Nejvyšší budova světa, největší nákupní centrum světa, klimatizované zastávky autobusu a první třída v metru – pokud už jste tohle všechno v Dubaji viděli a Emiráty už vás nemají čím překvapit, možná nastal čas podívat se o kousek dál. Za klasickou arabskou exotikou.

Jen kousek od Dubaje leží Omán, dosud opomíjená a přitom dobře dostupná země, která by zvlášť v poslední době mohla být pro spoustu Čechů zajímavá: tenhle sultanát totiž rychle bohatne, nabízí pro turisty prvotřídní zázemí, a navíc patří mezi nejbezpečnější země na světě.

Nekonečné písečné duny, oázy, vádí, velbloudi, beduínské vesničky, zelené skalní kaňony, středověké pevnosti, tržiště súk… Omán nabízí všechno, co je pro Arabský poloostrov typické. Jeho největší bohatství pro turistiku se ovšem skrývá v nádherných plážích a průzračném moři. Zatím prakticky neobjevená destinace je přitom velmi dobře dostupná díky přestupnímu uzlu v Dubaji, kam létá několik spojů přímo z Prahy. Z Dubaje je to potom do Ománu jen další hodina a půl letu.

Zemi vládne umírněný sultán Kábús bin Saíd z dynastie al-Saídů. Na trůně sedí už 45 roků od 70. let, kdy s britskou pomocí svrhl svého otce, a za pomoci peněz z těžby ropy a zemního plynu postupně modernizuje zemi. Ománci mají zdarma zdravotnictví, školství a neplatí žádné daně. Když je muži 21 let, dostane od státu v rodném městě pozemek o výměře 600 metrů, aby si mohl postavit svůj dům.

Oman

Ománci se nemají špatně – průměrná mzda je 600 riálů, tedy necelých 40 tisíc korun. O takovém platu se však může jen zdát všem Indům, Bangladéšanům, Filipíncům či Egypťanům, kteří tu pracují ve službách. Ománce neuvidíte, že by řídil autobus, vařil v restauraci nebo uklízel v hotelu. I kvůli tomu žije v téměř pětimilionovém Ománu polovina cizinců.

Omán se turismu naplno otevřel zhruba před deseti lety a zejména v jižní provincii Dafár již nabízí řadu špičkových letovisek – mají zde své zastoupení i velké řetězce jako Hilton či Mariott. A je to čirá exotická krása. Na plážích okolo města Salalah potkáte želvy, sem tam malého kraba a ve vlnách Indického oceánu dovádějí hejna delfínů. Tahle oblast, kde i v říjnu teploměr šplhá přes třicítku, nabízí dokonalý relax s palmami, bílým pískem, vyhřátým mořem i drinky s paraplíčkem.

hory

Turistická sezona v Ománu trvá od počátku října do konce května. V mezidobí nastává Khareef, tedy období dešťů – to do okolí Salalah přilétají turisté ze Saúdské Arábie či Emirátů, kteří se sem jezdí ochladit. Ceny hotelů jsou až trojnásobně vyšší oproti zimě, kdy Omán navštěvují Evropané.

V Česku nabízí zájezdy do Ománu dvě cestovní kanceláře – zatímco Blue Sky Travel vozí turisty do okolí hlavního města, atraktivní jižní část v provincii Dafár obsluhuje Fischer ze skupiny KKCG. „Turisté z Německa nebo Itálie objevili Omán před zhruba deseti lety, pravdou ale je, že pro českou klientelu je Omán stále neobjevenou zemí,“ říká Jan Bezděk z CK Fischer s tím, že tato cestovní kancelář posílá klienty do Ománu třetím rokem a jejich počet je prý „v řádu tisíců“.

Podle Bezděka se dá očekávat nárůst, protože jde o bezpečnou destinaci s rozvinutou infrastrukturou. „Po Spojených arabských emirátech je to nejvíce turisticky otevřená země Arabského poloostrova. Nabízí nekonečné písečné pláže u Indického oceánu, kvalitní ubytování, historické památky, okouzlující přírodu… A dalším plusem je, že se turisté velmi jednoduše domluví anglicky.“

laguna

Skrytý potenciál vidí v Ománu i Michal Vebr, tajemník Asociace cestovních kanceláří. „Omán zatím nepatří do top dvacítky nejnavštěvovanějších zemí, kam čeští turisté jezdí. Celá oblast má přitom velký potenciál. Omán zatím mezi Čechy není jako destinace tak známý, přitom je to země prakticky bez kriminality s krásným pobřežím. Jen je potřeba to lidem ukázat a vysvětlit,“ říká Vebr.

Jeho slova se vztahují především na jih Ománu, kde je nejhezčí moře (na severu okolo hlavního města Maskat pulzuje především byznysové srdce země), jsou tu další památky (jeskyně Marneef, ztracené město Ubar, oáza Darbat…) či banánové a kokosové plantáže. Hlavním vývozním artiklem země je ovšem něco jiného.

Omán totiž voní po kadidlu. Ta vůně vás bouchne do nosu hned, co vystoupíte v Salalahu z letadla (mimochodem, takové letiště by Praha městu velkému jako Plzeň mohla jen závidět) nebo vejdete do lobby některého z místních hotelů nebo resortů.

kadidlo

Kadidlo z Ománu je nejkvalitnější vonná pryskyřice tohoto druhu na světě a ta úplně nejlepší pochází právě z provincie Dafár. Získává se z kmene kadidlovníku a slouží pro výrobu parfémů a vonných svíček, kterými je Omán proslulý (Ománci kadidlo i jedí a žvýkají jako žvýkačku).

Cesta kadidla, která začíná právě v Salalahu, je ostatně od roku 2000 zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO a kromě sadů kadidlovníků na ni patří i archeologické naleziště Zafar al Baleed, tisíc let stará pevnost Khor Rori a vádí Dauká. Především ve středověku byl obchod s kadidlem velmi významný, kadidlo bylo jednu dobu dražší než zlato.