Většina světa řeší koronavirus a z královské rodiny publikum zajímají leda závěrečné kroky vévody a vévodkyně ze Sussexu, toho času vykonávajících v Londýně poslední povinnosti v rámci svých rolí senior royals. Do detailů propracovaný program i zjev prince Harryho, a zejména jeho ženy, vévodkyně Meghan, bere jejich fanouškům dech.
Nebylo opomenuto nic. Tohle je wow efekt, jak má být. Okázale se radují, když mávají na přihlížející. Však už na ostrovech lidově řečeno stříhají metr.
Ve čtvrtek nadchli publikum bleděmodrou filmovou romantikou pod deštníkem, v sobotu zase Meghan při příchodu na večerní gala Mountbatten Festival of Music v Royal Albert Hall okouzlila v rudé róbě, která ladila se slavnostní uniformou prince Harryho. Zářivé úsměvy do všech stran, neustálé držení se za ruce, perfektní make-up, zkrátka bezchybný dojem dnes už amerických celebrit každým coulem. Média jsou pochopitelně nadšená.
O to pozoruhodněji působí kontrastní skromnost, s níž se v posledních dnech prezentuje dvojice, která jednou usedne na britský trůn. Vévoda a vévodkyně z Cambridge nejprve v týdnu absolvovali třídenní návštěvu Irska. Návštěva byla vpravdě přelomová.
Zemi, která ne vždy za posledních 100 let byla s anglickou korunou ve smíru, naposledy navštívila královna Alžběta II. bezmála před 10 lety, v roce 2011. Vévoda a vévodkyně z Cambridge v rámci podpory přátelských vztahů s nejbližším sousedem navštívili jak irského prezidenta Michaela D. Higginse s manželkou Sabine, tak irského ministerského předsedu Lea Varadkara, kterého při oficiálním přijetí britského královského páru doprovázel jeho partner, dublinský kardiochirurg Matthew Barrett.
Varadkar, civilním povoláním rovněž lékař, je mimochodem vůbec první politik v tradičně hluboce katolické zemi, který se před pár roky otevřeně přihlásil ke své homosexuální orientaci, a to během referenda o stejnopohlavních manželstvích, které v Irsku proběhlo v roce 2015. Gesto, kdy spolu s premiérem vítá britského vévodu a vévodkyni oficiálně i jeho partner, bylo mimořádně sympatické.
Vévoda a vévodkyně z Cambridge se v Dublinu poklonili i u památníku padlých v boji za irskou nezávislost, navštívili několik místních komunitních center zaměřených na výchovu a vzdělávání dětí ze sociálně znevýhodněných skupin, ve velmi neformálním oblečení prošli jednu z irských ekofarem, účastnili se večerní akce ve slavném dublinském Muzeu literatury a podpořili i charitativní akce v centrále výrobce piva Guinness.
Kamkoli přišli, budili dojem naprosté uvolněnosti, chovali se neformálně, živě se zajímali o místní problematiku, konverzovali s přihlížejícími. A na jejich projevu nebylo naprosto nic strojeného. A nejen irská média zcela okouzlil finální den jejich pobytu v Irsku.
Během procházky po útesech Kate s Williamem kráčeli bok po boku, povídali si, ale nedrželi se – tento pár, na rozdíl od Sussexových, se na veřejnosti dotýká jen velmi zřídka, držení za ruce je pro ně zcela nezvyklé a vidět bylo naposledy v momentě, kdy princ William své manželce pomáhal sestoupit ze schodů před porodnicí v den, kdy porodila jejich nejmladšího syna a měla jej v náruči.
V Irsku ovšem došlo k momentu, kdy se dvojice láskyplně objala ve chvíli, kdy to vypadalo, že ji nikdo nefotí. Nečekaně důvěrné gesto, které oficiálním fotografům uniklo, zachytili přihlížející.
A přihlížející náhodně a nečekaně zachytili vévodkyni z Cambridge i o den později, v Londýně. Tentokrát byla už zcela nenalíčená, v bleděmodrém kabátě, neformálních džínách a mokasínech nakupovala v londýnském Kensingtonu knížky pro svoje děti. U Cambridgových se čte hodně, vévoda a vévodkyně z Cambridge mnohokrát uvedli, že od časů Prasátka Peppy a dinosaurů, které milovali princ George a princezna Charlotte v mladším věku, se nyní největšímu úspěchu u dětí těší série o Harrym Potterovi, kterou dětem předčítá před spaním jejich otec, princ William.
Tentokrát vévodkyně Kate zaběhla do místní pobočky knihkupectví Waterstones pro jiný žánr. Vešla dovnitř, zeptala se personálu na historické knížky pro děti, vybrala si, vystála frontu, zaplatila, knížky naskládala do látkové tašky s logem obchodu, tu si dala na rameno a zase odešla, jak později uvedli svědci nečekané scény.
Není to zdaleka poprvé, naopak, Londýňané jsou na běžné setkávání se svou vévodkyní zvyklí. Kate nakupuje sama oblečení i hračky pro svoje děti (ochranka dokonce obvykle zůstává stát před obchodem), chodí na nákupy jídla (vyfotili ji dokonce, když v osmém měsíci těhotenství nakupovala potraviny, tašky s běžným nákupem poté uložila do kufru auta, sedla za volant a odjela).
Místní jsou zvyklí vévodkyni potkávat na dětském hřišti i na procházkách s kočárkem. Její ochranku pravděpodobně vůbec nepoznáte. Když se někde objeví, není to událost. Je to běžné.
A kdo je připraven, není zaskočen. Kdyby se někdy stalo i vám, že při nákupech v Londýně narazíte na vévodkyni Kate, zde máme pár základních pravidel pro komunikaci s členkou nejužší královské rodiny. Chcete-li vévodkyni pozdravit při neformální příležitosti (jako je náhodné setkání v obchodě s knihami či v supermarketu), je to samozřejmě možné. Řeknete prostě good morning (pokud je dopoledne) nebo good afternoon (je-li po poledni) a jdete si dál svou cestou. Nepoužívejte žádné její tituly ani žádné jméno a dále na ni nemluvte, pokud nebude sama chtít.
Jiná situace ovšem nastane, až budete účastni oficiálního přijetí u vévodkyně, kde vám bude vévodkyně představena a vy budete představeni jí. Pak čekáte na podání ruky, vévodkyně na vás promluví první. Vy, jste-li dáma, uděláte pukrle, muž skloní hlavu. Pokud vás vévodkyně osloví, při odpovědi použijte i oslovení „Vaše královská Výsosti“. Ale jen jednou. Bude-li si s vámi povídat déle, v dalších větách už postačí pouze oslovení „madam“ (vysloveno jako „ham“, nikoli jako „adam“).
Stejná pravidla
platí mimochodem při hovoru s královnou. Tam pouze v první
větě oficiálního setkání použijete oslovení „Vaše
Veličenstvo“. Dále se držíte uvedených dalších pravidel.
Tak vidíte. Není
to tak těžké. Až se vám to stane, nebudete překvapeni.