Stalo se. Buckinghamský palác, respektive jeho hlavní úřad, zveřejnil podobu své letošní vánoční výzdoby. Nebo lépe řečeno výzdoby adventní, neboť „svátky“ začínají z pohledu royals už první adventní víkend vztyčením vánočního stromu ve velkém sále nikoliv Buckinghamského paláce, ale zámku Windsor.
Píšu strom, ne stromeček – i letos má jedlička z Windsor Parku pěkných víc než šest metrů, je na ní přes dva tisíce ozdob a čtyři členové personálu ji na šesti štaflích zdobili tři dny.
Ptáte-li se na královské vánoční dekorační trendy, revoluci ani letos nečekejte. Základní barevnou kombinaci samozřejmě tvoří červená a zlatá, přičemž skleněné, dřevěné i perličkové ozdoby příhodně doplňují například i motivy malých královských korunek.
Strom je první, ale ne jediný, který v královnině rezidenci na Windsoru najdete. Pěkný sedmimetrový kousek zdobí třeba i kapli sv. Jiří na témže hradě, kterou znáte ze svatby prince Harryho.
Královna Alžběta II. Vánoce na Windsoru vůbec netráví – již v polovině prosince odjíždí na své skutečné a nejoblíbenější vánoční sídlo, zámek Sandringham v Norfolku. Neplést prosím se zámkem Balmoral ve Skotsku, kde královna obvykle tráví nejenom letní dovolenou, ale též letní srnčí říje a podzimní říje jelenů, důležitý to společenský svátek nejen britské aristokracie.
O vánocích na Sandringhamu si ještě napíšeme, ale tradičně se jich účastní celá široká královská rodina – pokud se někdo vysloveně nechce vyčleňovat a zbytečně na sebe upozornit – a na programu je nadělování drobných žertovných dárků (nikdy nic luxusního) a jedinkrát v roce také společné popíjení alkoholových drinků už po ranní mši.
Málo toho však nebude ani během adventu. Královna Alžběta II. totiž oslavy vánočních svátků miluje. Není divu, byli to právě její předci, pocházející mimochodem z německých rodů, tedy královna Viktorie (rozená princezna Hannoversko-Sasko-Kobursko-Saalfeldská) a její manžel princ Albert (princ Sasko-Kobursko-Gothajský), kteří ve Windsoru začali pro svoje děti vánoční jedli zdobit.
Novou tradici prý pro děti prosadil právě Albert. Ještě Viktoriina babička, královna Charlotte (pocházející pro změnu z Meklenburska) zdobila interiéry britského královského paláce na Vánoce tisem, nikoliv jedlemi a smrky.
Právě Viktorie s Albertem, které po celé Evropě od počátku 40. let 19. století masivně napodobovala veškerá okolní šlechta, zavedli tradici stromků, jak je známe dnes: stojící, nikoli zavěšené u stropu, nazdobené skleněnými ozdobami, svíčkami, sladkostmi a hračkami, svítící a s dárky.
Není tedy divu, že stromy a stromečky se zdobí i současné královské rezidence v Británii v množství větším než malém. Dnes však začíná teprve advent. A ten královna tráví ve volném čase především ve Windsoru.
Proto je třeba vyzdobit Windsor notně s předstihem – a proto se dnes budeme věnovat i královnině adventnímu programu. Diář má totiž panovnice poměrně nabitý.
A zdál by se nabitý, i kdyby jeho majitelce nebylo zrovna třiadevadesát. Prosinec je pro královnu tradičně měsícem nejslavnostnějších recepcí roku. Recepce, či státní banket, to je moment, kdy se královna ozdobí královskou korunou a také všechny dámy v rodině si na hlavy nasadí diamantovou tiáru z královnina pokladu.
Hostí sto padesát až sto sedmdesát lidí, pozvaných ke stolu přímo královnou. Banket v Buckinghamském paláci se proto tradičně chystá už s ročním předstihem a má desítky těch nejstriktnějších pravidel, která zajišťují jeho plynulý průběh.
Zajímají vás základní čísla? Pár jich tu pro vás máme.
2000
Průměrný počet nožů, vidliček a lžiček položených na stole na tradičním královském banketu. Jeden člověk může mít k dispozici šest, dvanáct, ale i osmnáct kusů příboru. Ačkoliv na pohled vypadají příbory zlaté, jen málokdy se opravdu s ryzím zlatem stoluje. Zlaté příbory jsou velmi těžké a nepraktické pro současnou gastronomii; i proto se dnes i u královské tabule používají spíše příbory pozlacené.
3 dny
Minimálně takhle dlouho trvá, než personál prostře stoly, složené do jedné dlouhé tabule, potažené sedmi obrovskými, obvykle damaškovými ubrusy. Příbory se pokládají na stůl nejen v léty secvičené choreografii, nýbrž se rovnají dle speciálního pravítka. Nejen jednotlivé kusy příboru od sebe navzájem leží na milimetry přesně, zarovnává se i spodní linie hrany příborů s okrajem ubrousků a okrajem stolu.
46 centimetrů
Když jsme u těch milimetrů pro vidličky; 46 centimetrů má pro sebe člověk. Ano, pokud sedíte u královnina stolu, nemáte k dispozici ani o píď víc. Prostor určený pro jednoho strávníka je striktně vymezen.
6 skleniček
Právě tolik kusů skla má pro sebe každý stolovník královského banketu. Zdá se vám to mnoho? Podávají se přeci různé druhy Champagne, různé druhy bílého a červeného vína, a také je tu sklenice na vodu.
1 muž
Má na starosti skládání ubrousků. Jeho titul zní Yeoman of the Glass and China Pantry a jedná se o práci na plný palácový úvazek.
76 lidí
U stolů obsluhuje. Jiní mají na starosti nápoje, další jednotlivé části chodu, zcela jiní pak odnášejí talíře.
23 váz
Zdobí stoly, účastní-li se zmíněný počet zhruba 150 hostů. Květiny pocházejí dle sezóny z palácových královských zahrad, případně skleníků. Do posledního okvětního lístku je schvaluje sama královna, která s týmem floristů absolvuje několik schůzek. Když jsme u toho, stejně tak schvaluje pochopitelně i menu, výběr vín a párování vína a pokrmů.
Jde vám z toho hlava kolem a myslíte si, že taková akce se dá připravit opravdu jen jednou ročně? Nenechte se mýlit. Jen v nadcházejících deseti dnech budou takové akce u královny minimálně dvě.
Už v úterý 3. prosince hostí královna velkolepou recepci u příležitosti 70 let NATO. Severoatlantickou alianci a všechny spojence ztělesní na velkolepé večerní recepci hlavní představitelé aliančních států a jejich delegace, tedy prezidenti, premiéři i některé z korunovaných hlav, dále ambasadoři, nejvyšší představitelé armády a mnozí další
Z členů královské rodiny by se měli vedle královny Alžběty II. objevit následník trůnu (a podle aktuálních zpráv zanedlouho i princ regent) Charles, princ z Walesu, a jeho choť, vévodkyně Camilla z Cornwallu, dále Catherine, vévodkyně z Cambridge, hrabě a hraběnka z Wessexu (tedy královnin nejmladší syn princ Edward a jeho manželka Sophie) nebo vévoda a vévodkyně z Gloucesteru.
Princ William, po Charlesovi druhý v pořadí následnictví na britský trůn, svou manželku tentokrát nedoprovodí – účastní se státní návštěvy v zahraničí.
Ve středu 11. prosince se pak zlaté vidličky budou v Buckinghamském paláci leštit a milimetrově rovnat znovu: královna hostí výroční večeři ambasadorů, kam zve všechny velvyslance působící právě tou dobou v britském království. Tiáry, dlouhé večerní róby a třiadvacet obřích květinových aranžmá budou zpět v nových verzích a variantách.
Až budete zapalovat první adventní svíci, může vás hřát i vědomí, že s tím máte podstatně méně práce. Pěknou první neděli adventní všem!