Indonéské Maledivy. I tak by se dalo mluvit o dvojici atolů na východě Indonésie, o které se v online aukci Sotheby’s v následujících dnech nejspíš utkají světoví miliardáři a investorské skupiny.

Zní to a vypadá to jako ráj, alespoň podle popisu a fotografií aukční síně. Rezervace Widi je souostroví korálových atolů s víc než stovkou neobydlených a ničím nedotčených tropických ostrovů lemovaných 150 kilometry pláží s jemným bílým pískem a korálovými útesy s bohatým podvodním životem.

Charlie Smith, viceprezident Sotheby’s Concierge Auctions pro oblast EMEA, ostrovy vzdálené dvě a půl hodiny letu od ostrova Bali popsal jako „jeden z nejzachovalejších ekosystémů korálových atolů na Zemi a živočišnou říši epických rozměrů, která je domovem stovek vzácných a ohrožených druhů, mezi nimiž jsou například i modré velryby nebo žraloci velrybí.

A tohle všechno je na prodej. Ačkoli… Vzhledem k tomu, že indonéské zákony nedovolují cizincům vlastnit nemovitost, je potřeba počítat s tím, že jde jen o práva na rozvoj ostrovů rozprostřených na ploše deset tisíc hektarů.

Vítěz aukce bude při naplňování investičního plánu spolupracovat s indonéskou společností PT Leadership Islands Indonesia (LII), která rezervaci Widi spravuje a která pro tuto neobydlenou oblast získala licenci na výstavbu ekologického resortu a luxusních rezidenčních nemovitostí.

Plánované využití atolů pro turismus bude muset být šetrné k životnímu prostředí. I proto všechny stavby mají být takové, aby šly v budoucnu snadno odstranit. Aukční síň kromě toho zmiňuje, že stavět lze nanejvýš na pětadvaceti ostrovech obou atolů.

LLI investorům rovnou nabízí možnost spolupráce s kompletním týmem mezinárodních odborníků, včetně světoznámého hotelového designéra Billa Bensleyho, jenž je podepsaný pod luxusními hotely řetězců, jako jsou Four Seasons, Ritz, Marriott nebo Oberoi, a který je prý schopný vytvořit téměř stoprocentně přírodní a udržitelný projekt.

Turistické využití atolů ale vzbuzuje nervozitu mezi ochránci přírody i místními obyvateli. Mohamad Abdi Suhufan, národní koordinátor organizace Destructive Fishing Watch Indonesia, proto požádal indonéskou vládu, aby prodej, který podle něj vyvolal kontroverzi a upoutal pozornost indonéské veřejnosti, prošetřila.

Suhufan uvedl, že ačkoli se v plánu rozvoje počítá s ochranou životního prostředí, soukromé vlastnictví ostrovů by mělo sociální a ekonomický dopad na místní komunitu, kterou z velké části tvoří rybáři.

Sotheby’s se snaží nervozitu místních rozptýlit tím, že místní komunita z nejbližší pevniny bude z existence resortu těžit. Ať už formou spolupráce na odborné přípravě proměny lokality, nebo díky široké škále pracovních příležitostí, které lokalita nabídne. Potřeba budou například strážci, kteří se připojí k mezinárodnímu týmu na ochranu přírody.

Aukční síň kromě toho podle webu britského deníku Guardian uvedla, že plány výstavby na obou atolech se budou dotýkat méně než jednoho procenta deštného pralesa a 0,005 procenta celé rezervace, byť počítají i s výstavbou zhruba kilometr dlouhé přistávací dráhy. Pravidla pro budoucí využití navíc omezují počet ubytovaných turistů a počítají i s oblastmi, kam bude vstup turistům zakázán.

K protestům se už vyjádřil i indonéský ministr cestovního ruchu Sandiaga Uno, který reagoval prohlášením, že dvojice atolů na prodej není, ale zároveň poznamenal, že dražba práv na jejich rozvoj nemusí být nutně porušením zákona, jestliže se provádí v souladu s předpisy a přináší prospěch Indonésanům. „Pokud by došlo k nějakému porušení, vláda by obchod zastavila,“ citoval ministra indonéský zpravodajský web Kompas.com.