V samém centru Bruselu, jen pár kroků od centrálního náměstí Grand-Place, se nachází na první pohled nenápadná ulička Impasse de la Fidélité, kterou by si měl teď hned někam poznamenat každý milovník piva.

Už léta totiž tahle lokalita, kterou má pod palcem populární belgický pivovar Huyghe se svou vlajkovou lodí Delirium Tremens, platí za Mekku místních pivařů.

Na žádném jiném místě na světě nenajdete tak širokou nabídku piv jako právě zde. I proto je Delirium Village, jak se lokalitě přezdívá, zapsána do Guinnessovy knihy rekordů.

Na prestižní seznam byl bruselský podnik, který nabízí více než dva tisíce druhů opěvovaného nápoje, zapsán v roce 2004. V převážné většině jsou tady k dostání lahvová piva z více než šedesáti zemí světa. Na své si ale přijdou i ti, kteří holdují spíše pivu čepovanému.

Slepá, zhruba čtyřicet metrů dlouhá ulička, která před sérií lockdownů patřila mezi pulzující centra společenského života belgické metropole, tvoří zázemí osmi navzájem propojených barů a hospod, mezi kterými mohli hosté ještě nedávno korzovat, jak se jim jen zlíbilo. Každý z nich se pak liší jak svým interiérem, tak i sortimentem nabízeného alkoholu.

Vedle piva v ulici Impasse de la Fidélité totiž bez problémů seženete také stovky druhů rumů, absintu nebo třeba výběrové whisky.

A na své si tu díky sošce Jaenneke Pis přijdou i ti, kteří mají slabost pro objevování netradičních turistických cílů. Novodobá alternativa slavnějšího čurajícího chlapečka z roku 1985 v choulostivé pozici zachycuje pro změnu děvče. Ani v tomto případě přitom nechybí vodní prvek, který soše umožňuje dostát svému jménu.

Jaenneke Pis | Foto visit.brussels

Současná opatření se nicméně nevyhnula ani tomuto bruselskému unikátu. Po pandemické přestávce však podnik opět láká pivní nadšence, byť za zpřísněných podmínek. Otevírací doba je stále omezená. Podnik vítá hosty vždy v pátek a sobotu od páté hodiny do půl dvanácté večer.

Kus oné předpandemické atmosféry, kdy jediným omezením, s nímž jste se v prostorách populární nálevny mohli setkat, byly davy fajnšmekrů čekající na další rundu, však bude přece jen asi chybět.