Každý se chceme v něčem zlepšit – ve vztazích, v práci, v produktivitě. Abychom mohli něco reálně změnit, musíme do toho dát svou energii a čas, připomíná Peter Bregman, autor knihy 18 Minutes: Find Your Focus, Master Distraction, and Get the Right Things Done.
I když slovo „změna“ zní většinou lákavě, nemusí to vždy být proces, který je po celou dobu úplně příjemný. Jestli tedy uvažujete o změně – v chování, v denní rutině nebo třeba v zajetých návycích, napřed si položte (a upřímně zodpovězte) následující otázky:
Chci se vůbec zlepšit?
Jsem připraven/a na to, že mě to bude něco stát?
První otázka
První otázka by vám měla v hlavě vyjasnit, zda opravdu toužíte ve svém životě po nějaké změně. Někdy se může stát i to, že upravujeme své chování podle toho, jak se chovají ostatní, a nám samotným to nemusí vyhovovat. Takže předtím, než se do nějaké přeměny vůbec pustíte, zamyslete se nad tím, zda je to v souladu s vaším nastavením a zda to náhodou neděláte jen proto, že je to zrovna „in“.
Druhá otázka
Druhá otázka je o něco zásadnější. Pokud už víte, že chcete nějakým způsobem poupravit své chování – ať už ve vztahu k práci, nebo k lidem okolo sebe –, musíte být připraveni na to, že to nebude zadarmo. Každá změna chce čas, a hlavně trpělivost, která vás může stát hodně úsilí. Proto je dobré být připraven.
Tak si předtím, než se do nějaké změny vůbec pustíte, tyhle otázky položte. Uvidíte, že se vám bude zlepšovat lépe, když si sami před sebou odkryjete karty.