Houby a kosmetický průmysl mohou na první dobrou působit jako oxymóron. V kontextu současných tendencí tohle netradiční spojení dává absolutní smysl – po trendy vlně CBD přichází takzvaná „fungimánie“.

Herečka Anjelica Huston tvrdí, že každé ráno pije „lektvar“, který se skládá z odvaru z pěti různých hub: cordycepsu, korálovce ježatého, trsnatce lupenitého, outkovky pestré a chaga.

Nápoj má zaručit lepší imunitu i rychlejší obnovu buněk. Oscarem ověnčená diva ale není jediná, kdo propadl „houbovému efektu“. Vévodkyně Meghan si už loni koupila podíl v kalifornské značce Clevr Blends, která vyrábí instantní latté z ovesného mléka a čínských hub.

Alexia Inge, spoluzakladatelka Cult Beauty, jedné z největších e-commerce platforem pro prodej kosmetiky, v rozhovoru pro Financial Times uvedla, že za poslední rok sleduje nárůst zájmu o kosmetiku s obsahem hub o 302 procent.

Podle analytiků společnosti WGSN, která předpovídá trendy, je poptávka po houbách spojená s pandemií. Vybrané houby totiž slibují posílení imunitního systému a co víc si můžeme v novodobé morové epidemii vlastně přát?

Účinky takzvaných vitálních hub ale lidstvo zná už tisíce let. Jejich zastánci tvrdí, že mají vysoké protizánětlivé účinky, zvyšují hydrataci a snižují nežádoucí pigmentaci.

Kosmetika z hub je ideální podnikatelskou příležitostí také v okamžiku, kdy zákazník odchází od přípravků, které obsahují zvířecí složky a jsou nešetrné k planetě.

A zatímco v Česku je houbový kosmetický byznys ještě takřka neexistující, v anglosaském světě se ho chopili především dermatologové. Dennis Gross, který patří k nejvyhledávanějším specialistům na kůži v Hollywoodu, například uvedl houbovou řadu kosmetiky, kde vás antistresové sérum z chagy a reishi vyjde v přepočtu na 1700 korun.

Kdo by chtěl ušetřit a aplikovat prášek z vitálních hub přímo na tvář, bude ale zklamán. Výtažky z hub fungují podle specialistů pouze v kombinaci s dalšími aktivními látkami, díky kterým mohou proniknout do buněk.

Zatímco většina kosmetických brandů, které obsahují houby jako Herbivore nebo Rainbo, patří do niche kategorií a v Česku zatím nejsou k dostání, na trhu je alespoň hydratační houbová mlha od značky Origins.

Sousloví „magic mushrooms“, alias kouzelné houby, v minulosti odkazovaly na psychedelické zážitky spojené s užíváním hub s obsahem psilocybinu.

Dnes se tento význam očividně posouvá směrem k účinkům hub, které vás sice nedostanou do nové dimenze, ale slibují, že díky nim budete zdravější a krásnější.