Pro dnešní svět je rozvolnění pravidel příznačné. Ať už se jedná o michelinské restaurace, které se od naškrobených ubrusů a hladce oholených číšníků posunuly směrem ke konceptu bistra a obsluze s mohutným plnovousem, nebo o formální oblékání.
Milionáři ze Silicon Valley nastavili nový styl, který vyměnil saka a kravaty za tenisky a mikiny. Ale ani tento trend není věčný, protože mileniálové touží po osobitosti. Ačkoliv už jim skoro nikde nepředepisují příliš upjatý způsob oblékání, sami chtějí začleňovat kvalitní košile, saka a kalhoty s pukem nejen do svého oficiálního šatníku, ale také je kombinují s uvolněnými doplňky přes víkend.
Výsledek může být eklektický, odráží totiž hodnoty dnešních třicátníků, kteří kromě originality vyžadují bezchybné zpracování a dokonale padnoucí střihy. Dalším zásadním agentem změny je současná pandemie, kdy lidé po celém světě pracují v režimu home office. Ten pohodlí přímo diktuje, ale zároveň je i pro naši psychiku velmi důležité nespadnout do přílišného rozvolnění.
A módní domy se těmto požadavkům přizpůsobují, protože chápou, že mileniál je zákazník, který se svými hodnotami a nákupními volbami stává hráčem, který mění po generace zažité konvence.
„Tuto sezonu jsme chtěli pokročit vpřed: jsme známí tím, že umíme ušít perfektní střihy a čisté siluety, ale zároveň nyní používáme inovativní materiály, abychom oslovili mladé zákazníky,“ říká Ingo Wilts, který působí jako chief brand officer u Huga Bosse. Podle Wiltse mileniálové nosí formální, ale nadčasové kousky po svém, což inspirovalo i vznik kampaně na podzim a zimu letošního roku.
Zcela logicky tedy dnešní mileniálové vyžadují, aby si k obleku mohli nazout tenisky a vyrazit do parku, ale aby také ve stejném oblečení, ovšem s jinými doplňky, byli schopni vypadat reprezentativně na jednání nebo slavnostní večeři.
„Oslovili jsme začínající hvězdy modelingového byznysu z celého světa a v naší černobílé reklamě, kterou režíruje legendární módní fotograf David Sims, se projevují jako jasné individuality, které jsou schopny skvěle fungovat jako tým,“ komentuje art-director Fabien Baron.
Typická estetika značky BOSS, spočívající v dokonale padnoucích střizích a designu, který stojí nad všemi módními výstřelky, je proto pro mileniála takzvanou win-win volbou v souladu s jeho hodnotami.
Investuje do obleku, kabátu nebo saka, jehož počáteční vklad je sice větší než u běžné konfekce, ale postupně se takzvaný cost per wear snižuje. To znamená, že pokud si pořídíte dražší oblečení, ale často ho nosíte a vydrží vám dlouho, náklady jsou nižší, než kdybyste ze začátku zaplatili za kousek méně, ale v průběhu sezon si museli pořizovat další.
Že je ale příjemné posezení v saku nebo proběhnutí se v obleku v parku utopie? Naopak! BOSS sází na vzdušné, prodyšné materiály, které vám umožní být sami sebou, ať už máte videokonferenci u sebe v improvizované kanceláři, potřebujete zapůsobit na jednání nebo si vyrazíte číst ven na lavičku.
Mileniálům a jejich přístupu k formálnímu oblékání tedy můžeme jen poděkovat – udělali kdysi strohý, velmi rigidní dress-code zábavným prostorem pro vyjádření vlastní osobitosti.
V Česku má značka BOSS svůj obchod v nákupním centru Westfield na pražském Chodově.