Září je ideální měsíc na plnění výzev. My pro vás tentokrát máme jednu cvičicí. Pochází z Austrálie a její zadání je jednoduché: po dobu 28 dní choďte denně alespoň 10 tisíc kroků. V přepočtu byste měli každý den ujít něco mezi sedmi a osmi kilometry.
Proč zrovna chůze? Je člověku přirozená, a pokud je jí dostatek, má dokonce na tělo lepší účinky než třeba cvičení v posilovně, shodují se odborníci. I proto mezi nejdéle žijícími národy najdeme ty, pro které je chůze neopomenutelnou součástí každodenního života.
Tam její výhody nekončí. Behaviorální psycholožka Marily Oppezzo v několika experimentech dokázala, že jsme kreativnější a schopnější generovat nové nápady, pokud při tom chodíme.
Navíc se ukazuje, že se nám i díky krátkému cvičení, třeba právě chůzi, může zlepšit paměť. Přišli na to vědci z Kalifornské univerzity společně s kolegy z japonské univerzity Cukaba. Testovali studenty a zjistili, že ti, kteří před paměťovými testy 10 minut lehce cvičili, podávali daleko lepší výsledky než ti, již před nimi žádnou fyzickou aktivitu nevykonávali.
A to nejlepší? Nemusíte si na ni dělat čas, bohatě stačí, když změníte zajeté návyky. Tady je pár nápadů pro inspiraci:
- Vystupte o stanici dříve a udělejte si cestu do práce o něco delší. Nebo do práce rovnou dojděte po svých.
- Nabídněte se, že dojdete kolegům pro oběd, a vyberte si takový podnik, který nemáte zrovna za rohem.
- Až budete cítit, že už vám to v práci moc nejde, jděte na krátkou procházku – v kanceláři byste stejně nic neudělali, tak alespoň využijte tento čas pro plnění výzvy. Navíc se vám potom bude pracovat zaručeně lépe.
- Naplánujte si pracovní schůzku jako procházku. Nejenže prokážete službu své paměti, ale také budete kreativnější.
- Zajděte si nakoupit do vzdálenějšího obchodu.
- Zaparkujte trochu dál od místa, kam se chcete dostat.
- Naplánujte si mezi prací pravidelné chodicí přestávky. Měly by trvat alespoň dvě minuty a následovat by měly po každé odpracované hodině.
- Na výlet se místo běžných dopravních prostředků dostaňte pěšky.