Je zima, brzo tma, a navrch pandemie, kdy je lepší zůstat večer doma ve společnosti dobrého filmu nebo seriálu. Každý den vám proto přineseme (aspoň) jeden redakční tip, který vám ušetří hledání na vaší oblíbené streamovací platformě.
Slovutné ocenění americké Akademie filmového umění a věd v posledních dekádách slovutnosti pozbývá, ale pořád může člověka navést na film, který by jinak zcela minul. Přesně tohle se mi stalo se snímkem Reversal of Fortune, který se v tuzemské distribuci objevil pod názvem Zvrat štěstěny a je úzce inspirován skutečnými – a skutečně morbidními – událostmi.
Roku 1980 upadla do kómatu milionářka Sunny von Bülow. Podle prvotních indicií a následně i rozhodnutí soudu byl na vině její manžel Claus. Svou ženu, se kterou žil v mírně řečeno problematickém svazku, měl předávkovat inzulinem.
Tohle všechno jsou opravdová jména a opravdová zápletka, od které Zvrat štěstěny odpichuje tu svou filmovou. Na scénu nastupuje právník Alan Dershowitz, jenž měl tehdy ještě kariérní kontroverze před sebou, a tak mu nemáme problém fandit. Sunny leží katatonicky na nemocničním lůžku, ale ožívá ve vzpomínkách účastníků a bravurním podání Glenn Close.
Především nás ale uhrane Claus, kterého ztvárnil Jeremy Irons – a ztvárnil ho tak, že to charismatikovi s kariérními zářezy od Příliš dokonalé podoby po fenomenální byznysový snímek Den před krizí (známější pod původním názvem Margin Call) přineslo jeho zatím jediného Oscara za nejlepší herecký výkon.
Nikoho nepřekvapí, že svět opulentního bohatství umí s lidmi a jejich povahami dělat všelijaké divy, ale Ironsův Claus nesklouzává k obyčejné karikatuře podivína, kterého peníze odtrhly od reality. Zvrat štěstěny je film zvláštní podobně jako jeho aktéři – a podobně fascinující.