I když si člověk myslí, že ho dobře zná, stačí si dát krátkou pauzu a zase ho překvapí. V Berlíně se neustále staví něco nového, buduje, otevírá. Pojďte s námi na cestu po nových muzeích a mimořádných výstavách, které stojí v Berlíně za návštěvu.
Humboldt Forum
Dobře, zrovna tahle stavba je otevřená už dva roky, ale právě teď se tady koná mimořádná multimediální výstava, kterou byste nyní v Berlíně neměli minout. Jde v ní o samotnou tuto budovu, dnes Humboldtovo fórum, které se dá bez nadsázky nazvat Berlínem v kostce.
Původně tady totiž stával zámek Hohenzollernů, během druhé světové války byl rozbombardován a na jeho základech pak východoněmečtí komunisti postavili svůj Palác republiky.
Epicentrum moci a reprezentační stavba NDR sice nepadlo tak brzy jako vláda komunistů, dokonce právě v téhle budově podepsali představitelé západního a východního Německa spojení země. Po několika letech a bouřlivé debatě nakonec palác republiky kvůli azbestu, který obsahoval, nechali zbourat.
Místo něj tady postavili dnešní Humboldtovo fórum. Stavbu, která se navenek tváří jako původní zámek, stačí ale vejít dál a člověk se ocitne v moderním atriu.
Kolem něho je na několika patrech muzeum a galerie i prostor pro koncerty, kino i další události, ale i několik kaváren (včetně vyhlášené na střeše fóra) nebo třeba obchod s nebývale vkusnými suvenýry.
A protože na podzim bude nejen celý Berlín slavit pětatřicet let od znovusjednocení Německa, je tady už nyní k vidění velkolepá výstava s názvem Tam a zpátky. Palác republiky je současnost. Trvá do 16. února 2025.
Kromě té je v Humboldtově fóru k vidění ale i několik dlouhodobých expozic, jako třeba Berlin Global, pro ty, kteří chtějí načerpat atmosféru i příběh německé metropole rychle a snadno.
Fotografiska Berlin
V budově, kde dřív stával vyhlášený obchodní dům Tacheles, je teprve necelý rok otevřený nový prostor pro fotografii i skvělou gastronomii.
Tacheles, které vzniklo na začátku dvacátého století jako velkolepá nákupní pasáž, a které se po revoluci a sjednocení Německa stalo centrem alternativní scény, kultury a domovem pro squattery, patřilo neodmyslitelně k duchu doby. Ale ta se mění stejně jako celý Berlín, a tak se proměnilo i Tacheles.
Dnes tady najdete na několika patrech galerii Fotografiska, která původně vznikla ve Stockholmu, má pobočku i v New Yorku, Šanghaji a v Tallinu. Proměnilo se ale i celé nejbližší okolí, vznikly tady kanceláře a budovy s téměř 300 byty.
Místo stojí za návštěvu, ujít by si ale člověk neměl nechat právě samotnou Fotografisku, kde je aktuálně skvělá výstava Andyho Warhola After the Party, která ukazuje známého umělce jinou perspektivou, skrze jeho fotografie a přes hledáček fotoaparátu. Trvá do 15. září 2024.
Nová Národní galerie
Tahle stavba od Miese van der Roheho sice není zbrusu nová, stojí od šedesátých let a patří mezi ikony poválečné moderní architektury, ale nedávno prošla kompletní rekonstrukcí a září novotou ještě teď.
Navíc rekonstrukce to nebyla ledajaká, ujal se jí architekt David Chipperfield s jasným plánem: „Udržet budovu co nejvíc ve stylu Miese“. Tahle stavba stojí za návštěvu takřka bez ohledu na to, jaká je v ní zrovna výstava.
Nyní je tu ale o důvod víc, od 9. června se tady totiž představí výstava Andyho Warhola Velvet Rage and Beauty. A zatímco ve Fotografisce se ukazuje intimní pohled na samotného Warhola, v nové Národní galerii je ústředním tématem hledání ideálu krásy a touhy.
Výstava obsahuje přes 300 obrazů, grafik, kreseb a dalších děl jednoho z nejslavnějších umělců dvacátého století. Potrvá do 6. října 2024.
Muzeum Německa
Nové muzeum Deutschlandmuseum nedaleko náměstí Potsdamer Platz představuje historii Německa od jeho počátků až do současnosti. Zaměřuje se na rodiny s dětmi a zábavné přiblížení dějin, kdy si člověk prochází hlubokými lesy nebo vyhlíží z okna do středověkých uliček.
Kdo by čekal hluboké historické informace, nebude tady nadšený, ale jako zábavná alternativa pro ty, kteří se chtějí vydat na cestu časem s pomocí všech smyslů, jde o místo, kde se dá dobře strávit hodina.
Futurium
Pokud pojedete do Berlína vlakem, vydejte se hned po příjezdu do Futuria. Tahle moderní budova je jen pár kroků od berlínského hlavního nádraží a krom toho, že z ní je báječný výhled na vládní čtvrť a Sprévu, nabízí i pohled na budoucnost a různé představy o ní.
Jak chceme žít v budoucnosti? Tak zní ústřední otázka, které se tohle místo věnuje a snaží se na ni odpovědět pomocí interaktivních prvků z různých úhlů pohledu. Do Futuria, kde mají svůj prostor pro dovádění i děti, je vstup zdarma.