Říká se, že dobrodružství samo nepřijde. Tak sbalte batoh nebo klidně kufr a vyrazte mu naproti. Vysněná základna? Těsně pod vrcholem Pradědu, v krajině s nejčistším vzduchem v Evropě, s luxusem hotelu, kde přesně vědí, jak se o vás postarat, a s bonusem navíc: nejlepšími výhledy i přibývajícími červenými krvinkami. Do navigace stačí zadat: Hotel Petrovy Kameny.

Jeseníky jsou zapomenutý kraj i oblíbená turistická destinace. Místo tepající životem a adrenalinem i krajina ticha, kde se můžete ztratit v panenské přírodě a najít se noví, s čistší hlavou a klidem v srdci. Že si protiřečíme? Zkuste to zažít na vlastní kůži.

Přijeďte v létě a dostanete to nejlepší z horské turistiky zalité sluncem. Dorazte na podzim a můžete meditovat sami v mlžné krajině. V zimě tu najdete špičkové zázemí pro sjezd, běžky, skialpy i sněžnice. A na jaře?

Velká šance, že zažijete všechna čtyři roční období v jednom – jako my na konci dubna. Údolí Karlovy Studánky se svými léčivými prameny a nejvýše položenými českými lázněmi je zelené a kvete jako o závod.

O deset minut autem dál a pět set metrů výš najdete zimní království, kde můžete rozpálení ze sauny skočit do čerstvého sněhu.

Kde se ve 1335 metrech nad mořem vzala sauna? Uprostřed lesů a luk, na kterých se pasou divocí koně, hluboko za hranicí CHKO, tu najdete zrekonstruovaný Hotel Petrovy Kameny se 72 pokoji – dvoulůžkovými i většími apartmány, s multifunkčními konferenčními prostory pro tři stovky lidí, plně vybavenou zasedačkou, wellnessem, posilovnou a taky se špičkovou kuchyní.

Luxus v unikátních kulisách

Prostě všechno, na co jste zvyklí v civilizaci, ale zasazené do naprosto výjimečných kulis – z prosklené jižní stěny máte fantastický výhled na Petrovy kameny, legendami opředenou skalní dominantu hřebene pod Pradědem, ze všech ostatních stran se díváte do přírody a temně zeleného lesa. Žádné domy, žádná světla, žádná civilizace.

Už to samo o sobě je terapií pro všechny smysly. A taky součástí genia loci, za kterým sem jezdí hosté z celé republiky. Navíc příroda kolem vás kouzlí: nadmořská výška vám namnoží červené krvinky, plíce protáhne nejčistší vzduch v celém Česku, horský masiv okolo k tomu produkuje množství negativních iontů, které podpoří metabolismus buněk i imunitní systém.

„Pobyt ve výšce nad 1300 metrů významně pomáhá se zvládáním stresu a zvyšuje výkonnost těla,“ připomíná fyzioterapeut Jan Brázda, který se stará o české olympioniky, hokejisty z NHL i další sportovce – a hotel na dohled od Petrových kamenů doporučuje nejenom na teambuildingy a firemní školení, ale taky na relaxační, kondiční a sportovní pobyty, tréninky a soustředění.

„V horách máte vyšší průtok krve a v ní víc erytrocytů, což spolu se zápornými ionty při delším působení významně snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Víc červených krvinek tělo produkuje už po několika dnech v takovém prostředí a jejich efekt funguje až 120 dní,“ dodává Brázda.

Abychom se pochopili: tohle místo obstojí i jako destinace pro romantický víkend, který chcete strávit v nadýchaných peřinách, snídani si objednat do postele nebo na balkon a z pokoje odejít maximálně na masáž a do vířivky.

Sport všude, kam se podíváš

Pravým pokladem je ale Hotel Petrovy Kameny pro lidi, kteří hledají ještě něco víc. Desítky kilometrů turistických stezek, značené cyklotrasy, singletracky i asfalt pro trénink na silničce.

Můžete si tu zaběhnout část hřebenovky jesenického maratonu (klidně i celý) anebo zpomalit a protáhnout si tělo při nordic walkingu.

Běhání v zimě je tu ještě výživnější – přímo kolem hotelu vedou upravené běžecké tratě, dokonce i ty závodní, které se pak napojují na trasy směrem na Červenohorské sedlo.

Pro skvělé sněhové podmínky Jeseníky milují taky skialpinisté a zamilovat se můžete bez obav i vy – v hotelu vám rádi domluví průvodce, nedaleká půjčovna zajistí vybavení, a navíc pořádá kurzy, kde se bezpečně naučíte vše potřebné. V létě půjčují i elektrická kola.

Přímo u hotelu je taky příjemný altán, který v létě slouží jako venkovní bar pro bikery a turisty, v zimě jako útulný après-ski bar s krbem a udírnou.

Kouzlo zimy tu pocítíte často ještě v půlce dubna, protože svahům vládne fenomén známý jako „moravský ledovec“.

Na sjezdovky všemožné obtížnosti je to 180 metrů od hotelu a přírodní sníh se tu drží ještě dlouho po Velikonocích, výjimečný není ani konec sezony 30. dubna.

A to ještě jenom proto, že 1. května začíná vláda ochránců přírody, kteří dohlížejí na to, aby na horských loukách mohly vyrůst jedinečné rostliny jako zvonek jesenický nebo vzácné endemické lišejníky a mechy ještě z doby ledové.

Romantika na loukách i v potoce

Na jaře se tak můžete kochat rozkvetlými horskými lukami, ale i poklidnou procházkou po historických lázních dole v Karlově Studánce. Sběratelé zážitků pak nesmějí minout lehce dobrodružnou cestu zpátky k hotelu podél vodopádů a kaskád Bílé Opavy. Stezka často vede po dřevěných lávkách a nabízí výhledy na kaňon označovaný jako nejpůsobivější místo v Jeseníkách.

Nebo si od hotelu vyjděte nahoru na Praděd, je to půlhodinka svižné chůze po silnici, a dolů můžete sjet na sportovních koloběžkách, které vám tam v létě půjčí i s helmou.

Přímo u hotelu je multifunkční hřiště, kde si v létě zahrajete volejbal, tenis, basket, fotbal anebo si dáte venkovní lekci jógy či rehabilitačního a posilovacího cvičení.

K obojímu jsou upravené prostory i uvnitř, včetně sálu se zrcadly a posilovny větrané horským vzduchem.

Když si dáte pořádně do těla, nezapomeňte na regeneraci. Biohackeři můžou k otužování využít ledový potůček dvacet metrů od hotelu, ostatní potěší wellness s vířivkou, dvěma finskými saunami, tureckou lázní, Kneippovými sudy, ochlazovacím bazénkem i relaxační zónou – pronajmout si ho navíc můžete jen pro sebe.

„Na příští sezonu už bychom chtěli mít postavenou i novou panoramatickou saunu pro dvacet osob s fantastickým výhledem,“ doplňuje provozovatel hotelu Zdeněk Kovařík, který si přerod resortu
v moderní zařízení nejvyššího standardu vzal pod křídla.

Kus ráje na prodej

A co večer? V místní restauraci si nehrají na složitý fine dining, ale z poctivých místních surovin vykouzlí precizní českou kuchyni jako od babičky. Určitě nepřeskočte silný hovězí vývar, který tu dotáhli k dokonalosti, ale potěší vás i perfektně propečený steak.

Potom si můžete dát partii kulečníku nebo ochutnat pivo oceněné několika hvězdami plzeňských sládků. K pronájmu tu mají i party místnost – vejde se vás tam i padesát, a protože je v suterénu, nebudete rušit ostatní hosty. Můžete tam promítat film nebo si užít karaoke na plné pecky.

A když toužíte jen po tichu místa, kde lišky dávají dobrou noc? Pořád jste tu správně. „Na podzim, když poleví turistický nápor letní sezony a do hor jezdí jen fajnšmekři, jsou lesy okolo skoro bez lidí a zvířata vždycky o kus blíž,“ prozrazuje Kovařík.

Že to zní jako ráj? Kousek může být váš – majitel chce letos jednotlivé pokoje začít nabízet jako investiční apartmány. Takže když tu zrovna nebudete, hotel je za vás bude udržovat a pronajímat. Lyžárna a kolárna ve sklepě i magická příroda kolem jsou v ceně.