Ještě v 50. letech minulého století se v Praze nacházelo několik desítek městských plováren či lázní. Občanská plovárna, Vojenská plovárna, Na Mlýnku nebo Slovanka u Slovanského ostrova, která ve své době patřila k největším plovoucím říčním lázním ve střední Evropě. Jejich sláva ale začala upadat s výstavbou vltavské kaskády, která s sebou přinesla konec tradičního koupání v městských lázních.

Doba je ale neodnesla všechny – například Žluté lázně fungují dodnes a mnozí z Pražanů si pamatují i plovárnu na Štvanici, která fungovala od počátku 20. století a odnesly ji až povodně roku 2002. Nyní, téměř po 20 letech, se pár stovek metrů za tenisovými kurty po proudu Vltavy říční koupání vrací. Nová plovárna ponese název Baden Baden podle organizace, která za obnovením stojí.

„Rádi bychom tento fenomén lidových plováren Praze navrátili a přesvědčili nejen Pražany o faktu, že kvalita vody je daleko lepší než dříve, ale i o tom, že není nutné odjíždět z Prahy, aby se člověk vykoupal,“ říká jeden z majitelů David Boháč. 

Plovárna Baden Baden oficiálně otevře ve čtvrtek 13. srpna v 17:00, kdy organizátoři seznámí veřejnost s konkrétní lokalitou, budoucí podobou a funkcí plovárny. Letos bude plovárna fungovat jen v provizorním režimu a dle počasí může být otevřena až do poloviny září. Nabídne zatím „jen“ lehátka, sprchy, toalety a občerstvení, ale v příštím roce už pojede v ostrém režimu a vymazlenější podobě.

info Repro Baden Baden
Vizualizace plovárny Baden Baden na pražské Štvanici v roce 2021 (pro zvětšení klikněte na obrázek)

Vizualizace napovídá, že v příštím roce na ostrově vznikne písečná pláž, brouzdaliště pro děti a molo, které bude sloužit k opalování i ke kulturním účelům. Na své si přijdou také sportovci. „Počítáme s vytvořením sportovišť, která k létu neodmyslitelně patří. V plánu je beachvolejbalové, nohejbalové a badmintonové hřiště a chybět nebudou ani říční projížďky na paddleboardech a šlapadlech,“ popisuje druhý z majitelů plovárny Jan Faltys.

Organizace Baden Baden není v provozování prostor pro setkávání všeho druhu žádným nováčkem. Stojí například za pražskými kulturními centry Containall Stromovka nebo Stalin, výstavou Pražské pokoje, centrem Dejvická Klubovna nebo projektem Fuchs 2 v bývalé Fuchsově kavárně taktéž na pražské Štvanici.

Za zmínku stojí i „festival bez plotů“ Povaleč v západočeské Valči, který se ale letos kvůli pandemii koronaviru nekonal. 

Plovárna Baden Baden na Štvanici vznikne přes řeku hned naproti holešovické Pražské tržnici.

Koronavirus málem narušil i plány na otevření plovárny – nakonec se ale spolek přátel rozhodl, že podpoří rozvoj říčního koupání v Praze už letos alespoň v omezené formě. Podle Baden Badenu totiž plovárny v přeplněných centrech měst všude po světě lákají návštěvníky na přímý kontakt s říční hladinou a k rekreaci.

American Dream!
Vydání Forbesu American Dream!

„Že Praha v tomto ohledu zbytečně zaostává, vnímáme už nějakou dobu. Nápad vytvořit na Vltavě plovárnu se postupně formoval i díky návštěvě několika evropských měst jako Kodaň, Berlín, Vídeň, ve kterých obdobné projekty fungují,“ vysvětluje Boháč.

„Na projekt se díváme z dlouhodobého hlediska, a proto budeme rádi, když se jeho podoba bude vyvíjet společně s přáním občanů,“ dodává k jeho slovům Faltys. A člověk jim při pohledu na teploměr v současných vedrech předem blahořečí.