Odvaha – a především odvaha žen. Tak by šlo jednoduše představit téma Designbloku 2025. Po letech se ústředním dějištěm festivalu stane znovu pražské Výstaviště. A kromě renovovaných Křižíkových pavilonů a prostoru Nové Spirály bude špička světového i českého designu k vidění i na Pražském hradě, v Uměleckoprůmyslovém museu či v Galerii Rudolfinum.
Každoročně pořádaná přehlídka toho nejlepšího ze současného designu a módy Designblok připadá již tradičně na druhý říjnový týden. A výjimkou nebude ani její sedmadvacátý ročník, jenž od 7. do 12. října zaplní nejeden pražský výstavní prostor a představí umělecká díla více než 250 autorů a autorek. A právě na ženy-umělkyně se letošní festival soustředí nejvíce.
„Designblok 2025 pro mě bude i o odvaze propojovat jednotlivé disciplíny, zasazovat design do celospolečenského kontextu, hledat nejlepší řešení a v neposlední řadě věnovat pozornost především designérkám a všem ženám, které v současnosti významně zasahují do světové tvůrčí scény,“ komentovala letošní téma festivalu ředitelka Jana Zielinski.
Hlavní stage se po šesti letech vrací do Holešovic do areálu Výstaviště Praha. Tentokrát však místo Průmyslového paláce, kde nyní vrcholí rekonstrukce levého křídla budovy, do Křižíkových pavilonů a do prostoru Nové Spirály. Ty dohromady nabízejí prostor pro asi tři tisíce diváků.
V nově zrekonstruovaném kruhovém divadelním sále v přilehlé budově Nové Spirály budou na otáčivém jevišti probíhat festivalové konference o designu a architektuře. Chybět nebudou ani módní přehlídky či slavnostní předávání Cen Designbloku.
Foto Alex Shoots Buildings
Křižíkovy pavilony | Foto Alex Shoots Buildings
Foto Jan Hromádko
Nová Spirála | Foto Jan Hromádko
Již etablovanou výstavní stálicí zůstávají sály Uměleckoprůmyslového musea v blízkosti Staroměstského náměstí. Vystaveny zde na ústřední výstavě festivalu s názvem „Mezi jednotou a růzností. Ženy v architektuře, designu a užitém umění“ budou díla například od ilustrátorky Nikoly Logosové, módní návrhářky Liběny Rochové, šperkařky Evy Eisler či sklářské výtvarnice Lady Semecké.
Za expozicí stojí kurátorka Moravské galerie v Brně a členka Programové rady Designbloku Michaela Kádnerová.
Pod dohledem kurátora Jana Dotřela a ve spolupráci s galerií Kvalitář uvede v Uměleckoprůmyslovém museu svou první sólovou výstavu i šperkař Zdeněk Vacek, mimo jiné laureát ceny Czech Grand Design v kategorii Designér šperku za rok 2020.
Ochutnávka z jeho díla bude navíc v hlavním městě k vidění již tento týden ve smíchovské kavárně Portheimka v historicky prvních pražských ozvěnách festivalu Křehký Mikulov pod záštitou The Chemistry Gallery.
Nově bude letos festival probíhat také v sousední Galerii Rudolfinum, kde bude představeno dílo čestné hostky Designbloku – britské fotografky, dokumentaristky a aktivistky Mary McCartney (dcery hudební legendy Paula McCartneyho).
„Její intimní pohledy na ženskou identitu tvoří krásný protipól k naší hlavní podzimní výstavě Skin Care, v níž Kateřina Vincourová evokuje těla a osobnosti přehlížených každodenních materiálů,“ prohlásila ředitelka Galerie Rudolfinum Julia Bailey.
Na největší festival designu a módy ve střední Evropě do tuzemské metropole dorazí francouzský designér Erwan Bouroullec. Chybět nebude ani norské architektonické studio Snøhetta.
Foto Patricia Urquiola
Foto se svolením Mary McCartney
Foto Snohetta
Foto Patricia Urquiola, Mary McCartney, Snøhetta
Z Milána pak přijede španělská designérka a architektka Patricia Urquiola, známá svou hravou tvorbou pro velké značky jako Louis Vuitton, Moroso či Kartell. Urquiola si z festivalu odveze i Cenu za celoživotní přínos.
„Chtěli jsme, aby to byla právě Patricia, kdo si přijede převzít cenu za odvahu. Urquiola je v tuto chvíli, a to si troufnu říct, nejvýznamnější designérkou světa,“ uvedla ředitelka festivalu Jana Zielinski.
„Její úspěch je neuvěřitelný v tom, jakým způsobem se propisuje do průmyslu. Její schopnost hledat nové nápady a přinášet inovativní řešení, technologie a materiály posouvají trh dopředu,“ poznamenal majitel designové firmy Konsepti David Řezníček , který stojí za výběrem zahraničních hostů Designbloku.
Novátorské počiny designérů a firem, kteří posouvají českou řemeslnou výrobu, takzvaná expozice High Craft, budou k vidění v renesančním Letohrádku královny Anny v Královské zahradě na Pražském hradě. Ředitelka Designbloku Jana Zielinski společně s šéfredaktorkou Vogue CS Danicou Kovářovou zde představí přes dvacet českých tvůrců a značek.
V sekci School Today nebudou chybět zástupci teprve nastupující generace designérů ze středoevropských škol a univerzit a ve spolupráci s EUNIC (European Union National Institutes for Culture) představí Designblok také 11. ročník mezinárodní soutěže Diploma Selection – to nejlepší z diplomových prací v oborech produktový a módní design ze škol po celé Evropě.
Novinkou bude dětský pavilon Designblok for Kids. Designérům a designérkám na začátku kariéry je zase věnovaný podpůrný program Designblok Talent Cards. Součástí Designbloku budou také vzdělávací přednášky, diskuse a workshopy na Designblok Stage, food stage či venkovní instalace.