Narodil jsem se v Mostě. A poprvé za 50 let to někomu přijde zajímavé. Doposavad se mi vždy dostávalo reakcí typu „Au!“ a výrazů utrpení ve tváři, když jsem se zmínil, odkud pocházím. Teď se všechno změnilo.
V televizi běží Most s vykřičníkem a to je najednou samé: „Hele, a fakt to tam takhle vypadá? Fakt Severka existuje? Fakt je to tam takhle drsný a divný?“
Jsem sice, jak říká Franta, už domestikovanej v Praze, ale moji bratranci jsou pořád ještě divoký a v Mostě, a tak tam čas od času zajedu. Most je určitě o něco drsnější destinace než Malá Strana, kde teď bydlím. Chanov rozhodně není Jeruzalém. Přesto je Most město, kde žije 60 tisíc lidí, jsou tam překvapivě krásná místa a ne všechny hospody vypadají jako Severka. Nežijí tu jenom popeláři, výčepní a majitelé bordelů. Jizvy má i proto, že odtud teče energie do celého Česka. A pořád je to moje rodné město, prožil jsem tu dětství a mám ho rád. A vy byste měli taky.
Tady je pár důvodů proč.
Kostel. Ten kostel, kde si farář ve zpovědnici nalívá kebuli z placatky a Eda řeší, kdy mu stojí a kdy ne, je symbol. Na svoje dnešní místo doputoval po kolejích, jel skoro kilometr, 27 dní. Aby ustoupil, stejně jako celé historické město Most, uhlí. Kostel byl odsunut, přesunut. V Mostě se totiž často lidi a věci přesouvají a odsouvají. Nejdřív Němci vyhnali Čechy do vnitrozemí a z Mostu byl Brüx. Pak Češi vyhnali (odsunuli, tak se tomu říká) Němce a Most byl jenom český. Ale přišel taky o většinu obyvatel a ti noví přišli ze všech koutů republiky.
Čtěte také: Napravený výtržník z Bíliny prodává parfémy v celé střední Evropě
Proč je to důležité? Protože většina z nich v Mostě neměla kořeny. Spousta z nich je nikdy nezapustila. Po těch odsunech a přesunech zůstaly díry možná větší než po těžbě uhlí. Komunisti navíc otočili kostel Nanebevzetí Panny Marie k Pánubohu zády, a tak se tu sice občas někdo pomodlí, ale mše se tu neslouží. Za návštěvu kostel ale rozhodně stojí.
Tramvaj. V Mostě se jí říká rychlodráha a konečnou stanici má na jedné straně přesně u Severky, na druhé v Litvínově. A je asi fakt, že ženská je jako tramvaj z Mostu do Litvínova, jak říká Eda. Ale cesta rychlodráhou je pro ty, co nejsou ani z Mostu, ani z Litvínova, velký zážitek. Bez přehánění. Můžete vyrazit třeba od Severky a dát si jedno. Rychlodráha vás proveze centrem města, kde vzkvétá nevzhledný obchoďák Central a chátrá někdejší kulturní dům i s planetáriem na střeše. Za pár dalších stanic se zanoříte do reality místa, kde se ze země vyškrabává rypadly uhlí, vyrábí se elektřina pro celé Česko, rafinuje benzin a produkují tuny různých plastů.
Most!
Počet obyvatel: 66 768 (2016)
Průměrná měsíční mzda: 28 029 korun (1. čtvrtletí 2018)
Cena bytu 2+kk v paneláku: 359 000 korun
Oblíbený sportovní tým: HC VERVA Litvínov a Černí andělé, šestinásobné mistryně Česka v házené
Lokální speciality: uhlí, řepánky a rychlodráha (ve skutečnosti tramvaj)
Ta cesta, a to vám slibuju, bude přízračná. Z okna uvidíte ten kostel. Jezero, které vzniká zatopením bývalého dolu. V dálce rypadla. Projedete skrz chemičku jako z verneovky. Nalevo bude hořet věčná rafinerie, fabrika tu dští oheň z komína. Napravo kilometry trubek a chladicí věže. Rychlodráha plná lidí, co tu nejsou na výletě, ale žijí tu a jdou do práce, a průměrný plat je tu o 10 tisíc nižší než v Praze. A pak vás rychlodráha vyplivne v tý další prdeli, jak říká Eda. V Litvínově.
Chanov. Pokud pojedete do Mostu autem z Prahy, bude to to první, co uvidíte. Tohle 40 let staré sídliště, kam sociální inženýrství přesunulo, odsunulo Romy, co se jim tehdy ještě smělo říkat Cikáni, vypadá přesně jako v seriálu. Národní kulturní památka, jak říká Franta, a rozhodně ne Jeruzalém, jak zcela správně poznamenal otec farář. Na křížovou výpravu bych se sem nevydával. A to přesto, že už od benzinky na výpadovce na Prahu a Bílinu vás budou u silnice lákat dámy krásné jako Chanov sám.
Autodrom. To je místo mého dětství, strávil jsem tu spoustu víkendů. Nejezdí se tu jenom tajné závody. Každých 14 dní se tu něco děje. Místo s výhledem na komíny i krásné Krušné hory. Můžete si tu udělat kurz bezpečné jízdy, zazávodit si nebo si dát školení, po kterém vám vrátí body, co jste ztratili na cestách, když vám v motoru bublal benzin z místní chemičky.
Hipodrom. Jo, to fakt Most taky nabízí – skvělé dostihové závodiště s výborným zázemím. Pokud byste nebyli na koníčky, jedna věc by vás sem mohla dostat. Kolem dostihového okruhu je skvělý asfaltový okruh pro inline brusle. Nejspíš jeden z nejlepších v Česku, 3700 metrů kvalitního asfaltu, pět metrů široká dráha, kde většinou budete úplně sami.
Jezero Most. Kousek od kostela, kde Pánbůh odmítá pomoct Edovi, je obrovská vodní plocha. Druhá největší v Česku. Šest let tady voda z Ohře zatápěla důl Ležáky, kvůli kterému se zboural celý starý Most a kostel jezdil po kolejích… Když se ze země vyrvalo a vytěžilo všechno, má se vrátit přírodě, zemi a městu voda. Místo je to, s výhledy na industriální krajinu kolem, podivuhodně krásné. Letos se dostaví všechno okolo a oficiálně otevře. Rozhodně stojí za návštěvu, můžete si dát kolem něj běh.
Hrad Hněvín. V seriálu se párkrát mihne. Tyčí se 400 metrů nad městem a všemi uhelnými dírami kolem. Nikdy ho nikdo nedobyl, ani Přemysl Otakar II., ani husité, ani Švédové za třicetileté války. Ve vězení si tady pár let užil nejslavnější alchymista své doby – magistr Edward Kelley. Nevím, jestli si někdy přál umřít v Mostě, ale umřel. V roce 1597. Dnes se tu můžete ubytovat a mít třeba svatbu.
Takže, přijeďte se sem podívat. Most s vykřičníkem je jako ze seriálu. Drsný, zjizvený, poznamenaný. Most je ale taky přeci jen o něco víc než jen Severka, Luďan, Eda a Franta. Navíc, takovou Severku má asi každé město a ten seriál, aspoň tak to vidím já, není jenom o Mostu, ale spíš o celém Česku.
Ale co. Dycky Most.