5. Hrad Hohenzollern, Německo

info Hrad Hohenzollern v Německu. Foto: jonathansautter/pixabay.com
Foto Pixabay

Hrad byl postaven v 11. století a od počátku sloužil jako dědičné sídlo rodu Hohenzollernů. Nachází se na vrcholu stejnojmenného kopce Hohenzollern, ale původní hrad byl ve 14. století zničen a na jeho místě byl postaven nový a větší.

Dnes je jednou z významných německých kulturních památek a je v něm uložena koruna německých císařů.

6. Hrad Conwy, Wales

info Hrad Conwy ve Wales. Foto: Lisa Fotios/pexels.com
Foto Pexels

Středověké opevnění se nachází na severním pobřeží Walesu ve vesnici Conwy. Nechal ho postavit král Eduard I. ve 13. století, kdy mělo být součástí „železného kruhu“, kterým chtěl král obehnat Wales.

Podle UNESCO je jedním z nejlepších příkladů válečné architektury z přelomu 13. a 14. století.

7. Hrad Eltz, Německo

info Hrad Eltz v Německu. Foto: Joshua Kettle/Unsplash.com
Foto Joshua Kettle / Unsplash

Eltz je dochovaný hrad z 12. století, který nebyl nikdy vypleněn. Již 800 let ho vlastní a pečuje o něj rod Eltzů. Nachází se na břehu Rýna na západě Německa a obklopuje ho proslulý Eltzský les, ukrývající mnoho vzácných rostlin a zvířat.

8. Zámek Chambord, Francie

info Zámek Chambord ve Francii. Foto: Dorian Mongel/Unsplash.com
Foto Dorian Mongel / Unsplash

Renesanční zámek se nachází čtrnáct kilometrů od města Blois. Postaven byl v 16. století, má 440 místností a je jedním z nejznámějších zámků ve Francii.

Podle historických záznamů se na jeho stavbě podílelo více než osmnáct set stavitelů. Okolní park Parc de Chambord byl vyhlášen národní rezervací zvířat a během druhé světové války byly v zámku uloženy obrazy z Louvru.

9. Hrad Culzean, Skotsko

info Hrad Culzean ve Skotsku. Foto: M W/Pixabay.com
Foto Pixabay

Neoklasicistní georgiánská budova se nachází na jihozápadním pobřeží Skotska v oblasti South Ayrshire. Hrad byl postaven v 18. století pro hraběte Davida Kennedyho a nyní je přístupný veřejnosti.

Park můžete navštívit po celý rok, zámek je otevřen od jara do podzimu. Pověra spojená s hradem říká, že ho obývá nejméně sedm duchů.

10. Hrad Eilean Donan, Skotsko

info Hrad Eilean Donan ve Skotsku. Foto: Bernd Hildebrandt/Pixabay.com
Foto Pixabay

Hrad Eilean Donan se nachází v západní části Skotské vysočiny, asi kilometr a půl od vesnice Dornie. Je postaven na malém ostrově, na který se lze dostat pěšky.

Je jednou z nejnavštěvovanějších skotských památek a objevil se také v několika filmech, například ve snímku Jak ukrást nevěstu nebo bondovce Jeden svět nestačí.

11. Hrad Windsor, Anglie

info Hrad Windsor v Anglii. Foto: Simon Hurry/Unsplash.com
Foto Simon Hurry / Unsplash

Královské sídlo nedaleko Londýna. Byl postaven v 11. století a je příkladem takzvané kolmé gotické architektury. Celý hradní komplex je přístupný veřejnosti, s výjimkou slavnostních ceremonií nebo státních návštěv.

12. Hrad Hunedoara, Rumunsko

info Korvínův hrad v Rumunsku. Foto: Valentin Balan/Unsplash.com
Foto Valentin Balan / Unsplash

Hrad Hunedoara neboli Korvínův nechal ve 14. století postavit János Hunyadi na místě pevnosti, kterou nechal vybudovat Karel I. Býval důležitým, strategicky umístěným opevněním a sloužil jako reprezentační sídlo majitele. Dnes je jedním z největších evropských hradů.

13. Zámek Chenonceau, Francie

info Zámek Chenonceau, Francie. Foto: Axp Photography/Unsplash.com
Foto Axp Photography / Unsplash

Hrad vlastnilo v průběhu staletí šest žen, a proto se mu tak někdy říká – hrad šesti žen. Nachází se na řece Cher, 240 kilometrů jihozápadně od Paříže. Dnes ho vlastní rodina Menierových, která zde v 19. století založila továrnu na čokoládu Chocolat Menier.

14. Hrad Hohenwerfen, Rakousko

info Hrad Hohenwerfen, Rakousko. Foto: Anja Junghans/Unsplash.com
Foto Anja Junghans / Unsplash

Hohenwerfen se nachází přibližně čtyřicet kilometrů od Salcburku. Byl postaven salcburským arcibiskupem v 11. století a je považován za jeden z nejkrásnějších hradů v oblasti.

Okulahodícímu dojmu významně napomáhají i okolní Alpy a pohoří Tennen. Objevil se mimo jiné v seriálu Muž z Vysokého zámku nebo ve filmu Za zvuků hudby.

15. Trenčínský hrad, Slovensko

info Trenčínský hrad, Slovensko. Foto: Pixabay/Slavom
Foto Pixabay

Hrad se nachází na skále nad Trenčínem a nabízí turistům krásný výhled na celé město a okolní kopce. Jeho historie sahá až do 11. století a od 13. století je spojen se jménem Matúše Čáka, kterému se přezdívalo Pán Váhu a Tater.

Dnes je hrad chráněn jako slovenská národní kulturní památka.

16. Hrad Bran, Rumunsko

info Část nádvoří hradu Bran. Foto: Nomadic Julien/Unsplash.com
Foto Nomadic Julien / Unsplash

Gotický hrad sloužil v minulosti jako pevnost chránící místní obyvatele před Turky. Spisovateli Bramu Stokerovi pak posloužil jako předloha pro sídlo hraběte Drákuly. S více než osmdesáti tisíci návštěvníky ročně je také jednou z nejnavštěvovanějších rumunských památek.

17. Zvěřínský zámek, Německo

info Zvěřínský zámek, Německo. Foto: Kalahari/Pixabay.com
Foto Kalahari

Budova se nachází uprostřed Schwerinského jezera v severním Německu a pochází z 10. století – dokončena byla však až ve století devatenáctém. Rozsáhlý komplex se skládá z 653 místností a má celkem 365 věží.

18. Lichtenštejnský zámek, Německo

info Lichtenštejnský zámek, Německo. Foto: andreas/Pixabay.com
Foto Pixabay

Novogotický hrad byl postaven ze světlého kamene – odtud jeho název. Nachází se na skále nedaleko vesnice Honau a najdete v něm sbírku historické zbroje a zbraní.