Název tohoto podniku sotva mohl být výstižnější. Di Nuovo znamená „znovu“ a přesně tak to v něm teď musejí zkusit. Italský podnik už totiž otevřel, ale neuspěl. A tak se přesunul na pražské Vinohrady a rozjíždí druhý pokus.

Když Karel Šimůnek a Petr Hajný na konci roku 2022 otevírali poprvé v Horních Jirčanech, věřili, že si s ambiciózní italskou restaurací najdou publikum.

„Začali jsme fungovat celkem pěkně, zvlášť po tom, co jsme se objevili v pořadu Souboj restaurací, tak to byl obrovský boom a sjížděli se k nám hosté z celé republiky. Musel jsem tehdy koupit automatický rezervační systém, který restauraci plnil, protože jsme vůbec nezvládali odbavovat nápor e-mailů a rezervací,“ popisuje Šimůnek zdánlivě fungující byznys.

Poměrně dlouho se popularita držela, ale časem se návštěvnost ustálila a začaly se plnit převážně víkendy. Logicky to plynulo z toho, že většina hostů do restaurace mimo Prahu dojížděla. 

„Přesně si pamatuju moment, kdy jsem v listopadu minulý rok vnímal, že v centru Prahy si pomalu není kam sednout, hospody praskají ve švech a u nás ne, to bylo hodně znát,“ vzpomíná Šimůnek na rozhodnutí ke konci roku na původní adrese zavřít.

Šimůnek s Hajným už s tímhle totiž zkušenost mají. Jejich první restaurace Zas a znova, která se nachází v Sulicích ve Středočeském kraji, má také víkendové tržby dvakrát vyšší než ty ze všedních dnů.

„Mysleli jsme si, že v novém podniku dokážeme hosty diverzifikovat, zaujmout vyšší gastronomií, ale prostě se nám to nepovedlo. Nechtěli jsme se dočkat toho, že budeme sypat peníze do marketingu a hledat klienty. Není na co čekat,“ dodává Šimůnek.

Prostor v Budečské ulici na Vinohradech, který přebírali v lednu, se jim hned zalíbil. Je členitý, má barovou část, zimní zahradu, otevřenou kuchyň. Stejně jako tehdy v Jirčanech ani tady nebyly potřeba žádné velké stavební úpravy, investovalo se především do interiérových designových úprav a nábytku.

„Investice na to nejzákladnější, co jsme mohli udělat, byla řádově kolem milionu. Chtěli jsme, aby tady bylo příjemné posezení, lidi se tady cítili dobře a vraceli se, což se nám zatím daří a jsem spokojený,“ popisuje Šimůnek.

V interiéru hodně pracovali se zelení. Rostliny tady najdete doslova na každé volné polici a malované na zdech.

Když v květnu dodělávali poslední úpravy, už začínali chodit první hosté. „To by se nám v Jirčanech nestalo. Na jednu stranu jsme tam neměli takovou konkurenci, na druhou stranu v osm večer bez rezervace nikdo nepřišel,“ hodnotil situaci jen chvíli po otevření Šimůnek.

Kuchyni udává směr Hajný. Zůstali u Itálie a jídel ze všech regionů, od uzenin, rizot, ryb a steaků na Josper grilu nebo skvělých těstovin.

„V Česku je italská kuchyně spojovaná hlavně s pizzou, kterou u nás kvůli omezenému prostoru dělat nemůžeme, ale vlastně ani nechceme. Itálie je o surovinách a jejich jednoduchém zpracování, nic komplikovaného,“ vysvětluje Hajný. 

Petr Hajný (vlevo) a Karel Šimůnek z restaurace Di Nuovo
Foto Michael Tomeš

Menu není nijak zvlášť rozsáhlé, ale nechybí na něm oblíbené předkrmy, jako je burrata s rajčaty, vitello tonnato nebo grilované artyčoky, i když v Hajného podání jsou vždycky něčím ozvláštněné. Burrata třeba pikantní ndujou a pistáciemi, telecí s tuňákovou omáčkou osvěží polosušená rajčata.

Šafránové rizoto s morkem je jedno z nejlépe připravených, co jsem kdy měla, a to u správného krémového rizota není jen tak. Stejně je tomu u ryb a plodů moře, tady se nespálíte, moc dobře vědí, co dělají, a jak respektovat kvalitu surovin.

Třeba grilovaná kambala nebo naprosto fantastické těstoviny s hromadou mořských plodů jsou toho důkazem. A na závěr nevynechejte tiramisu jako od italské nonny. 

Na velké hodnocení působení v nové lokaci se zatím necítí, stejně tak ještě příliš neřeší návratnost.

„Na první měsíc jsme měli plán, kdy jsme se drželi dost při zemi, což jsme kousek přeskočili a potěšilo nás to. Máme smělé plány, ale nemyslíme si, že nereálné. Je to o celkové práci v kuchyni, na place, ale i v marketingu, který je dneska čím dál důležitější a zabírá větší část rozpočtu,“ hodnotí opatrně Šimůnek s Hajným.

Jestli se Di Nuovo bude na Vinohradech dařit lépe než na periferii, ukáže čas, co se ale nemění, je skvělé italské jídlo a prostředí, které si říká o to, abyste se vraceli.