Náš životní styl se mění a věci kolem nás se tomu přizpůsobují. S menšími auty se ve městech lépe parkuje. Nač knihovnu, když si lze koupit čtečku? A kdo dneska potřebuje velkou kuchyni? Marcus Engman, hlavní designér švédského nábytkářského gigantu IKEA, nastínil na webu Fastcodesign, jak vidí domácnost budoucnosti.
A kdo jiný než muž, který má dost možná na svědomí aspoň jeden kus nábytku i ve vaší domácnosti, by měl vědět víc o tom, jak budeme za pár let bydlet?
Podle Engmana máme sklon přemýšlet o svém domově tradicionalisticky: v kuchyni je stůl, v ložnici postel a tak dále. Přitom ale stále víc lidí bydlí v malých bytech v ohromných městských aglomeracích (podle WHO bude ve městech bydlet v roce 2017 většina lidstva) a jasné vymezení jednotlivých prostor se začíná stírat. Proto bychom podle něj měli o našem bydlení přemýšlet takto:
Vezměte si třeba pohovku, podotýká Engman, kdysi typickou součást obýváku. Nyní ale lidé na pohovce často i jedí a v menších bytech na ní spí.
„Vidíme, že si hodně lidí kupuje místo pohovky rozkládací gauč. To je uvažování o proměnlivém bytě,“ vysvětluje návrhář. Pohovku vidí do budoucna jako stěžejní kus nábytku, na kterém se dá jíst, pracovat, odpočívat i bavit se s ostatními členy domácnosti.
Na jedné z nejprestižnějších přehlídek designu, veletrhu Salone del Mobile v Miláně, IKEA letos představila koncept kuchyně roku 2025. Podle webu Businessinsider předjímá třeba existenci chytrých kuchyňských stolů. Položte na ně rajče a stůl vám napíše, co s ním můžete udělat. Tentýž stůl v sobě bude mít i skrytou indukční cívku. Malé byty tak nebudou potřebovat sporák. Jídlo se bude vařit nebo ohřívat tam, kde ho budete i jíst.
Zmizet by mohly lednice, které vystřídají police s vestavěnou indukční chladicí technologií. Na policích bude stanoveno, na kolik stupňů mají chladit, a podle toho na ně budete dávat potraviny v průhledných boxech.
Šetrněji bychom měli podle IKEA nakládat i s vodou, a tak si nebudeme pouštět čistou vodu třeba na oplach nádobí nebo zalití květin, ale „zrecyklujeme“ použitou. A sofistikovaný třídič odpadů ručně roztříděný odpad rozdrtí a vakuově zabalí.
Do malého bytu se toho moc nevejde, a nábytek je tedy nutné použít na víc způsobů. Třeba stohovatelné stoličky – mohou sloužit jako podnožka, noční stolek, sedátko, stupínek, když potřebujete dosáhnout na skříň, a když je nepotřebujete, jednoduše je naskládáte na sebe, strčíte do rohu a tam počkají, dokud znova nepřijde jejich chvíle.
Domov byl a je i místem k uchovávání majetku, čemuž odpovídá tradiční podoba nábytku určeného ke skladování předmětů – všechny ty truhly, skříně, příborníky, komody. Mění se ale i to, co skladujeme – v digitálním světě mizí potřeba uchovávat třeba filmy, hudbu nebo knihy na nosičích, protože je máme v datové podobě v cloudu. Engman proto odhaduje, že lidé budou mít méně věcí, ale co si nechají, budou chtít vystavit. Čili místo skříní přichází doba polic a skleněných kabinetů.
A samozřejmě technologie. Na jaře IKEA oznámila, že začíná prodávat novou kolekci lamp, které umějí nabíjet elektroniku podporující bezdrátové nabíjení se standardem Qi. „Nejsme tu proto, abychom prodávali elektroniku, ale proto, abyste měli jednoduchý a chytrý domov,“ vysvětluje Engman. Je tedy budoucnost v nábytku, do kterého si bude možné stáhnout třeba elektronický návod rozšiřující možnosti jeho použití?
Plochá balení zlevňují přepravu a Engman očekává, že v příštích letech budou výrobci nábytku hledat způsob, jak balení nábytku učinit plošší než kdy jindy. Co jiného od IKEA čekat, že?
- Zvláštní materiály, hebké látky
Lidé se dnes celý den dotýkají různých obrazovek. Doma tak budou hledat příjemnější hmatové vjemy, předpokládá Engman. Domácnost budoucnosti bude podle něj plná textilií a materiálů, kterých je příjemné se dotýkat, abychom vyvážili neustálé ťukání na chytré telefony a tablety.