Už za dva týdny se v Česku rozběhne natáčení další obří seriálové zakázky pro místní filmový průmysl. Po titulech jako Kolo času či Carnival Row slibuje útratu vyšších stovek milionů korun i Blade Runner 2099, nová série videotéky Amazon Prime Video navazující na slavné filmy Ridleyho Scotta a Denise Villeneuvea.

Co se nám o dobře utajeném projektu podařilo zjistit?

„Točit se začíná na úplném konci června. Štáb tu bude až do prosince a obsazený je celý Barrandov,“ sdělila Forbesu o natáčení vedoucí oddělení Czech Film Commission Státního fondu kinematografie Pavlína Žipková. Češi už s producenty s Alcon Entertainment o natáčení jednali loni v srpnu.

Nyní jsou tak v plném proudu přípravy jednoho z největších seriálových projektů, který se kdy v Česku točil. Má údajně vznikat pod jiným názvem pod taktovkou místní servisní produkce Film United, která u nás zajišťovala například výrobu historického seriálu Britannia nebo nedávného filmu Netflixu Armáda lupičů.

„U seriálů je výroba poněkud dobrodružnější, často je to tak, že se začíná točit první díl, ale poslední díly ještě nemusí být dopsané,“ dodala Žipková s tím, že lokací je jen hrstka a stále se hledají. Kromě Prahy by se ale mohlo točit i v krajích. Původně se ani v Česku točit nemělo, projekt měl hostit Belfast. Kvůli hollywoodským stávkám se ale produkce přesunula k nám.

O příběhu zatím nejsou žádné informace, v hlavních roli se ale objeví pětadvacetiletá Hunter Schafer, hvězda seriálu Euforie, kde si zahrála Jules, nejlepší kamarádku hlavní hrdinky Rue. Vedle ní seriál ještě ulovil hvězdu hongkongských akčních filmů Michelle Yeoh, která dostala loni Oscara za Všechno, všude, najednou. Jednašedesátiletá veteránka by měla ztvárnit replikantku jménem Olwen.

Nevrátí se však Villeneuve. Scott má potom jen jeden z producentských kreditů. Režisérem prvních dvou epizod a showrunnerkou mají být nepříliš známí televizní tvůrci Jonathan Van Tulleken a Silka Luisa. Ta má za sebou sérii Dívka, která se třpytila pro Apple TV+ s Elisabeth Moss v hlavní roli.

Výsledek tak může překvapit, zároveň však na první pohled trochu zavání vytěžováním slavné značky kvůli dalšímu „contentu“ pro obří platformu.

To však neřeší čeští filmoví profesionálové, kteří na další tak velký projekt po zmíněných seriálech Kolo času a Carnival Row a filmech Vyproštění 2, Ballerina, Vrána a The Gray Man, letos zatím čekali.

Česko platformy a studia stejně jako většina jiných států láká na filmové pobídky, kdy jim vrací část peněz utracených za zdejší služby a lidi. V základní podobě se jedná o pětinu z uznatelných nákladů. Státní fond kinematografie má na pobídky letos 1,2 miliardy korun, což je o dvě stě milionů méně než loni.

Poslouchej!
Vydání Forbesu Poslouchej!

Do Česka však v posledních měsících mířilo méně zahraničních filmařů spíš kvůli zmíněným hollywoodských stávkám. Ty stoply třeba natáčení seriálů Interview s upírem a Nadace. Třetí řada tohoto dalšího sci-fi projektu od druhé poloviny května po přestávce vzniká v Prague Studios.

Tvůrci by v Česku, kde natáčeli už druhou řadu seriálu, mohli utratit až miliardu korun – dosud za natáčení tohoto titulu utratili dvě a půl miliardy korun. Nyní by v letňanských ateliérech měli pohybovat do konce srpna. 

Menších projektů letos bylo víc, zejména těch německých, které žádné stávky nezasáhly. Točila se u nás třeba pohádka Rosabelle, v pražských ulicích je pak stále vidět štáb upírské série City of Night z Berlína roku 2037, která by se mohla objevit v budoucnu na Disney+. Dotočeno už má naopak nezávislá detektivka Murder Between Friends s legendární Joan Collins v hlavní roli, která na konci května oslavila devadesát let.

Kuriozitou pak je, že Blade Runner u nás už jednou vznikal, konkrétně ve vršovické postprodukční firmě UPP, která vytvářela triky pro zmíněný Villeneuveův snímek z roku 2017, v němž se potkali Ryan Gosling a Harrison Ford.

Supervizor efektů Viktor Müller chtěl navázat na původní film kombinací klasické a digitální technologie třeba za použití miniatur. Nechtěl film příliš trikově moderní, ale ani zastaralý.

V UPP nakonec pracovali na více než dvou stech záběrech zahrnujících zrození replikantky, futuristické Las Vegas nebo závěrečný souboj. A byl z toho Oscar za nejlepší triky roku. Snad na tohle dědictví seriálové pokračování naváže.