První část Horizontu, westernové ságy Kevina Costnera, v kinech propadla. Přesto prý nyní našla diváky na VOD platformách a její druhá část se představí na přelomu srpna a září na festivalu v Benátkách. Někdo tomu říká marnivý, někdo srdeční projekt. Co všechno Costnera stál a proč je teď hollywoodská ikona v YOLO fázi své kariéry?

Na takový způsob vyprávění nejsme moc zvyklí. Když sledujete tříhodinovou první část westernu Horizont: Americká sága, která před několika týdny dorazila i do českých kin, cítíte se, jako by vám nějaký kmet líčil dávné zážitky z doby svého mládí. Na ně už však nahlíží kvůli stavu své paměti poměrně specifickou optikou.

Důležité mu přijdou detaily, které byste normálně upozadili. Neustále vytahuje na světlo nové postavy, které se vyjevují bez vztahu k těm stávajícím. A nemá moc smyslu pro strukturu a gradaci, nikdy vám proto nedá vodítko k tomu, na co zaměřit pozornost. Takže se takovému proudu vědomí zkrátka musíte poddat.

Není to ale nutně špatně. V případě Horizontu se před vámi sebevědomě rozprostře vlastně takové filmové krajinářství, kde se můžete porozhlédnout, aniž by vás někdo pořád popoháněl, že je třeba tuhle karavanu táhnout zase dál.

Jakkoli se v Horizontu brutálně vraždí první osadníci s indiány, máte většinou pocit, jako byste sledovali americkou verzi seriálu Panství Downton.

Britský pár ostatně v Horizontu vypeskují za to, že používá moc pitné vody, vojáky mířící do války Severu proti Jihu zase dojme k slzám, když dostanou na památku květinovou výšivku.

A krásná vdova v podání Sienny Miller háže očkem po mužném plukovníkovi Sama Worthingtona, až je z toho náznak romance tak cudné, že by se nečervenaly snad ani naše babičky. 

Náznak, to je možná to zásadní slovo. Horizont: Americká sága i přes mamutí stopáž slouží jako pouhé roztažení opony, jako pilot k velkolepému seriálu, který však někdo omylem posílá do kin. Nebo alespoň měl podobnou vizi. 

Poté, co Horizont z pokladen kin celosvětově posbíral prachbídných 33 milionů dolarů – v Česku na něj mimochodem zatím přišlo jen pět tisíc lidí –, se srpnová premiéra druhé části zrušila.

Promítne se však v září na festivalu v Benátkách, kde ji Costner pravděpodobně uvede už s menší pompou, než když světu představoval tu první v květnu v Cannes. A pak se asi uvidí.

Mezitím však přicházejí zprávy, že se Horizontu mimořádně dobře daří na prémiovém VOD trhu, kdy si lidé zejména v USA mohou snímek zakoupit domů. Chce se dodat, že tam nyní devětašedesátiletého držitele Oscara za Tanec s vlky velmi dobře znají.

Aby se mohl věnovat práci na Horizontu, opustil totiž seriál Yellowstone, kde hraje rančera Johna Duttona.

Spekuluje se také o sporech kvůli honoráři – Costner si měl přijít na 1,3 milionu dolarů za epizodu – nebo kreativních neshodách s showrunnerem Taylorem Sheridanem, přesto prý stále platí smluvní klauzule, která budoucím scenáristům zakazuje Duttona zabít, a to konkrétně „ostudným“ způsobem.

Ačkoli je totiž v Evropě tak trochu pod radarem, v USA se stal tenhle „neowestern“ studia Paramount během pěti sérií vůbec nejsledovanějším seriálem, jehož úspěch chtějí napodobit úplně všechny streamovací platformy.

Sheridan, původně neúspěšný herec, je nyní jedním z nejmocnějších hollywoodských hráčů – dokonce vytvořil své vlastní Sheridanverse s prequely, v nichž hraje klidně Harrison Ford, a Paramount za něj bez mrknutí oka utrácí ročně pět set milionů dolarů. Výnosný merchandising je samozřejmostí.

Costner však už po odchodu z tohoto „vesmíru“ patrně nepřebírá peníze vidlemi. Horizont, na němž prý pracoval od osmdesátých let a označuje ho za vrchol kariéry, musel podle všeho sám částečně zaplatit a zastavit kvůli němu i něco ze svého majetku. V rozhovorech dokonce tvrdí, že se jeho děti vzdaly části dědictví.

Kolik však Costner skutečně do vysněné poslední štace vrazil, není úplně jasné. Původně se hovořilo o dvaceti milionech dolarů, pak přišla částka 38 milionů dolarů – aby v jednom z rozhovorů padla zase suma padesát milionů dolarů.

A celkový rozpočet? Nejdříve se psalo, že obě již natočené části vyšly na dvě stě milionů dolarů, nyní je reportovaných jen sto. Další investoři jsou také zahaleni rouškou tajemství – někteří blogeři spekulují o bohatých Saúdech.

Costner ostatně už v Cannes vtipkoval, že klepal na každou jachtu, aby nadchl další potenciální producenty – už totiž podle všeho roztočil část třetí, po níž by měl Horizont skončit posledním, čtvrtým filmem.

Zda však tato pokračování skutečně spatří světlo světa, zůstává otázkou, na kterou možná zatím nezná odpověď ani sám Costner. Třeba ho to ale úplně nepálí – podle některých médií je už v YOLO fázi své kariéry.