Mládí. To je téma, které zastřešuje 26. ročník designového svátku Designblok. Letos bude vůbec poprvé probíhat v prostorách hlavní budovy Muzea Prahy na pražské Florenci a kromě českých i zahraničních designérů a firem představí i tvorbu postmoderního designéra Bohuslava Horáka.
Každoroční přehlídka toho nejlepšího nejen z české designérské scény bude probíhat od 2. do 6. října. Lokací bude – jak už je léta zvykem – hned několik. Vedle sálu Jízdárny Pražského hradu, kde bude k vidění expozice High Craft, se Designblok představí v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze.
Vůbec poprvé po rozsáhlé rekonstrukci se také otevřou dveře hlavní historické budovy Muzea Prahy na Florenci. Design se tu bude prezentovat v novorenesančních výstavních sálech. Expoziční prostory pak doplní i několik pater přilehlé moderní stavby Bastion Florenc.
Ve vzpomínaném Uměleckoprůmyslovém muzeu v centru města bude vedle designérských prezentací v rámci formátu Openstudia – tady najdete například monumentální stůl vzniklý z kamenických odřezků a horniny vytěžené při stavbě nové linky pražského metra D od studia JanskyDundera a platformy kolemhlíny – uvedena retrospektivní výstava spoluzakladatele legendárního uskupení Atika a legendy české postmoderny Bohuslava Horáka.
Ve výběru kurátorky a šéfredaktorky magazínu Vogue CS Danici Kovářové budou poprvé k vidění zásadní díla Horákovy celoživotní tvorby, nové objekty, ale i jedinečné sběratelské kusy na pomezí designu a umění. Jedním z nich je například i Sofa Květy v močálu z roku 1991, které patří do sbírek muzea.
„Jeho návrhy nás zvou k přemýšlení, snění a prožitkům, a přesto jsou funkční a užitné. Dá se na nich sedět nebo polehávat, stolovat, slouží jako zrcadlo nebo věšák, osvětlují prostor. Ovšem současně mají schopnost zvnitřnění, kdy cítíme, že se vztahují k silám a energiím (nejenom přírodním), které nás přesahují,“ říká k výstavě Bóda Horák: Biosféra její kurátorka.
Vedle Bohuslava Horáka se na letošním Designbloku objeví i další zajímavé osobnosti. Nebudou chybět zahraniční hosté z řad designérů, kurátorů, publicistů, galeristů či kreativních ředitelů a výrobců.
Do Prahy zavítá legenda světového designu a architektury Ron Arad – autor mimo jiné například poličky Bookworm Kartell. Přijede také Winy Maas, zakladatel architektonického studia MVRDV, který tu představí urbanistický projekt The Green Dip. Ten bude k vidění v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze po celou dobu trvání festivalu.
Velkými jmény nekončíme – do čela mezinárodní odborné poroty Cen Designbloku zasedne spoluředitel platformy Dezeen Benedict Hobson.
V Uměleckoprůmyslovém muzeu se v rámci výstavy sběratelského designu představí Lara Bohinc a na festival už tradičně zavítá i italská kurátorka Rossana Orlandi, nizozemská designérka Ineke Hans či italský umělecký ředitel a byznysmen Giulio Cappellini.
Designblok se vedle novinek předních českých designérů a firem zaměří i na tradice. Pod záštitou první dámy České republiky Evy Pavlové představí výstavu High Craft, kde se setká přes třicet českých designérů a značek kombinujících tradiční řemesla a inovativní, environmentálně uvědomělé výrobní postupy.
Nebude chybět Janja Prokić, studio Dechem, sklář Lukáš Novák s KodlContemporary, sklárna Moser a Jan Plecháč, Brokis a Lucie Koldová nebo zachráněná sklárna Harrachov pod novým uměleckým vedením studia LLEV Marcela a Evy Mochalových.
Vedle toho také duo Lexová & Smetana, které pro rodinnou firmu Hrdina & České pískovce navrhlo kolekci pískovcových stolů inspirovaných Pražským hradem a architektem Jožem Plečnikem. Nebo také designér Jiří Krejčiřík, jenž zase spojil kreativní síly se značkou BUDU, či v Londýně usazená oděvní designérka Martina Špetlová.
Chybět nebude letos ani gastronomie. Pro veřejnost se v dolní části Jízdárny Pražského hradu otevře pop-up kavárna vzniklá ve spolupráci s White Circus. Na balkoně se navíc otevře VIP Lounge navržená oceňovaným scénografem Markem Cpinem.
A aby toho nebylo málo, na Florenc se z bruselského Brussels Design September přesune i putovní výstava Designblok Cosmos. Letos bude přístupná pro všechny návštěvníky – nejen Designbloku – zdarma.