Rok Star Wars je za námi, ale rozhodně není třeba truchlit. Letos nás v kinech čeká vedle nových dílů z obligátních rozjetých filmových franšíz i několik dlouho očekávaných filmových pokračování a taky pár originálních původních snímků, takže se rozhodně máme na co těšit. Proto jsme se spolu se serverem The Atlantic podívali na to, které filmy byste letos neměli přehlédnout. Některé z nich jsou tak tajemné, že k nim ještě neexistuje ani oficiální trailer…

Zoolander 2 (premiéra ČR: 18. 2. 2016)

Oč jde: Vzpomínáte si na Zoolandera? Na jeho pohled Modrá ocel, na „Mořský muž!“ a školu pro mravence? Je zase zpátky! Po dlouhých 15 letech (jo, pěkně jsme zestárli) se satira Bena Stillera střílející si ze světa módy konečně dočkala pokračování a má potrhlou zápletku a hezkou řádku celebrit v epizodních rolích (Benedict Cumberbatch, Justin Bieber, Kim Kardashian atd. atd.). Vrátili se i původní herci Owen Wilson a Will Ferrell a zapojila se i Kristen Wiig, jak velí nové zákony natáčení komedií.

Proč na to jít: Tohle není žádná sequelová rychlokvaška – Stiller bere dvojku Zoolandera tak vážně, že se osobně posadil do režisérského křesla, v němž si už leccos odseděl. A co je ještě důležitější, kult hvězd parodovaný už v prvním dílu je dnes ještě hloupější a víc hmatatelný, takže možná potřebujeme Dereka Zoolandera víc než kdy dřív.

Ave, Caesar! (originální název: Hail, Caesar!, premiéra ČR: 3. 3. 2016)

Oč jde: Nejnovější film bratří Coenů – bláznivá komedie z 50. let – slibuje lehčí tón a ještě hvězdnější obsazení než snímek V nitru Llewyna Davise z roku 2013. Volně se inspiruje kariérou hollywoodského „prostředníka“ Eddieho Mannixe (Josh Brolin), šéfa studia, který ve své době uklidil řadu šťavnatých skandálů. Děj se točí kolem únosu filmové hvězdy (George Clooney) gangem podivínů kouřících dýmky. Mannix jim samozřejmě bude v patách, ale u Coenů nikdy nevíte, co vás nakonec čeká.

Proč na to jít: Už V nitru Llewyna Davise byl jeden z nejlepších filmů od Coenů a na Ave, Caesar! pracovali roky! Navíc připočtěte obsazení: vedle Brolina a Clooneyho i Tilda Swinton, Scarlett Johansson, Ralph Fiennes, Channing Tatum, Jonah Hill… a Dolph Lundgren? Tomu se nedá odolat.

Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti (orig. Batman vs. Superman: Dawn of Justice, premiéra ČR: 24. 3. 2016)

Oč jde: Hm, tenhle film je leccos. Technicky je to pokračování Muže z oceli, rebootu (tj. restartu) Supermana z roku 2013 v režii Zacka Snydera. Jenže pro Warner Bros. je to start kolosální superhrdinské franšízy s postavami z DC Comics. Takže se tu utká Superman (Henry Cavill) s Batmanem (tentokrát s čelistí Bena Afflecka), již etablovaným hrdinou, kterému se nelíbí mimozemská konkurence, a jejich antipatie bude přiživovat ničemný Lex Luthor (Jesse Eisenberg). Aby toho nebylo málo, objeví se tu i Wonder Woman (Gal Gadot), možná Aquaman, Flash… a možná přijde i kouzelník.

Proč na to jít: Vzhledem k tomu, že na příští roky se chystá řada dalších spin-offů jako Justice League atd., měli byste jít i na tenhle film, jinak budete mimo.

Správní chlapi (orig. The Nice Guys, premiéra ČR: 2. 6. 2016)

Oč jde: Rozverná komedie režiséra Shanea Blacka s ratingem R (osoby mladší 17 let mohou na film jen v doprovodu dospělého) se odehrává v 70. letech v Los Angeles, kde soukromý detektiv (Ryan Gosling) a žoldák (Russell Crowe) pátrají po zmizelé dívce. Tihle dva jen zřídka dostanou šanci se odvázat, ale Správní chlapi vypadají jako dobrá příležitost pro trochu přisprostlé, bláznivé srandy.

Proč na to jít: Shane Black má na kontě scénář ke Smrtonosné zbrani a dalším akčním klasikám a zůstává jedním z posledních hollywoodských mistrů řízných dialogů. Jeho komedie noir Kiss Kiss Bang Bang je dnes už kultovní záležitost a s trochou štěstí budou Správní chlapi stejně geniální.

Warcraft: První střet (orig. Warcraft, premiéra ČR: 9. 6. 2016)

Oč jde: Další letní blockbuster s pořádnou dávkou drahých triků. Tentokrát je to adaptace slavné počítačové hry o válce mezi lidmi a Orky se spoustou digitalizovaných hereckých výkonů, lidí jezdících na gryfech, temných portálů a bůhvíčeho ještě. Počítačové hry jsou prosperující byznys, ale k tomu, aby se přetavily v úspěšné filmové franšízy, jim ještě něco chybí. Změní to Warcraft?

Proč na to jít: Warcraft režíroval Duncan Jones, který natočil inovativní sci-fi Moon. Takže to třeba bude dobré! A jsou v tom gryfové!

Hledá se Dory (orig. Finding Dory, premiéra ČR: 16. 6. 2016)

Oč jde: Pokračování zbožňovaného Hledá se Nemo od Pixaru se točí kolem zapomnětlivé Dory (Ellen DeGeneres), která se snaží najít svou ztracenou rodinu. Vzhledem k obrovské popularitě Nema je hodně překvapující, jak dlouho Dory trvalo, než doplavala do kinodistribuce.

Proč na to jít: Ano, je to pokračování a je pravda, že trailer působí trošku ploše, ale Dory režíroval Andrew Stanton, stálice Pixaru, jenž natočil už Hledá se Nemo nebo VALL-I (mimo jiné).

Obr Dobr (orig. The BFG, premiéra ČR: 30. 6. 2016)

Oč jde: Populární příběh od Roalda Dahla o přátelském obrovi – a odvážném sirotkovi jménem Sophie, anglické královně, procesu vzniku a rozdělování snů a ještě mnohém dalším – z dílny Stevena Spielberga. Obra Dobra si zahraje Mark Rylance, který vloni odvedl skvělou práci v Mostu špionů.

Proč na to jít: Pokud u Dahla najdeme příběh, který se hodí pro zpracování Spielbergem, je to právě tenhle – perfektně totiž kombinuje krásu a děsivost. A technologie už jsou snad tak daleko, aby dokázaly hezky ukázat sedmimetrové obry (i když v traileru z něj moc neuvidíme).

Star Trek: Do neznáma (orig. Star Trek Beyond, premiéra ČR: 21. 7. 2016)

Oč jde: Třetí položka v oživeném vesmíru Star Treku s Chrisem Pinem a Zacharym Quintem v rolích Kirka a Spocka. Zápletka je zatím dost mlhavá, ale má to co dělat s tím, že se Enterprise zřítí na cizí planetu a Idris Elba hraje záporáka. Základní směrnice budou zcela jistě citovány a ignorovány.

Proč na to jít: Všichni, kdo psali předchozí dva díly (včetně otřesného Star Trek: Do temnoty), jsou pryč. Scénář napsali Justin Lin, známý hlavně sérií Rychle a zběsile, a Simon Pegg (na Enterprise slouží jako Scotty).

Krotitelé duchů (orig. Ghostbusters, premiéra ČR: 28. 7. 2016)

Oč jde: Tohle není sequel (pokračování), nýbrž reboot (restart) – a tentokrát je to pořádná inovace, protože kompletní sestava Krotitelů duchů je ženského pohlaví (Melissa McCarthy, Kristen Wiig, Leslie Jones, Kate McKinnon). Co byste ještě chtěli víc? Pokud se režisérovi Paulu Feigovi podaří dobré hlášky a jednotlivé „krotitelky“ divákům sednou, bude to snadný homerun.

Proč na to jít: Vloni se Paulu Feigovi a Melisse McCarthy vydařila Špionka – jedna z nejlepších komedií a zároveň akčních filmů roku. Není tu nikdo, kdo by se ke Krotitelům duchů hodil víc.

Sebevražedný oddíl (orig. Suicide Squad, premiéra ČR: 4. 8. 2016)

Oč jde: Po Batman vs. Superman se do univerza DC Comicsu dostal další spletitý příběh, tentokrát o vládním týmu superpadouchů. Samozřejmě se k němu pojí hvězdná jména – Will Smith, Margot Robbie, Viola Davis –, ovšem v centru dění stojí Jared Leto v roli Jokera. Vrchní batmanovský padouch v jeho podání má mimo jiné hodně ujetých tetování a v online světě si už vysloužil posměch, ale srpen se blíží a až tehdy se rozhodne…

Proč na to jít: Tohle je záležitost, kdy jste buď rozhodně pro, nebo proti. Ve Warner Bros. doufají, že v sobě diváci buď najdou dost lásky pro dvě superhrdinské franšízy, nebo že Marvel letos ostrouhá.

The Girl on the Train (premiéra ČR: 27. 10. 2016)

Oč jde: Román Dívka ve vlaku od Paula Hawkinse dominoval seznamu bestsellerů New York Times (a nejen jemu), takže bylo jen otázkou času, kdy dostane filmovou podobu. Režíruje Tate Taylor (Černobílý svět), hrají Emily Blunt, Rebecca Ferguson a Justin Theroux. Předpokládáme, že se to odehrává v nějakém vlaku. Knížku jsme (zatím) nečetli.

Proč na to jít: Kniha si vysloužila srovnání se Zmizelou – takže příštích deset měsíců budete řešit, jestli si ji přečíst a zkazit si rozuzlení, nebo vydržet počkat, zda vás film dokáže stejně šokovat.

Doctor Strange (premiéra ČR: 3. 11. 2016)

Oč jde: Marvel tímhle svým letošním příspěvkem dost riskuje. Nikdo zatím neví, jak do marvelovského univerza zapadne špičkový neurochirurg, který se stane nejvyšším čarodějem zabývajícím se magií, démony a temnotou. Benedict Cumberbatch v roli arogantního doktora, který si při autonehodě zraní ruce a vydá se na mystickou cestu za jejich uzdravením, je ale sázka na jistotu a hororový režisér Scott Derrickson by měl být zárukou toho, že se doktorovi do cesty postaví úctyhodné překážky.

Proč na to jít: I vedlejší role patří do kategorie A+: Rachel McAdams, Chiwetel Ejiofor, Mads Mikkelsen a Tilda Swinton, která Doktora Strange zasvětí do tajů magie.

Fantastická zvířata a kde je najít (orig. Fantastic Beasts and Where to Find Them, premiéra ČR: 17. 11. 2016)

Oč jde: Nový film o Harrym Potterovi – nooo, tak trochu. Fantastická zvířata napsala J. K. Rowling jako takový roztomilý přehled tvorů, kteří se vyskytují v potterovském světě, ale do budoucna by to mohl být i začátek nové série z kouzelnického světa, tentokrát ovšem z Ameriky roku 1926. Eddie Redmayne hraje Newta Scamandera, výstředního čaroděje z Anglie, který se zaplete s různými, ehm, fantastickými zvířaty a taky Collinem Farrellem.

Proč na to jít: J. K. Rowling už nenapíše další knihu o Harrym Potterovi (nebo to aspoň tvrdí), ale může najít jiné zábavné způsoby, jak Harryho svět rozšířit, a za kameru se postavil režisér David Yates, který má na kontě poslední čtyři potterovské filmy.

Moana (premiéra ČR: 24. 11. 2016)

Oč jde: Originální film z Disneyho dílny se odehrává ve starodávném jižním Pacifiku a jeho hrdinkou je statečná navigátorka Moana Waialiki, která se vydává za dobrodružstvím s polobohem Mauim (mluví ho Dwayne Johnson alias The Rock). Víc se toho zatím neví, ale pro začátek to zní slibně.

Proč na to jít: Režii mají na starost Ron Clements a John Musker – a ti už režírovali třeba Malou mořskou vílu nebo Aladina.

Rogue One (premiéra ČR: 15. 12. 2016)

Oč jde: Ha, a vy jste si mysleli, že v roce 2016 nebudou žádné Star Wars. Jak bláhové! Rogue One se při propagaci označuje jako „Star Wars příběh“ a sleduje osudy odvážné posádky, která ukradla plány Hvězdy smrti, jež daly do pohybu první film. Jedná se o první Disneyho pokus natočit Star Wars, které nejsou Star Wars – respektive nejsou součástí dějové linie, kterou nastolil J. J. Abrams v Síla se probouzí.

Proč na to jít: Obsazení. Felicity Jones, Diego Luna, Riz Ahmed, Ben Mendelsohn, Donnie Yen, Forest Whitaker, Mads Mikkelsen, Wen Jiang. To je pestrá a zajímavá banda vesmírných špionů.