Když pozorovat velryby, tak stylově! Tahle turistická atrakce na severu Norska, za níž dojel za nemalé peníze i leckdo z Česka, dostane za pár let úplně jiný rozměr.

Na ostrově Andoya na severu Norska, nějakých 300 kilometrů za polárním kruhem, vyroste skvostná pozorovatelna nazvaná lakonicky Velryba, která zaručeně posbírá pár architektonických cen.

Jejími autory jsou architekti z kodaňského studia Dorte Mandrup. Stavbu pojali originálně a zároveň ji navrhli tak, aby konstrukcí i tematicky zapadala do scenerie. 

Při pohledu od moře  bude vypadat jako obří velrybí ploutev, nebo spíš zahnutý ocas, který přirozeně vystupuje nad hladinou. Z jiného pohledu půjde o mírný vydlážděný kopec, který bude sloužit jako rozhledna na moře, kde se v určitých časech prohánějí  několikatunoví kytovci.

Část fasády utváří rozvlněné sklo, aby bylo možné se pohodlně kochat okolím z tepla interiéru. Uvnitř Velryby má být kavárna, muzeum i obchody.

V současnosti sem ročně zavítá 50 tisíc turistů. Norsko, respektive organizace, která vypsala soutěž, si od zakázky slibuje, že ke svému přírodnímu divu přiláká ještě vyšší počty turistů. 

„Stavba by měla vyprávět příběh těchto obřích podvodních živočichů,“ uvedli tvůrci projektu. Při navrhování si prý pohrávali s myšlenkou plovoucího kolosu, který zvedá z vody tenkou krustu země. 

Jak dopadne jejich finální vize, bychom měli naživo vidět do dvou let: dokončení stavby je plánováno na rok 2022.