Měl to být radostný týden, kdy královna Alžběta II. a její muž, princ Philip, oslaví v rodinném kruhu 72. výročí svatby. Mělo se vzpomínat, rozjímat, být pospolu. Téměř tři čtvrtě století šťastného manželství, kdo to může říct?
Alžbětě bylo v den svatby 21 let, byla krásná a okouzlující, vysokému a elegantnímu Philipovi bylo 26. Z obou vyzařovala velká láska a vzájemná náklonnost – vždyť královna o svém princi snila od svých třinácti, kdy se na jedné rodinné akci setkali poprvé. Dnes je královně 93 a jejímu princi 98 let a z pevného svazku vzešly čtyři děti.
Jenže zrovna tyto děti, zejména jedno z nich, jsou dnes příčinou, proč se v uplynulém týdnu příliš neslavilo.
Naopak. Královská rodina prožívá obrovskou krizi, za kterou stojí propíraná aféra prince Andrewa. A i když prozatím neohrožuje přímo monarchii, přátelské rodinné vztahy narušuje v každém případě. A není divu.
Byl to ostatně nejstarší syn a následník trůnu, princ Charles, kdo se prý rozhodl zasáhnout: údajně královnu přesvědčil, aby nezdárného syna Andrewa co nejrychleji uvolnila ze všech oficiálních akcí královské rodiny a zbavila nutnosti účastnit se obvyklých povinností.
Že se prozatím zcela stahuje z veřejného života i všech funkcí, oznámil princ Andrew v polovině týdne v tiskovém prohlášení. Na veřejnost prosákl i fakt, že mu královna s okamžitou platností zrušila i jeho milionovou apanáž – plat, který mu jako „working royal“ (pracující pro blaho britské společnosti a britského národa) hradí britský daňový poplatník.
Andrewova kauza, která původně vypadala jako jeden z těch nešťastných případů „v nesprávný čas na nesprávném místě“, přerůstá v aféru obludných rozměrů. A princ, který byl dosud považován spíše za nevinnou oběť okolností, se čím dál více zhmotňuje jako viník, nebo alespoň spoluviník, který nemluvil, když měl, a raději držel basu.
Bohužel tak činil ve prospěch a pod vlivem člověka opakovaně obviňovaného z nejhorších deliktů: ze znásilnění, sexuálního zneužívání mladistvých, zastrašování, vydírání, podplácení, nebezpečného vyhrožování a omezování osobní svobody. Toho všeho se měl podle amerických úřadů po desetiletí dopouštět americký miliardář Jeffrey Epstein, druhdy oblíbená postava newyorské společensko-politicko-byznysové scény. Muž vlivný, mocný, bohatý… a zřejmě všehoschopný.
Princ Andrew se v Epsteinově blízkosti objevoval dlouhé roky. Poté, co propukla naplno princova rozvodová aféra a rozluka s manželkou a matkou jeho dvou dcer, vévodkyní z Yorku Sarah „Fergie“ Ferguson, stáhl se Andrew opakovaně do ústraní – a často právě do New Yorku, kde podnikavému princi, který má v oblibě peníze a hezké věci, rádi otevírali dveře ti nejbohatší.
Mít ve svém kruhu syna anglické královny, to samozřejmě žádného amerického podnikatele neuráží. Když už nic, vrhá to dobré světlo a dobrý tón na celou společnost. Vždyť proč je britská královská rodina celosvětově respektovaná a uznávaná: pro svou důstojnost, odkaz k tradicím, které dodržuje, hodnoty, které vyznává, uměřenost, klidnou sílu a pracovitost, která je všem jejím členům vlastní. A také pro dobré mravy.
Zrovna tyhle hodnoty ale kruhy okolo Jeffreyho Epsteina příliš nevyznávaly. Jak vypověděly nyní už desítky žen, miliardář je v dobách, kdy byly často ještě nezletilé, nutil k poskytování sexuálních služeb širokému kruhu jeho přátel. A ač to může být tvrzení proti tvrzení a je třeba ctít presumpci neviny, minimálně v několika případech měl být hostem na těchto nechutných večírcích zbohatlíků i samotný princ Andrew. Vypověděly to alespoň některé z poškozených a dokládají to nahrávky a fotografie, kterými se probírá americká FBI.
Prince Andrewa dostaly výpovědi do mimořádně složité situace. Jeffrey Epstein, zřejmě hlavní pachatel a původce všeho, je mrtvý. Za dosud nevyjasněných okolností zemřel v cele, kde čekal na svůj proces. Oficiálně se hovoří o sebevraždě, jak to bylo doopravdy, není zatím jasné.
Poškozené ženy, dnes ve věku okolo třiceti let, vypovídají – a je jich stále více. Známý člen nejznámější rodiny světa sice nevyloučil, že se zhýralých sešlostí účastnil, ale zcela popírá, že se na nich dělo to, o čem poškozené ženy hovoří. Pro bulvár je však tučným soustem, kterého se nejenom britské deníky jen tak nepustí.
A princ si vůbec nepomohl, když se – prý pod vlivem Fergie, s níž dodnes udržuje mimořádně přátelské vztahy – rozhodl pro televizní interview, odvysílané na televizi BBC. Ač údajně o interview požádal sám, aby sdělil světu „svou verzi pravdy“, působil v něm mimořádně nejistě a nervózně, jako by vůbec nebyl připraven na otázky, které měly a musely přijít.
V některých momentech byl pohled na prince až tragicky trapný: obzvláště když s oroseným čelem tvrdil moderátorce do očí, že „poškozená žena lhala o tom, že se při sexu s ní mimořádně potil, protože on, princ Andrew, vévoda z Yorku, se nepotí nikdy“.
Kdyby šlo o fotbalistu, který se vymlouvá, že rozhodně nebyl za peníze klubu na pokoji s placenou společnicí, „a ta částka navíc taky vůbec nesouhlasí“, mohli bychom se tomu zasmát a pomyslet si něco o prostoduché kopačce.
Jenže tohle je syn britské královny, vládnoucí panovnice, kterého v té době navíc zřejmě nezletilá žena v podstatě přímo obvinila ze znásilnění a zastrašování. I v této vypjaté chvíli je potřeba ctít presumpci neviny, ale ani v případě, že je princ Andrew skutečně nevinen, není možné v tak závažném obvinění argumentovat větami, zda je, či není schopen se při sexu potit.
Dojmu nepomohlo ani koktání, dlouhé přemýšlení u každé odpovědi a chytání novinářky za slovo. A skutečnost, že ženy, které se dnes rozhodly o dění v Epsteinově domě mluvit, jsou ve věku Andrewových dcer Beatrice a Eugenie, mediálnímu obrazu syna královny také vůbec nepomáhá. Mladší dceru Eugenii vedl Andrew k oltáři loni v říjnu, starší Beatrice se má vdávat po Novém roce.
Nedovedu si vůbec představit, co obě Andrewovy dcery momentálně prožívají.
Televizní interview zapůsobilo jako granát. Jiná možnost než prohlášení, které princ pár dnů nato vydal, už skutečně nebyla myslitelná. Rezignovat a odstoupit s okamžitou platností ze všech funkcí byla v tuto chvíli už jediná možná varianta. Princ hodlá spolupracovat s vyšetřovateli, a bude tedy vypovídat i před FBI. Důsledkům svých činů tak může čelit v hrozivější podobě, než si kdy dokázal představit.
Ano, Andrew mohl být a pravděpodobně i byl pro Epsteina tím, čemu se říká „trophy friend“ – člověkem, kterého měl finančník rád nablízku, protože mu přátelství s britským princem zvyšovalo kredit před přáteli i obchodními partnery. Je možné, a dokonce pravděpodobné, že o tom, co se opravdu v Epsteinových kruzích děje, Andrew minimálně zpočátku nic nevěděl.
Pokud však byl třeba i jen nepřímým svědkem čehokoli podezřelého (zemřelý podnikatel měl na kontě záplavu nechutných extempore, u nichž mnohdy asistovala i policie), mlčel a s Epsteinem se čile stýkal dál.
Jistě, členové britské královské rodiny se vyjadřují za všech okolností uměřeně. Nicméně označovat v televizním interview obviněného sexuálního násilníka, který už na svůj proces čekal v cele, jako člověka, který se „zřejmě občas choval trochu nevhodně“? To není uměřenost nebo neobratnost, to je prostě skandální chyba. A zřejmě i skandální pokus něco zakrývat či banalizovat. Eufemismy v této věci opravdu nemají místo.
Princ Andrew porušil celou řadu zvyklostí, které britská královská rodina po staletí ctí. Zvyk nestýkat se s osobami s kontroverzní pověstí (tu měl Epstein od 80. let). Nepolitikařit. Nevyhledávat možné prebendy vyplývající z přátelství s takovými lidmi. Nedávat na odiv svůj majetek a vliv.
O to, co všechno princ Andrew soukromě vlastní, se samozřejmě živě zajímá nejen britský bulvár. Zatímco princ Charles žije mimořádně skromně a luxus příliš nevyhledává, princ Andrew se v bohatství odjakživa vyžívá. Zatímco Charles byl vždy tím tišším a uměřenějším z bratrů, Andrewovi se od mládí přezdívalo „party princ“.
Ať už se to má s obviněním jakkoli, Andrew v Epsteinově případě rozhodně není a nikdy ani nebyl hlavním viníkem a pachatelem. Měl si však uvědomit, jak jeho neuvážené jednání – už pouhá účast na večírcích v Epsteinově dekadentní domácnosti – může poškodit královskou rodinu. Jeho rodinu.
Samozřejmě. Přežili už další aféry. Abdikaci krále kvůli rozvedené Američance nevalné pověsti. Divoké rozvody tří ze čtyř královniných dětí, během nichž pronikaly na veřejnost nechutné detaily. Nevěry. Obvinění z finančních podvodů, jež se týkaly některých ze vzdálenějších příbuzných rodiny. Nešťastné výroky v momentech, kdy se to hodilo ze všeho nejméně. Katastrofální nezvládnutí situace a nepochopení vážnosti věci v době, kdy zemřela princezna Diana.
A pak i z dnešního pohledu banální kauzy, jako byla uniforma s hákovými kříži, kterou si v mladické nerozvážnosti oblékl na večírek mladý princ Harry v době, kdy konzumoval alkohol v množství větším než malém. Nebo věc zcela čerstvá, třaskavé interview plné stížností, které poskytl televizi ITV minulý měsíc spolu se svou ženou Meghan. Nic z toho není pro rodinu královny Alžběty II. záležitostí příjemnou či lichotivou.
V porovnání s kauzou prince Andrewa jde ovšem ve všech jmenovaných případech téměř o malichernosti. Kauza nejspíš nepoškodí monarchii jako takovou, a to ani v případě, kdyby byl princ obviněn, nebo dokonce odsouzen. Momentálně osmý kandidát v pořadí následnictví na britský královský trůn se panovníkem nikdy nestane – každý další potomek Williama i Harryho posouvá Andrewa dál a dál v pořadí následníků a níž a níž v důležitosti.
Své konkrétní dopady ale mimořádně nepříjemná kauza mít bude. A až další dny, týdny a měsíce ukážou, jak zásadně se promítnou i do fungování královské rodiny.