Laboratoř, nikoli květinářství. Tak svůj projekt Haenke Botanical Lab pojmenovali jeho zakladatelé Alexandra Střelcová a Julien Antih. Spojili se v roce 2017 s cílem zvyšovat povědomí o funkci rostlin a přírody v kontextu života ve městech.
Pamatovat si je můžete díky instalaci Victoria pragensis – botanického labyrintu z tisíce rostlin, který společně s českým architektem Jurášem Lasovským představili na piazzettě Národního divadla. Během pandemie pak iniciovali dobročinnou sbírku na výrobu dezinfekce, kterou potom zdarma rozváželi do nemocnic a dalších zařízení po Čechách i Moravě.
A teď vydávají knihu. Proč Česko potřebuje další publikaci o pokojovkách? Na trhu už jsou dvě knihy projektu Pokojovky, svůj titul má i obdobné brněnské uskupení Kvítka v bytě.
„S knihami o pokojových rostlinách se poslední dobou roztrhl pytel, ale drtivá většina z nich na rostliny pohlíží jako na dekoraci do bytu nebo do kanceláře. Cílem knihy Plantlovers je naopak ukázat, že je to téma mnohem komplexnější, dotýká se společenských témat jako dostupnost bydlení, ochrany životního prostředí nebo duševního zdraví, ale i toho, jak rostliny ovlivnily – a stále ovlivňují globální ekonomiku,“ říká Alexandra Střelcová.
Doplňuje také, že i za rostlinami v interiéru se totiž skrývají velké peníze. Botanické zahrady se stávají obětmi krádeží oblíbených rostlin a vzácné druhy se na internetových aukcích často draží i za desetitisíce dolarů.
Na holandské burze, největším světovém tržišti rostlin a řezaných květin, se ročně prodá něco kolem dvanácti miliard rostlin. Příslušníci generace Z a mileniálové za rostliny utrácejí horentní sumy v trendy obchodech – mimochodem newyorský startup s pokojovými rostlinami The Sill před pár lety získal na svůj rozvoj pět milionů dolarů a nechal si také patentovat populární instagramový hashtag.
„A to vůbec nemluvě o historických událostech, v nichž hrály hlavní roli rostliny a které daly světové ekonomice tu podobu, jakou známe dnes,“ dodává.
Podobně jako Pokojovky se ale i kniha od Haenke Botanical Lab snaží dostat na světlo světa pomocí crowdfundingové kampaně. Střelcová s Antihem do vzniku publikace investovali 300 tisíc, nyní vybírají dalších sto prostřednictvím platformy Donio.
„Do crowdfundingové kampaně jsme šli s očekáváním, že by nám mohla pomoci financovat náklady spojené s vydáním. Zároveň jsme chtěli dát čtenářům možnost zakoupit si knihu v předprodeji za lepší cenu – a pro firmy i širší veřejnost vymysleli odměny, které jim pomohou poznat interiérovou zeleň ještě lépe,“ vysvětluje Alexandra Střelcová.
Náklady jim pomáhá snížit i skutečnost, že v rámci loňské soutěže Book in Progress získali paletu papíru zdarma, což jim s neustále se zvyšujícími cenami za papír, tisk a energie, ušetřilo budget.
Čím je ale projekt Plantlovers ještě unikátní? Spolupracují na něm nejen zajímaví čeští tvůrci jako Czech Grand Designem oceněný fotograf Vojtěch Veškrna nebo typografka Jolana Sýkorová, ale kniha je doplněna také rozhovory s se zahraničními autory, kurátory a zahradníky, jako je britská novinářka Alice Vincent, nebo s českými designéry, jako je Tereza Rosálie Kladošová.