Tekoucí řeka, žádný signál a les plný jelenů. To je ideální místo na digitální detox pro Kamila Vacka, šéfa a majitele společnosti TCCM, která loni prodala 2,2 milionu mobilů ve 22 zemích střední a východní Evropy. Kamil Vacek ho popsal pro čtvrtletník Forbes NEXT.
„Dvaadvacet let kazím lidi elektronikou ve velkém. A celé se to jen zhoršuje. Technologie jdou exponenciálně nahoru a jejich záření budeme vystaveni stále víc. Nejen telefony, ale internet věcí, virtuální realita, rozšířená realita, nepůjde uniknout. Abychom to psychicky ustáli, budeme se muset programově vracet k přírodě,“ popisuje své základní pohnutky, proč před rokem a půl sedl k počítači a do vyhledávače zadal „chata & řeka“.
„Rok jsem hledal dům v co nejméně zasažené přírodě. A chtěl jsem, aby u něj byla také řeka. To je energie. To je jin a jang. Tekoucí voda je ta nejlepší energie, kterou člověk může nasávat. Nakonec jsem našel jedno místo u Berounky a jedno pod hradem Rabštejn u řeky Střela. To jsem vybral, protože bylo ještě více divoké.
Konec údolí, kde prakticky není signál,“ říká čtyřiačtyřicetiletý muž, jenž se rozhodl, že bývalou hájenku s hektarovým pozemkem začne postupně upravovat na oázu digitálního detoxu. Což znamená, že chce mimo jiné aktivně rušit i ty zbytky mobilního signálu, jež v okolí jsou. Podle něj lidé, kteří pracují s počítačem, ale vlastně i ti, jejichž život a práce se odehrávají primárně ve městech, potřebují občas „odjet, nabít energii a lidskost, jít do přírody“.
S celkovou investicí odhadovanou na nižší desítky milionů korun tak letos začíná pod Rabštejnem upravovat nemovitost tak, aby v ní časem byly čtyři druhy ubytování – v hájence, ve stodole, v hobitínce ve skále a v indiánském týpí. Zároveň se chystá na saunu s výběhem do řeky nebo na koupací jezírko.
„Bude tam velká otevřená kuchyň, lednice plná jídla, aby si lidé mohli uvařit, a sud s pivem. Maximální kapacitu plánuji tak na 30 lidí,“ doplňuje muž, který stál například u začátků Samsungu na českém trhu a dnes distribuuje primárně telefony Honor, Nokia či CAT.
Za 22 let v branži se stal pro nové značky specialistou na rychlé dobývání trhů střední a východní Evropy, což jsou hodně rozdrobená a z hlediska nadnárodních gigantů nijak velká odbytiště, která Kamil Vacek ale umí obsluhovat díky svému know-how a relativně štíhlému týmu profesionálů. Rád své podnikání proto popisuje jako rodinnou firmu.
Z ní by také měli být vedle jeho přátel první návštěvníci detoxové přírodní oázy, která má připomínat něco jako návrat do světa před 100 lety. Tehdy už byla elektřina, jak Kamil Vacek nezapomene zdůraznit, ale zároveň všechno jelo pouze analogově. „Nejdřív to bude jen pro moji firmu, na zaměstnancích záměr otestuju a pak ho začnu postupně otevírat i dalším,“ dodává s tím, že v hájence několik let bydlel také režisér Tomáš Vorel, jenž v okolí natáčel film Cesta z města.
Vackův osobní recept na digitální detox? „S tím, jak se občas odstřihnout od technologií, bojuji jako každý. Nejsem ale robot a nechci do toho vnášet nějaká striktní pravidla. Když ale přijedu na Rabštejn, na mobil automaticky zapomenu a čas se zpomalí. A to je přesně to, čeho tam chci dosáhnout.“
Zároveň chce díky hájence změnit i svůj způsob trávení léta. Sedm posledních horkých sezon ve své rezidenci v Černé Hoře hodlá vyměnit za minimálně sedm odstíněnějších českých let pod Rabštejnem.