Moderní šlechtictví je závazek. Tvrdá práce. Odkaz k tradicím. Vzdělanost, vlastenectví, rozhled. Touha po udržení dědictví předků i jejich rozvoji. A taky schopnost chovat se přirozeně u stolu, na nějž se i lžička na studený dezert klade už 300 let ve stejném úhlu. Dnešní šlechtictví je vlastně všechno, co je i Forbes. A sloupek Forbes Royal ho mapuje.
Harry a Meghan, vévoda a vévodkyně ze Sussexu, rozjeli naplno svou „válku s britským bulvárem“. A navíc o tom mluví, takže – skandál. O britské královské rodině totiž platí, že obvykle mlčí. Veřejně mluví její členové jen málokdy, a když už, zůstávají vždy pozitivní.
Od časů tragické smrti princezny Diany se britská královská rodina významně zmodernizovala. Hvězdné manýry tu nehledejte: v čemkoli, o co se royals zrovna zajímají, je jim vlastní přirozený zájem o věc, úcta, účast a pokora. Mladá generace, představovaná nyní především vévodou a vévodkyní z Cambridge, princem Williamem a jeho ženou Kate, žije navíc co možná nejcivilnější život, do kterého občas dovolí nahlédnout.
Nechá se fotografovat se svými třemi dětmi, když jdou první den do školy i když dobíhají nízkonákladový let na skotské prázdniny u babičky královny. Nakupují v místním supermarketu a svá auta řídí sami, bez řidičů.
Ale především, britská královská rodina si nikdy nestěžuje. Tedy až do minulého týdne.
O víkendu uvedla britská televize ITV v hlavním vysílacím čase dokument mapující nedávnou cestu Meghan a Harryho po Jihoafrické republice. Jenže reálných problémů tohoto mimořádně komplikovaného regionu, sužovaného kromě chudoby také rasovým, etnickým a genderovým násilím, bylo v dokumentu ukázáno pramálo. Zato se v něm Harry a Meghan nečekaně otevřeně svěřili s obtížností jejich vlastních životů.
Meghan, druhdy hollywoodská herečka, loni prožila doslova pohádkovou svatbu s anglickým princem, ale v dokumentu opravdu nepůsobila dojmem šťastné matky pětiměsíčního zdravého synka, nýbrž jako oběť štvavé kampaně britského bulváru, které se „nikdy nikdo nezeptal na to, jestli je o. k.“.
A princ, kterému celý svět přál štěstí, když si bral ženu svého srdce a mimoděk tím změnil zavedené pořádky (připomeňme, že prastrýc Edward VIII. se musel kvůli jiné rozvedené Američance vzdát trůnu)? Namísto šťastných otcovských úsměvů hovořil Harry v dokumentu o „otevřených ranách“ a svou manželku přirovnal k princezně Dianě, uštvané bezskrupulózními paparazzi, kteří teď údajně ničí život jeho současné lásky.
„Nežijeme, jenom existujeme,“ nechal se slyšet milionářský pár. A není divu, že se nesetkal s nijak velkým pochopením. Ano, americké fanynky Meghan okamžitě projevovaly účast, nicméně britští daňoví poplatníci překvapeně zvedli obočí. Nebo ten svůj „stiff upper lip“, tedy horní ret, reprezentující jejich stoický klid, který Meghan v dokumentu rovněž kritizovala.
Britové přesto přejí svému zrzavému princi jenom štěstí a spokojený manželský život. Harryho otevřenost a srdečnost, s níž mluví se zmrzačenými válečnými veterány, o jejichž rodiny se léta osobně stará, ho předurčila k roli největšího oblíbence v britské královské rodině. Sdílný je i v otázkách svých vlastních démonů a běsů, které zkoušel zamlada vymítat alkoholem a divokými večírky.
Když se před dvěma lety začala po jeho boku objevovat nevýznamná kalifornská herečka, dopřáli mu jeho spoluobčané klid. Meghan nikdo nesledoval. Po oficiálním oznámení zásnub mu celá rodina požehnala. Jeho vyvolenou nikdo nefotil tajně, nikdo jí nevisel na plotě, nikdo ji nepronásledoval, jako to před bezmála 40 lety zažila Harryho matka, tehdy ještě jako Diana Spencer.
Meghan navíc, na rozdíl od Diany, v čase svého zasnoubení nebyla nezkušená devatenáctiletá panna. Sedmatřicetiletá herečka, zběhlá v showbyznysu i sociálních sítích, dobře věděla, do čeho jde. Vdala se do nejslavnější rodiny na světě, rodiny s tisíciletou tradicí a striktními pravidly, která se ovšem za poslední půlstoletí zásadně modernizovala.
Ne, Meghan nikdo pokoutně nevyfotil bez horního dílu plavek, jako se to během privátní dovolené ve Francii stalo její nynější švagrové Kate, jejíž intimní partie pak kvůli nenasytnosti francouzského bulváru obletěly celý svět (bulvárnímu magazínu Closer zároveň vynesly soudem vyměřenou pokutu přes 100 tisíc eur).
Oproti ní na Meghan nikdo nemířil dlouhým sklem, aniž by to tušila. Je focena jen tehdy, když focena být chce, což platí jak při akcích oficiálních, tak soukromých. Vévodkyni ze Sussexu nikdo nešikanuje – a přesto si šikanovaná připadá. Za šikanu považuje například skutečnost, že se bulvární deníky pobaveně ptají, proč vévodský pár hlásá boj s chudobou, když pak Meghan za půl milionu liber letí soukromým tryskáčem na dvoudenní večírek, který pro ni v New Yorku uspořádaly kamarádky Serena Williams a Amal Clooney. Šikanou je podle ní zájem novinářů o výsledek renovace „domku“ ve Frogmore Cottage: luxusní venkovské sídlo z roku 1801 si Meghan s Harrym nechali opravit a „dovybavit“ – za 2,4 milionu liber, opět z kapes obyčejných Britů.
Tohle všechno britští daňoví poplatníci přecházeli. Bude-li tak Harry šťastný, ať má se svou malou rodinkou domek za miliony, soukromé lety a Baby Dior pro miminko. Ale pěkně prosíme, ať ti dva nemluví o šikaně a znevýhodňování.
Jistě, život v britské královské rodině není snadný. Vyžaduje dodržování spousty pravidel. Vyžaduje respekt vůči tradicím a respekt vůči královně. Přivdat se do takové rodiny, to je obrovská nálož i pro zkušenou americkou herečku. Nicméně Britové nemají rádi drama. A nemají rádi, když je americké celebrity označují za rasisty, čímž jedna z Meghaniných amerických kamarádek nedávno veřejně zdůvodňovala, proč Britové první mulatku v panovnických řadách údajně tolik nesnášejí.
Meghan a Harry mají v britské královské rodině své nezastupitelné poslání a svoje místo. Už tím, že si Harry mohl Meghan vzít, udělal pro královskou rodinu ohromný krok kupředu. Meghan má veškeré výsady a výhody, které její nový status přináší a o kterých se zároveň Kate a Williamovi, kteří zanedlouho povýšením do nejvyšších pater britské aristokracie zdesetinásobí své oficiální povinnosti, může jenom zdát.
Harry a Meghan si mohou žít život zcela po svém. A zvládají společně spoustu výborné práce, na což by dokument britské ITV býval mohl ukázat, kdyby jen bulvárně nesledoval jejich stesky a nářky, živené navíc trapně návodnými otázkami.
Třeba by bylo vidět, nakolik se Meghan, zcela lidsky a přirozeně, angažuje v problematice ženské emancipace a nezávislosti na africkém kontinentě. Jak aktivní je v boji proti násilí na ženách a v boji proti chudobě žen, které zůstaly samy na výchovu svých dětí. Jak se zajímá o vzdělávací programy nejmladší generace žen žijících v britských chudinských ghettech a jak se zasazuje proti rasové nesnášenlivosti. Jak dovede být přímá, sebevědomá, suverénní, jak vynikající je řečník na veřejných akcích. Jak velký všeobecný rozhled tato mladá žena má a kolik toho v tradicionalistické britské královské rodině může dokázat.
Boje s britským bulvárem můžou naopak Harryho a Meghan přijít draho. Harry po africkém turné podal hned dvě žaloby: na britské bulvární deníky, které se údajně zachovaly neeticky, když zveřejnily soukromé dopisy vévodkyně Meghan svému otci, s nímž se od doby svého seznámení s princem nynější vévodkyně nestýká. Rozvrácená rodina je vždycky bolestným tématem, zvlášť pokud je propírána bulvárem – ale byl to Thomas Markle, kdo Meghanin dopis bulváru poskytl nejspíše ze zoufalství, protože jej Meghan ze svého života během uplynulých dvou let zcela vytěsnila.
Jakkoli si byli dříve s Meghan blízcí, Thomas Markle nikdy nepotkal Harryho, nikdy neviděl svého vnuka. Ano, zcela nepoučen tím, co se v britské královské rodině sluší, se dopustil řady přešlapů, ani ty však pozdější chování jeho dcery příliš nevysvětlují.
Harryho manželka není první ženou v britské královské rodině, kterou trápí velká pozornost médií. Ale není a nikdy nebude princeznou Dianou. Doba se změnila. Princezna Diana zemřela za tragických okolností, na nichž nesli svou vinu bulvární novináři, ale především její nezodpovědný řidič. Diana však velmi zručně pracovala se svým mediálním obrazem, dovedla s médii skvěle spolupracovat a sama v závěru života uváděla, že jí britský bulvár „mimořádně pomohl“, když potřebovala světu sdělit svůj pohled na nešťastné manželství s princem Charlesem a okolnosti jeho rozpadu.
Dianu tehdy všichni poslouchali. A takřka všichni byli na její straně, protože bylo zjevné, že v trojúhelníku s Camillou Parker-Bowles, princovou milenkou už od počátku 70. let, bylo v tomto manželství opravdu „poněkud těsno“.
Všichni z nich už to zažili. William se kdysi s bulvárem soudil o nešťastné nahé fotky své ženy. A nejenom vyhrál, ale také se poučil. Dnes dovede se svou ženou Kate s novináři vycházet velmi korektně. A bez schovávání. Britská média například dostávají zprávu, že vévodkyně Kate právě vyrazila do porodnice, výměnou za ujištění, že ji na cestě nikdo nebude fotit. A všichni také dostanou informace, kdy se Kate s novorozencem objeví, aby si je oba mohl celý svět řádně vyfotit – a pak jim už dopřál klid.
Charles čelil přímo štvanici, když to vypadalo, že to byl právě on a jeho milenka, kdo nešťastnou mladou princeznu Dianu dohnal k bulimii a údajným opakovaným pokusům o sebevraždu. Královna přihlížela divokým rozvodům hned tří ze čtyř svých dětí. A princ Andrew, její prostřední syn a Harryho oblíbený strýc, se naposledy letos stal terčem nevybíravých útoků poté, co vyšlo najevo, že se léta přátelil s americkým podnikatelem Jeffreym Epsteinem – delikventem a sexuálním predátorem obviněným ze zneužívání nezletilých dívek, který nedávno za nejasných okolností spáchal sebevraždu v cele, kde čekal na proces.
Snad všichni z královské rodiny už zkrátka nějakou formu nevítaného zájmu médií či přímo oné zmiňované „šikany bulváru“ zažili a dovedli se s ní dříve nebo později popasovat. A všichni teď nabízeli Harrymu a Meghan svou pomocnou ruku, radu, podporu. Vévoda s vévodkyní ze Sussexu se ale rozhodli jinak, jednají na vlastní pěst. Kéž je tenhle boj nevyjde dráž, než je nutné. Britská královská rodina a třiadevadesátiletá královna zvlášť si tohle extempore skutečně nezaslouží. Ne od těchto dvou, jejichž poslání a úlohy jsou momentálně docela jiné.