Moderní šlechtictví je závazek. Tvrdá práce. Odkaz k tradicím. Vzdělanost, vlastenectví, rozhled. Touha po udržení dědictví předků i jeho rozvoji. A taky schopnost chovat se přirozeně u stolu, na nějž se i lžička na studený dezert klade už 300 let ve stejném úhlu. Dnešní šlechtictví je vlastně všechno, co je i Forbes. A sloupek Forbes Royal jej mapuje.
Když starší dcera prince Andrewa, princezna Beatrice z Yorku, oznámila letos na podzim svoje zasnoubení, všichni příznivci royals (a že jich po celém světě není málo) zbystřili. Královské svatby, to je věc, která poutá pozornost a je obří mediální událostí, kterou mnozí možná často ani nechápou. Ale popularita britské královské rodiny je logická: lidé milují příběhy a ráda je mají i média. Když se loni princ Harry ženil s rozvedenou americkou herečkou Meghan Markle, sledovalo obřad po celém světě v reálném čase více než 2,5 miliardy lidí.
Příběh velké lásky smutného prince a Američanky z rasově smíšené rodiny, která dostala královnino požehnání, zněl jako z hollywoodského velkofilmu. A britské královské rodině získal novou ohromnou popularitu na americkém kontinentě. Každá americká dívka měla najednou pocit, že se může provdat za opravdového britského prince. Osm let předtím měly stejný pocit všechny Angličanky – to když se v dubnu 2011 provdala obyčejná dívka ze středostavovské rodiny Kate Middleton za příštího následníka trůnu prince Williama.
Jestliže její rodiče, původní profesí letuška a letový dispečer Carole a Michael Middletonovi, vybudovali v 90. letech úspěšný rodinný podnik s večírkovými dekoracemi, prapradědeček dnešní vévodkyně z Cambridge pracoval ještě v uhelném dole. Není divu, že nejpopulárnějším transparentem mezi dívkami nadšeně přihlížejícími svatebnímu průvodu Kate a Williama byl slogan „Marry Me, Harry!“ cílící na druhého, tehdy ještě svobodného, ze dvou Charlesových synů.
A když se loni v říjnu vdala oblíbená vnučka královny, princezna Eugenie z Yorku, mladší dcera prince Andrewa, média i veřejnost slavily znovu. Eugenie si vzala Jacka Brooksbanka, obchodníka s vínem a likéry, který ještě nedávno provozoval v Londýně několik vyhlášených nočních klubů.
A i když se Eugenie coby dcera mladšího syna královny netěší zdaleka takové všeobecné popularitě a globální slávě jako její bratranci William a Harry, když kráčela uličkou v kapli sv. Jiří ve Windsoru, na hlavě diamantovou tiáru značky Boucheron z královnina pokladu, tajil se všem fanynkám královské rodiny po celém světě dech.
A teď to tu máme znovu. Jednatřicetiletá Beatrice z Yorku je starší ze dvou dcer prince Andrewa a jeho exmanželky Sarah Ferguson, léta zvané Fergie, nejbližší přítelkyně zesnulé princezny Diany. Beatrice je oblíbenou Williamovou sestřenicí; a také ona se, stejně jako její sestra a bratranci, rozhodla zbourat pár zavedených tradic. Po Novém roce se totiž provdá za muže, který má z předchozího vztahu malého syna.
Vnučka královny se tak stane nevlastní matkou tříletého dítěte, synka Christophera zvaného Wolfie, kterého má nadto otec, Edoardo Mapelli Mozzi, ve střídavé péči. Nenechte se zmást příjmením, princezna se nevdává do Itálie; Edoardo pochází sice ze zámožné italské rodiny realitních magnátů a sám je úspěšným developerem, podnikatelem ve stavebnictví, narodil se však v Londýně. A vzdělání má z těch nejlepších britských univerzit.
Tím, že si Beatrice zvolila právě šestatřicetiletého Edoarda, znovu mění britské královské tradice. A změní je ještě jiným způsobem. Na rozdíl od svých slavných bratranců a sestry si nepřeje okázalou svatbu se svatebním průvodem, kočárem s šestispřežím a svatebními kolonami, které v ulicích musejí hlídat stovky policistů.
Za její rozhodnutí zvolit si civilnější verzi svatby Beatrici údajně pochválila jak její babička královna Alžběta II., tak bezesporu i britský daňový poplatník – královské svatby jsou sice krásné a populární, ale jsou taky mimořádně drahé. Při obou loňských královských svatbách ve Windsoru (tedy při svatbě Harryho a při sňatku princezny Eugenie) stála jen bezpečnostní opatření britské občany pokaždé přes dva miliony liber, které plynou z jejich kapes.
Princezna Beatrice samozřejmě dodrží tradice, vdá se na anglické půdě (ostatně na svatbě své vlastní vnučky musí být přítomna královna, a jak známo, Její Veličenstvo už ve svých 93 letech nikam mimo britské ostrovy nelétá) a vdá se bezesporu v anglikánském kostele. Ostatně babička královna je stále hlavou anglikánské církve.
Oslavy by však měly být zcela privátní, uskuteční se zřejmě v některém z luxusních hotelů nebo na pozemku prince Andrewa v Royal Lodge v hrabství Berkshire – a část nákladů uhradí ze soukromých zdrojů zámožná rodina ženicha princezny.
Civilněji ostatně snoubenci přistoupili i k zdánlivě nepodstatným, ale v královské rodině zcela tradičním a důležitým detailům, jako je zásnubní fotografie. Williama a Kate vyfotil u příležitosti jejich zasnoubení legendární Mario Testino a Meghan a Harry si vybrali renomovaného Alexiho Lubomirského, jehož častým angažmá je práce pro Vogue.
Oproti tomu Beatrici a jejího nastávajícího Edoarda vyfotila na zahradě jejich domu Beatricina vlastní sestra, princezna Eugenie.
Nečekejme samozřejmě, že tahle svatba bude úplně bez pozlátka. Princezna Beatrice si na luxus potrpí, ostatně i zmíněné foto snoubenců zdobí její náramek z proslulé dílny francouzského klenotnictví Cartier, jež patří k princezniným oblíbeným.
A kdo ví, třeba od stejného klenotníka bude i princeznina svatební tiára, rozhodne-li se pro korunku; diamantové šperky Cartier jsou historicky s britskou královskou rodinou spojené, Cartier patří posledních 150 let k dvorním dodavatelům na britský královský trůn a tiáru Cartier ostatně zapůjčila královna Alžběta II. na svatbu i Williamově snoubence Kate.
Jinak se však zdá, že nadcházející svatba přinese do britské královské rodiny zase trochu svěžího větru. Není divu, Beatrice si to může dovolit. Její otec je momentálně až osmým v pořadí na britský královský trůn, což pro Beatrici znamená deváté místo v pořadí následnictví. Rodinu vévody z Yorku odsunuli z pořadníku zejména synové prince Charlese a jejich děti.
Výše než princ Andrew je momentálně v následnictví trůnu jak William a jeho potomci George, Charlotte a Louis, tak Harry a jeho pětiměsíční syn Archie. Tento fakt dopřává rodině princezen z Yorku mimořádnou svobodu, kterou nemají důvod nevyužít.
I přesto ale platí, že je správná volba manželského protějšku pro všechny děti a vnoučata královny v rodině nadále mimořádně důležitá. A klade se na ni důraz. Připomeňme, že k nejoblíbenějším „přivdaným“ členkám královské rodiny patří u královny Alžběty II. hraběnka Sophie z Wessexu.
Dnes je tato dáma, manželka nejmladšího královnina syna prince Edwarda, jednoznačně nejmilejší snachou královny. Edward je také jediným ze čtyř královniných dětí, který se nikdy nemusel rozvádět. Jeho nevěsta pracovala ještě coby Sophie Rhys-Jones v oblasti public relations, vlastnila mimořádně úspěšnou agenturu.
Vzali se v roce 1999, opět za značné pozornosti světových médií, pro něž byla tato královská svatba první šťastnou událostí v britské královské rodině od tragické smrti princezny Diany, a dnes jsou rodiči dvou dospívajících dětí, dcery a syna. Sophie, nyní už coby hraběnka z Wessexu, je navíc mimořádně činorodou a pracovitou členkou královské rodiny. I proto se, mimo jiné, těší osobnímu přátelství královny.
Naposledy tento týden byly obě dámy spolu k vidění na oslavě úspěchu obří královniny nadace The Queen Elizabeth Diamond Jubilee Trust, která se věnuje znevýhodněným mladým lidem ze všech částí Commonwealthu a umožňuje jim stát se úspěšnými budoucími lídry, třeba i přes jejich zdravotní handicap, a zároveň poskytuje pomoc se záchranou zraku.
To je téma, které je Sophii blízké: její dnes šestnáctiletá dcera, lady Louise, starší ze dvou dětí hraběcího páru, se po velmi komplikovaném porodu narodila na počátku tisíciletí těžce nedonošená a s nezralýma očima a v prvních letech jejího života to vypadalo, že se její zrak nepovede zachránit a zůstane slepá.
Čtyřiapadesátiletá hraběnka Sophie je viceprezidentkou a patronkou nadace už řadu let a za tu dobu se podařilo zachránit zrak 22 milionům lidí z 53 zemí Commonwealthu (komu to číslo přijde nepravděpodobně vysoké, vězte, že v Commonwealthu v současné době žije přes 2,2 miliardy lidí, kteří považují za svou hlavu královnu Anglie. V tomto čísle jsou započítána i všechna závislá území a teritoria pod správou Spojeného království, Austrálie či Nového Zélandu ).
I
tento týden bylo znovu vidět, jak si královna a hraběnka
rozumějí. Sophie královnu ostatně i v oficiální řeči na
večerní oslavě dokonce oslovila Dear Mama, jak jí říká v
soukromí. Toto je prosím rodina. Toto je Firma. A její členové,
zejména ti přivdaní a přiženění, jsou zvyklí pracovat pro
korunu. Dělá jim to obvykle radost. Je jim ctí, že se členy této
rodiny mohli stát. Nechť ani nastávající manžel princezny
Beatrice není výjimkou.