„Čím dále jste ve své kariéře došli, tím snazší je podlehnout představě, že už umíte vše podstatné,“ píše kouč Travis Bradberry na svém LinkedInu. „Upínáte svou pozornost na to, abyste udělali práci, a doufáte, že zbytek přijde sám. To je velká chyba.“
„Tohle je devět dovedností, které se vám nikdy nepřestanou vyplácet. Budete z nich mít největší užitek – jak z hlediska toho, co vás naučí, tak kvůli jejich tendenci vás stále vzdělávat.“
1. Emoční inteligence: „Emoční inteligence je ‚to‘ nehmatatelné v nás,“ píše Bradberry. „Ovlivňuje, jak se chováme, pomáhá nám fungovat ve složitých sociálních situacích, dělat osobní rozhodnutí a dosahovat pozitivních výsledků.“
Jak se v ní zlepšit? Položte si následující tři otázky, snažte se pochopit, proč a jak ostatní jednají, a naučte se být empatičtí – třeba podle těchto pěti kroků.
2. Time management: „Největší chyba, kvůli které si nedokážeme dobře zorganizovat čas, je ‚tyranie urgentního úkolu‘,“ míní Bradberry. V praxi to znamená, že se zabýváme tím, co nám zrovna hoří, zatímco zapomínáme dělat to, na čem opravdu záleží.
Jak tomu nepodlehnout? Sepište si všechny své pracovní úkoly do Eisenhowerova boxu, rozhodněte, na kterém je dobré zrovna pracovat, a naučte se investovat čas stejně uvážlivě jako peníze.
3. Naslouchání: „To by mělo být jednoduché, říkáte si. Když nemluvím, tak poslouchám. Ne vždy tomu tak ale je,“ míní kouč. Naslouchání je klíčem nejen ke smysluplné konverzaci, ale také k porozumění.
Jak lépe naslouchat? Vyzkoušejte trik, který udělá z rozhovorů improvizaci, a připomeňte si 10 základních pravidel pro lepší konverzaci.
4. Říkání „ne“: „Říkat ,ne‘ je pro většinu lidí největší výzva. Nemělo by to být ale slovo, které byste se měli bát vyslovit,“ tvrdí Bradberry. Nebudete dělat práci navíc a ukážete, že máte své hranice.
Jak se naučit říkat „ne“? Předtím, než na něco kývnete, se sami sebe zeptejte na tyto tři otázky a uvědomte si, že každým „ano“ říkáte „ne“ něčemu jinému.
5. Žádost o pomoc: „Zdá se to jako protimluv, když o žádání o pomoc mluvím jako o dovednosti. Je to ale tak,“ míní kouč. Bez pomoci druhých se dříve nebo později neobejde ani jeden z nás, i když si to nechceme přiznat.
Jak si říct o pomoc, když ji potřebujeme? Podívejte se na návod, díky kterému se nebudete cítit trapně, a uvědomte si, že to není ostuda.
6. Kvalitní spánek: „Nedostatek spánku zpomaluje schopnost zpracování informací a řešení úkolů, zabíjí produktivitu a zvyšuje emoční podráždění,“ připomíná Bradberry.
Jak se dobře vyspat? Tady máte kompletní návod, jak na to.
7. Vědět, kdy mlčet: „Jasně, je dobré si na někom vylít své emoce, ale ten pocit moc dlouho nevydrží,“ míní kouč. Je naopak dobré si věci napřed promyslet – zejména když se ocitnete uprostřed konfliktu.
Jak se chovat ve vypjatých situacích? Podívejte se, co radí dělat profesor Brad Heckman, pokud se dostanete do konfliktu v práci, a naučte se pracovat i s lidmi, se kterými nesouhlasíte.
8. Chopit se iniciativy: „To je dovednost, která vás dostane v životě nejdál,“ je přesvědčený Bradberry. „Musíte riskovat a vystupovat z komfortní zóny,“ doplňuje.
Jak na to? Nebojte se zkoušet nové věci, vystupujte ze své bubliny a zkoušejte třeba i věci, které vám nejdou. A hlavně – přestaňte o svých snech jen mluvit a splňte si je.
9. Být pozitivní: „Udržet si pozitivní náladu vyžaduje každodenní soustředění a pozornost,“ přiznává kouč. Jakmile se ale dovednosti naučíte, bude svět kolem vás přívětivější.
Jak být pozitivnější? Zapisujte si, co se vám povedlo, všímejte si věcí, které vás ten den potěšily, nebo se zapojte do stodenní výzvy, během které budete hledat na všem to dobré. Protože i tomu se dá naučit.