Nové číslo Forbesu vychází 3. dubna. Přečtěte si editorial šéfredaktora Zdravka Krstanova.
Tahle obálka není pro každého. Stejně jako tahle cesta. Pokud ale čtete tyto řádky, je pro vás. Už jste se totiž rozhodli. Rozhodli jste se, že nebudete pasivní. Že si nevezmete modrou pilulku. Že uděláte krok vpřed. Že budete zvědaví.
Vítejte v klubu. V klubu, jehož tváří budiž Jaroslav Beck, který už potřetí zakládá firmu. A pokaždé v jiném oboru. Beck totiž nenašel svobodu v klidu. Nenašel uspokojení v pasivitě. V prostém přijímání toho, co přijde. Beck se vydal budoucnost napsat.
Za hru pro virtuální realitu, kterou spoluvytvořil a kterou dosud hrají miliony lidí po celém světě, inkasovali s parťáky v přepočtu miliardy korun, jež jim zaplatil Facebook. A přesto Beck nesáhl po modré. Sáhl po červené a založil Cans. Nápojovou firmu na neslazené ochucené plechovky, kterých prodal přes milion.
Dobrý. Tak už stačí.
Ba ne, nestačí. Cans expandují do západní Evropy a Beck si vzal červenou znova. Tentokrát vstoupil na pole umělé inteligence, kde chce s parťáky Tomášem Mikolovem a Davidem Herelem dramaticky zefektivnit jazykové modely, jako je ChatGPT.
Povede se to? Těžko říct.
Kdy se to určitě nepovede? Když to nezkusí.
Červenou pilulku si ostatně vzal snad každý na následujících stránkách. Běžně byste si toho možná nevšimli. Teď už to poznáte na první dobrou. A začněte třeba u rodinných firem.
Vzal si ji Jakub Kodl, držitel silného jména v uměleckém světě, když se rozhodl postavit byznys na žijících autorech. Vzal si ji Matouš Syrový, který převzal zadluženou koupelnářskou firmu po tátovi a otočil ji směrem vzhůru. Vzala si ji Ileana Lobkowicz, jež se nesmířila s tím, že tradice jsou opakem pokroku.
Vzal si ji i Vít Soural, který skočil do světa startupů, aniž by s ohledem na rodinné zázemí musel. Vzali si ji i Jaroslav Skalka a Petr Burian, jimž doslova shořel kus firmy, ale je to neodradilo a vstali z popela.
Hrdě ji polkl i Pavel Tvaroh, majitel londýnského baru Lounge Bohemia a barman, který nepije, a přesto slaví úspěch. A nakonec jsme si ji vzali i my, což jste asi poznali z titulní strany. Put your money where your mouth is, vzkazuje muž, který na ní je.
Já k tomu snad jen přidám – nečekejte. Nedoufejte. Cokdybysmus je smrt. Když to v břiše cítíte, tak to tam pošlete. Follow the white rabbit. Otevřete tu další pobočku. Expandujte do toho Německa. Najměte toho zahraničního manažera. Pošlete ten pitch deck. Udělejte tu investici. Udělejte tu akvizici. Udělejte ten call. Vezměte si červenou.
Netuším, jak to skončí, to jsem vám v tomto editorialu nepřišel říct.
Přišel jsem vám však říct, jak to začne.
Vítejte ve Forbesu.