Sony nedávno oznámila, že přestane vyrábět Betamax pásky. Pokud jste ročník 1980 a vyšší, pravděpodobně nechápete, o čem je řeč. A pokud jste o nich přece jen slyšeli, věřte, že se stále používají – v Japonsku. Retro? Možná ano, ale technologií, které už dávno považujeme za odepsané, ačkoli na ně spousta lidí nedá dopustit, je mnohem víc.

Přesto působí výrok Sony o zrušení betamaxů, které mezi lety 1970 a 1980 prosluly jako předchůdce formátu VHS, trochu překvapivě. Vzhledem k tomu, že vrchol jejich popularity nastal v 70. letech, napadne člověka, jestli jejich zrušení nemělo přijít o dvě dekády dřív. Japoncům ale evidentně sloužily pořád dobře (zejména v továrnách se starším vybavením).

Server BBC se podíval, jak se dnes daří těmto retro gadgetům včetně diskety či faxu. A zjistil, že tihle nezmaři se ani v době smartphonů či obrazovek s vysokým rozlišením do hrobu ještě zdaleka nechystají.

Diskety

disk1

Zřejmě na ně máte celou řadu krásných, nostalgických vzpomínek. Před zavedením CDček, USB disků a webových úložišť šlo o nejrozšířenější způsob předávání dat. Diskety se ale stále těší velké popularitě třeba v Norsku.

Letos v září prozradil vývojář Finn Gundersen na svém blogu, že norští doktoři dostávají každý měsíc od vlády sadu disket s důležitými informacemi. Ty obsahují nejnovější verze registrovaných pacientů a lékařů, k nimž pacienti chodí. Jde tak v podstatě o seznam obvodních doktorů a jejich klientů, ale protože Norové mohou lékaře libovolně měnit podle svých preferencí, je nutné databázi neustále aktualizovat. A k tomu se diskety hodí skvěle. „Jsou mnohem levnější než CD nebo USB a vzhledem k omezení objemu dat posílaných mailem jde stále o nejlepší volbu,“ píše Gundersen.

Fax

fax

Zrod e-mailu a scanneru pro mnohé znamenal smrt kdysi tolik nepostradatelného společníka – faxu, ale tahle technologie (vynalezená v roce 1842!) pořád dýchá. A opět v Japonsku. Tam je totiž kvůli tisícům odchylek psané japonštiny, kterou je v podstatě nemožné přenést na klávesnici, nutné využívat ruční psaní.

Fax je přitom nejrychlejším způsobem, jak přeposlat oficiální, ale i osobní komunikaci. Kromě toho lze faxem odeslat i celou řadu dalších dokumentů, čehož některé velké firmy s oblibou využívají, aby svým klientům dokázaly svou autenticitu.

„Hloupé“ telefony

africa

Jedná se o staré dobré mobily, které jsme všichni používali před nástupem smartphonů. A přestože zní označení „hloupé“ posměšně, faktem je, že tyhle telefony zdaleka neřekly poslední slovo. Například v subsaharské Africe zůstávají podle agentury Pew suverénně nejoblíbenějšími prostředky k volání. V téhle části světa žije mimochodem skoro miliarda lidí, což už je docela pořádný trh.

Za svou popularitě tam „hloupé“ telefony vděčí zčásti vysoké ceně smartphonů, ale hlavně oblíbenosti mobilního bankovního systému M-Pesa, který je rozšířený především v Keni a Tanzanii. Ten vyžaduje prakticky jen zařízení, které umí psát a přijímat sms zprávy a díky tomu přes něj můžete provádět v podstatě všechny běžné bankovní transakce. Mimochodem, právě esemeskování je mezi obyvateli afrických zemí obecně nejvyužívanější mobilní funkcí a s přehledem vede i před sociálními sítěmi.

Potrubní pošta

Potrubní pošta k přepravě zásilek využívá vysoký tlak vzduchu, který je buď vháněn, nebo vysáván trubkami, jimiž mohou kapsle s obsahem letět rychlostí až 10 m/s. I když byla potrubní pošta vynalezena už na začátku 19. století, funguje vesele dál, a to nejen jako atrakce v muzeu, ale například i na tak důležitých místech, jako jsou nemocnice. Využívá ji například University College Hospital v Londýně nebo motolská a karlovarská nemocnice u nás.

Potrubní pošta je totiž velmi efektivní při přepravě nejrůznějších vzorků a rentgenových snímků. Zatímco dokumenty dnes můžete poslat e-mailem, v případě expresní zásilky léků z oddělení na oddělení to půjde jen těžko. A protože zásilky nemusejí nosit lidé, výrazně se tak snižuje i bezpečnostní riziko v případě, že balíčky mají například bakteriální obsah.

 Windows XP

xp

Loni v dubnu ukončil Microsoft technickou podporu svého vysoce populárního operačního systému Windows XP. Prakticky to znamenalo, že firma svým uživatelům přestala nabízet aktualizace softwaru bez ohledu na možná bezpečnostní rizika. Přechod na novější nebo alternativní typy se stal kvůli vysoké ceně pro řadu uživatelů nemožným, což jim ale nebránilo jet si dál na svých starých verzích.

Loňský výzkum bezpečnostní softwarové firmy Kaspersky proto odhalil možná ne tak překvapivou věc, že skoro 40 procent Vietnamců vlastnících počítač stále používá systém XP. Totéž potvrdil i průzkum v Číně, Indii, Alžírsku a řadě dalších zemích. Paradoxně používá Windows XP dál i americké námořnictvo, které ovšem Microsoftu platí miliardy dolarů ročně, aby je zásoboval požadovanými bezpečnostními aktualizacemi.

Psací stroje

stroj

Psaní úhozy či takzvané „datlování“ se zrodilo už s psacím strojem, a přestože jde o techniku z minulého století, pořád se najdou místa, kde se využívá. Například policejní oddělení v New Yorku na něm píše všechna hlášení, a to i přes snahu amerického kongresu vydat zákon o modernizaci, jímž by se psací stroje vyřadily.

Nápad se však setkal s nečekanou vlnou nesouhlasu, protože na strojích se píše i většina smutečních oznámení ve velké části USA. Mimochodem, v New Jersey dokonce existuje firma, která se výrobou strojů stále živí.

Čtěte také: Cvakání psacího stroje je zpět: Na trh přichází vintage klávesnice Qwerkywriter