V bývalém multikině Galaxie v Praze na Hájích otevře v září nový kulturní prostor, který na rok poskytne útočiště Dejvickému divadlu, Divadlu Minor, DAMU, festivalu 4+4 dny v pohybu a platformě DanceConnected. Pojďte se s námi podívat do betonových útrob někdejšího kina, které oživí i bar od Krištofa Kintery.
Zašlou slávu kdysi oblíbeného multikina Galaxie na pražských Hájích dnes ve volně průchozí kachlíkové pasáži připomínají jen blikající automaty na plyšáky. Rámy na plakáty, které poutaly na nejnovější filmové premiéry, zejí prázdnotou. Červené nástropní světlo ve foyer sice svítí stále stejně jako kdysi, ale to je asi tak jediné, co z vybavení původní budovy zbylo.
Místo pokladen je prázdný pult a ze všech devíti kinosálů zmizely sedačky, plátno, koberce i obklady zdí. Zůstal jen holý betonový skelet s terasovitě se svažujícím hledištěm.
Se svými původními osmi sály byla Galaxie vůbec prvním multikinem v Česku a zároveň i v celé východní Evropě. Otevřela v roce 1996 v budově někdejšího kulturního centra, k níž na přelomu milénia její nový majitel – společnost Cinema City – přistavěl další budovu a kino do ní přesunul.
Ze staré Galaxie se stala tržnice a ta nová musela zavřít v roce 2019 kvůli nízké návštěvnosti. Od té doby je budova prázdná. Než tu začne společnost Galaxie Development stavět výškovou budovu s obchodními, kancelářskými i bytovými prostory, dostanou dům na rok k dispozici umělci.
Místo promítání filmů se tu budou od letošního září odehrávat živá divadelní a taneční představení nebo umělecké performance. S iniciativou, jež propojí pět organizací působících na poli živého umění, přišlo přesně před rokem Dejvické divadlo, když hledalo místo, kam se přesunout během rekonstrukce své domovské scény, která začne letos v létě a potrvá minimálně rok.
Dočasné útočiště hledalo divadlo velmi dlouho. „Navštívili jsme přes sedmdesát míst a žádné z nich nevyhovovalo našim potřebám,“ říká ředitel Dejvického divadla Lukáš Průdek. Když před rokem připravovali stream představení Elegance molekuly, rozeslal do 170 kin také inzerát, že hledají místo, kde by mohli přežít rekonstrukci.
A díky tomu přišla i nabídka od majitelů Galaxie. „Když jsem sem přišel poprvé, spadla mi brada,“ říká Průdek. Jakmile prošel všech devět sálů, bylo mu jasné, že v budově nemohou být sami: „Otevřela se před námi úplně nová příležitost, k níž jsme pozvali i další kulturní organizace. Díky tomu budeme moci společně přinést pestrý program a vybudovat – byť dočasně na rok – nový kulturní spot na Praze 11.“
Oslovil proto divadlo Minor, festival 4+4 dny v pohybu, DAMU a DanceConnected a plácli si. „Díky tomu vznikne prostor, který nemá v Česku obdoby. Nebude mít totiž jedno dramaturgické vedení, ale bude to sdílený prostor pěti organizací, které přinesou multižánrový pestrý program,“ říká Průdek.
Tato pestrost se odráží i do loga a vizuální identity nové Galaxie, kterou vytvořil zakladatel studia Jitro Design Jiří Troskov. Vycházel při tom z původního písma Civitas, které navrhl Jiří Rathouský pro sídliště Jižní Město II. Použité barvy reprezentují jednotlivé organizace.
Od loňského dubna začal v Galaxii maraton příprav. „Dnes jsme ve stavu, kdy se blíží dokončení stavebních úprav a bude nás čekat vybavování sálů, foyer a baru,“ přibližuje Lukáš Průdek. Na vybavení sálů startuje 10. dubna sbírku na Doniu.
V některých vznikne pódium, jinde jen nová podlaha a obklady stěn, které zajistí potřebnou akustiku. Ke stropu bude instalována potřebná technika. Návštěvníci se budou setkávat ve velkém foyer s unikátním Big Bang Barem, který právě navrhuje umělec Krištof Kintera ve spolupráci s Matějem Al Alim.
Koncept baru vychází z Kinterovy záliby sbírat „lidské vlastnosti“: „Začalo to nevinně, když jsem před lety do plechovky od majonézy odložil hrdost a vedle toho jsem do lahve od okurek uložil starost. Chvilku to tam zrálo a pak mi došlo, že toho, co se dá ukládat, je hodně,“ představuje myšlenku, kterou v praxi rozvedl už na své velké výstavě v DOX, kde vystavil plechovky nebo sklenice popsané lidskými vlastnostmi.
Na baru v Galaxii by mělo být takto popsaných přes pět tisíc lahví alkoholu. Prostor by měl být podle Kintery vyveden v „neopunkovém low-budgetovém duchu, jako se to dělá například v Berlíně“.
Do prvního ze sálů se nastěhuje DAMU, která jej využije pro výuku úplně nového studijního programu Světelný a audiovizuální design pro živá umění (LADLA). Vyroste tam jednoduché pódium a pod stropem bude nainstalována technologie, již škola zakoupila z financí Národního plánu obnovy. Půjde například o světla, reproduktory, projektory nebo lasery.
„Naším cílem ale je, aby studenti nepotřebovali rolls-royce, protože ten jim pak jen málokdo poskytne. Musejí být schopni vytvořit perfektní design i se dvěma svíčkami, když na to přijde,“ říká garant studijního programu Vratislav Šrámek. Díky působení dalších divadelních souborů pod jednou střechou budou mít studenti divadelní fakulty možnost nahlédnout i do praxe.
Než tu začne společnost Galaxie Development stavět výškovou budovu s obchodními, kancelářskými i bytovými prostory, dostanou dům na rok k dispozici umělci.
Dejvické divadlo obsadilo sály dva, které nechalo propojit dveřmi. V jednom z nich právě vyrůstají šatny pro herce a zázemí pro scénografy, v dalším se bude stavět nové jeviště. „Kapacita sálu bude odhadem 240 sedadel, což je o sto více, než máme na naší domovské scéně před rekonstrukcí,“ říká Lukáš Průdek.
V červnu nanečisto otestují, jak tu vyznívají některé inscenace. Umělecký ředitel Dejvického divadla Jiří Havelka k programu dodává, že první premiéru v Galaxii by Dejvické divadlo mělo odehrát na konci listopadu. Režie hry s pracovním názvem Facka se ujme právě on. Další inscenace, do níž zapojil irského režiséra Waynea Jordana, pak bude mít premiéru na jaře.
K Dejvickému divadlu se připojí i oblíbená pražská scéna pro děti, Divadlo Minor. To se dlouhodobě potýká s omezenou kapacitou neustále vyprodaného sálu v centru Prahy. Když do funkce ředitele loni nastupoval Janek Jirků, byla to první věc, kterou si dal za úkol řešit.
„V tuto chvíli pro tři miliony obyvatel Prahy a Středočeského kraje fungují jen tři divadla pro děti – Minor, Divadlo Spejbla a Hurvínka a Lampion na Kladně. Dohromady mají asi sedm set míst na osm set tisíc dětí. Je tu proto velká poptávka po dalších místech,“ říká.
Od začátku tedy sháněl další prostory pro potenciální „Divadlo Minor 2“. Když se dozvěděl o tom, že Dejvické divadlo také hledá sál, domluvili se.
„Do Galaxie přivezeme některé inscenace z Malé scény a obnovíme některá představení. Na podzim přímo pro toto místo vytvoříme speciální představení s pracovním názvem Betonová pohádka, které bude režírovat Pavel Skála,“ říká k dramaturgickému plánu.
Ve vedlejším sále bude působit nově zformovaná produkční jednotka DanceConnected, která na mezinárodní úrovni sdružuje lidi z oboru současného tance a pohybového umění. „Do tohoto projektu jsme byli osloveni začátkem loňského června a hned nás zaujala spolupráce různorodých subjektů i propojení s touto lokalitou,“ říká umělecká vedoucí platformy Markéta Perroud v o něco menším sále, než jsou ty ostatní.
Foto Milan Chrdle
Foto Milan Chrdle
Foto Milan Chrdle
Foto Milan Chrdle
Foto Milan Chrdle
Foto Milan Chrdle
„Tento prostor budeme využívat převážně pro workshopy, zkoušení, rezidence a přednášky. Pro Galaxii připravujeme program šitý na míru lokalitě i lidem, kteří v ní žijí. Když budeme dělat představení, zavítáme k našim partnerům s lépe vybavenými sály. Chceme ale roztančit i jiné prostory, například foyer i venkovní prostory. S některými projekty chceme zavítat i do škol nebo domova seniorů,“ říká Perroud s tím, že sál bude DanceConnected také pronajímat.
V sálech očíslovaných osmičkou a devítkou bude působit festival 4+4 dny v pohybu, který letos slaví třicetileté výročí. „Poslední dva roky jsme si usilovně lámali hlavu s novým konceptem nebo jiným formátem. Naskakovala nám slova jako zpomalení, zastavení, větší důraz na lokalitu a práci s místem,“ říká zakladatelka festivalu, který cestuje po opuštěných pražských prostorách, které na několik dní v roce naplní divadelním a výtvarným site-specific programem.
„Když nám zavolali z Dejvického divadla, byli jsme nadšeni. To byl ten dárek k třicátinám,“ uvádí Denisa Václavová.
Větší ze sálů bude festivalu sloužit jako výstavní prostor, v tom menším budou probíhat dílny a workshopy. „Připravujeme výstavu společně s kurátorem Ondřejem Horákem, kde bude východiskem práce s lokalitou Jižního Města. Pracovně jí říkáme Jižák. Chtěli bychom udělat průlet uměleckými projekty, které vznikaly na Jižním Městě, a zároveň oslovit umělce, v jejichž díle se objevuje téma sídliště. Součástí bude také participativní projekt, který pracuje se čtyřmi rodinami, které žijí na Jižním Městě už třetí generaci,“ říká Václavová.
V menším sále se pak bude rozvíjet již existující projekt s pracovním názvem Hlava v hlavě, na němž spolupracuje výtvarník David Böhm se spisovatelem Ondřejem Buddeusem.
Do Galaxie bude přizváno také osm až deset divadelních inscenací ze zahraničí. „Zároveň tu budeme iniciovat a koprodukovat premiéry dalších českých divadel a tanečních souborů,“ přiblížil dramaturg Pavel Štorek s tím, že konkrétní program odtajní v červnu. Jeden z víkendů by mělo dostat k dispozici také Studio Alta, které je aktuálně také v rekonstrukci.