Že už vás nebaví klasické zábavní parky v americkém stylu? Jeďte do Francie, ale nikoliv do pařížského Disneylandu, ale do Bordeaux, kde právě teď otevřeli tematický park zasvěcený historii vína z různých koutů světa s názvem La Cité du Vin – Město vína.

Chrám vinařství, tak mu přezdívají místní a plni hrdosti o něm ještě říkají, že je ve světě unikátní. Však taky výstavba desetipatrové budovy trvala tři roky a spolkla 81 milionů eur, informuje list Le Monde.

auditorium

Když Bilbao vystavělo Guggenheimovo muzeum, začalo kolem něj měnit celé centrum a futuristická budova se stala symbolem renovace města. Bordeaux chtělo svého „Guggenheima“, který místu dodá ještě větší reputaci a přitažlivost zahraničním turistům. „Ale Cité není žádné muzeum,“ vysvětluje ředitel centra Philippe Massol, když zve do prostor, v nichž každý rok očekává na 450 tisíc návštěvníků, asi dvojnásobek populace Bordeaux.

french-wine-theme-park-002 (1) 2

Budova Cité du Vin nenechá chladným snad nikoho – kulaté tvary a panely skla a hliníku, které odrážejí slunce. Inspirace dvěma autorům architektům přišla… ano, při degustaci vína. Když jim jeden vinař své červené popisoval jako kulaté a bez jizev, Anouk Legendre a Nicolas Desmazières z pařížského studia XTU se rozhodli přenést tuto charakteristiku do tvarů budovy.

interier

Ta má rozlohu přes 13 tisíc metrů čtverečních a najdete v ní na 20 výstav, velký přednáškový sál, místo pro ochutnávky vedené experty, sál pro koncerty, restauraci s nabídkou 500 druhů vín, vinný bar a samozřejmě taky obchod se suvenýry. Můžete se tu také svézt na lodičce a vyzkoušet si, jaké to bylo, když se v minulosti obchodníci plavili po moři a prodávali víno.

vino

Zkrátka každý detail budovy odkazuje na víno a nejvíce asi věž ve tvaru karafy, která dosahuje výšky 55 metrů. Právě na jejím vrcholu končí prohlídka ochutnávkou (v nabídce je desítka vín, která se pravidelně obměňují) a fantastickým výhledem, díky nimž snadno zapomenete na cenu vstupenky.

Protože za 20 eur byste si koupili celou lahev dobrého bordeaux.

Nahlédněte do nových prostorů francouzského muzea vína: