Prázdné motivační citáty tam nenajdete, inspiraci k odhodlání a optimismu ano. Pokud těmito tituly nahradíte neustálý přísun negativního zpravodajství nebo scrollování po sociálních sítích, pocítíte nejdřív úlevu a potom chuť věřit, že každá krize má nějaký smysl.
Zde jsou čtyři knihy, které si přečíst, než skončí nouzový stav:
Eva Edith Eger: The Gift: 12 Lessons To Save Your Life
Kdo ví víc o nelidsky těžkých životních podmínkách než přeživší Osvětimi? Světově uznávaná psycholožka Eva Edith Eger, která se narodila v roce 1927 v Košicích, přišla v koncentračním táboře téměř o celou rodinu. Životní přístup třiadevadesátileté terapeutky udivuje schopností vidět světlo na konci tunelu za každých okolností.
„Je na nás, zda se rozhodneme stát se obětí,“ říká žena, která dokázala přetavit osobní tragédii do pomoci jiným. Česky už vyšla její první kniha Máme na vybranou, nyní jako na zavolanou vydala druhý titul, který vychází zatím jen v angličtině pod názvem The Gift: 12 Lessons To Save Your Life.
V každé kapitole Eva Edith Eger popisuje, jak můžete prožitky připomínající noční můru využít k osobnímu růstu.
Brené Brown: Síla zranitelnosti
Bestseller podle The New York Times je shrnutím 12 let trvajícího výzkumu dokazujícího, že ti, kdo zažívají těžkosti, ale zároveň se to nebojí přiznat, vládnou velkou mentální kapacitou. Brené Brown boří mýtus, že osobnost odhalující svou zranitelnost je slaboch. Titul je podanou rukou těm, kdo by si někdy rádi řekli o pomoc, ale mají obavy z reakce okolí.
Jim Kwik: Nespoutaná mysl
Autorem Nespoutané mysli je jeden z nejznámějších kariérních koučů, který pracuje se světovými CEO. Podle jeho názoru je chybou si myslet, že naše uvažování i schopnosti jsou neměnné. Po přečtení knihy se budete mít chuť pustit do online kurzů čehokoliv, co jste se už dlouho přáli naučit.
Amy Morin: 13 věcí, které psychicky silní lidé nedělají
Síla a odolnost mysli nám umožní vyjít z pandemie jako vítězové, nikoliv poražení. Všichni proto potřebujeme pečlivě pracovat se svými zásobami duševní stability a nerozmělňovat ji zbytečně na výmluvy, chuť se všem zavděčit nebo na opakování stále stejných chyb.
Alespoň o tom je přesvědčena Amy Morin, psychoterapeutka známá mimo jiné z TED Talku, který vidělo už 14 milionů lidí.