Černá Hora je země plná kontrastů, která cestovatelům přináší nespočet možností k objevování. Malý stát na Balkáně se pyšní nedotčenou přírodou, bohatou historií, impozantními horami, plážemi jako z pohlednice i pestrou gastronomickou scénou.

Černá Hora, ležící na jihozápadě Balkánského poloostrova, je jedním z nejmenších států Evropy s populací přibližně 630 tisíc obyvatel. I přes svou nevelkou rozlohu však nabízí tolik přírodních krás a zajímavostí, a nadto přijatelné ceny, že sousednímu Chorvatsku může směle konkurovat.

Ačkoli je Černá Hora převážně hornatým územím, na své si tu zdaleka nepřijdou jen příznivci aktivní dovolené. Pobřeží omývá azurové Jaderské moře a množství písčitých a oblázkových pláží přímo vybízí ke koupání a lenošení. Vodním radovánkám navíc nahrává typické středomořské klima.

Jestli jste milovníci netradičních zážitků, nejvíce vás okouzlí zdejší jedinečná, autentická atmosféra. Jako nejmladší stát Evropy, který získal nezávislost teprve v roce 2006, si Černá Hora zatím uchovává charakter země, kde se masový turismus ještě nestihl naplno rozjet.

Kde jinde můžete obdivovat rozmanité scenérie bez davu turistů v zádech? Nebo poznávat místní tradice a zvyky ve své původní podobě?    

Ať už se budete toulat středověkými uličkami Kotoru, zdolávat s batohem na zádech vrcholy Durmitoru, nebo se opalovat na plážích Budvy, návštěvy balkánského klenotu nebudete litovat.

Černohorská kuchyně

Pestrá gastronomická scéna v Černé Hoře v sobě snoubí vlivy ze středomořské, balkánské a turecké kuchyně. Zatímco v pobřežních oblastech převažují na jídelníčcích ryby a mořské plody, v horách se setkáte spíše se sýry, skopovým či jehněčím grilovaným na otevřeném ohni nebo pečeným v kamenné peci.  

Jedním z nejoblíbenějších pokrmů černohorské kuchyně je pljeskavica. Jedná se o grilovaný karbanátek připravovaný nejčastěji z hovězího, vepřového nebo jehněčího, který se obvykle podává v pita chlebu. Další pochoutkou oblíbenou po celém Balkánu včetně Černé Hory jsou čevapi (malé grilované válečky z mletého masa) nebo marinovaná játra džigerica.

Černohorci jsou patřičně hrdí na svoji národní specialitu – pršut, který pochází z horské vesnice Njeguši na jihu Černé Hory. Tato sušená šunka s jedinečnou chutí a aroma se podobně jako italské prosciutto podává tepelně neupravená. Najdete ji v nabídce většiny restaurací, stejně jako ji prodávají ve všech supermarketech a specializovaných obchodech s potravinami. Lze ji koupit na kousky, plátky nebo dokonce jako celou kýtu.

Mezi tradiční dezerty odrážející tureckou tradici patří baklava a tulumba. Baklava je dezert z tenkých vrstev těsta plněných ořechy a přelitý sirupem, a tulumba se podobá churros, ale je sladší a měkčí.

Z nápojů je s Černou Horou neodmyslitelně spjatá silná pálenka rakija, bez které se zpravidla neobejde žádná společenská událost.

Kotor

Malebné starobylé město Kotor, přezdívané Srdce Černé Hory nebo Malý Dubrovník, je součástí světového dědictví UNESCO. Během prohlídky fascinující architektury, která odráží vlivy různých kultur, na vás na každém kroku dýchne historie. Určitě navštivte symbol města, katedrálu svatého Tryfona, náměstí Zbraní s Hodinovou věží a kostel svatého Mikuláše.  

Vystoupejte také na vrchol téměř pět kilometrů dlouhých a až dvacet metrů vysokých městských hradeb. Slibujeme, že výhled na červené střechy budov, lodě kotvící v zálivu a okolní hory stojí za to.

Nejkrásnější černohorské město je známé i svou živou lidovou tradicí a specifickým humorem, který se promítl také do názvů některých uliček a náměstí. Například nejmenší kotorská ulička nese název Pusti me proć, což v překladu znamená „Nech mě projít“. Je totiž tak úzká, že vedle sebe projdou sotva dvě osoby.

Osobitá jsou i náměstí pojmenovaná podle surovin, s nimiž se v místě dříve nejvíce obchodovalo. Až dojdete třeba na takové Salátové či Mléčné náměstí, nebuďte zaskočeni.   

A aby těch kuriozit nebylo málo, byl to právě Brad Pitt, kdo v Kotoru natáčel svůj první celovečerní film, v němž ztvárnil hlavní roli – Odvrácená strana slunce.

Po prohlídce města prozkoumejte Kotorský záliv (Boka Kotorska), který patří k nejkrásnějším místům černohorského pobřeží. Tento přírodní záliv připomíná na první pohled norský fjord, nevytvořil jej však ledovec, ale ve skutečnosti jde o zatopené ústí řeky. Je také ideálním výchozím bodem pro výlety lodí. Nejvíce žádané jsou plavby na romantický ostrůvek Gospa od Škrpjela nebo do vesničky Perast.

A kam na oběd? Zarezervujte si stůl v restauraci Konoba Scala Santa, která je v provozu již od roku 1931. V příjemném prostředí s milou obsluhou ochutnejte kromě tradičních černohorských pochoutek výborné mořské plody, černé rizoto s kousky sépie nebo zdejší specialitu – rybí guláš.

Na večer se vydejte do vyhlášeného vinařství Storia di Pietra, situovaného do vesnice Mirac, vzdálené jedenáct kilometrů od Kotoru. Prohlídka zahrnuje ochutnávku těch nejlepších vín a jídel a nechybí ani folklórní vystoupení.

Tivat

Vyhledáváte přepych a prvotřídní služby? I pak si přijdete v Černé Hoře na své. Na východním pobřeží Boky Kotorské se rozkládá moderní a pulzující město Tivat. Toto přímořské letovisko, často označované jako černohorské Monte Carlo, je považováno za nejluxusnější destinaci na Balkáně.

Černá Hora v sobě skrývá mnohá překvapení a tivatský prestižní přístav Porto Montenegro pro superjachty je jedním z nich. V roce 2017 byl britskou námořní asociací The Yacht Harbour Association dokonce oceněn jako nejlepší superjachtařská marina. V okolí se to jen hemží značkovými butiky, wellness centry, pětihvězdičkovými hotely a stylovými restauracemi.

Jednou z nejlepších je italská restaurace Roberto’s Mare s širokou nabídkou pokrmů – od těstovin a rizot přes mořské plody a grilované ryby až po vegetariánská a veganská jídla. Vyzkoušejte tu carpaccio z chobotnice, filet z mořského vlka nebo linguine s humrem a na závěr si dopřejte lahodné čokoládové suflé.

Jasnou volbou, kde se v Tivatu ubytovat, je honosný hotel Regent Porto Montenegro s designem inspirovaným benátskou architekturou. Vybaven je několika restauracemi, bary a bazény a všechny pokoje jsou navrženy tak, aby navozovaly dojem, že se hosté nacházejí na palubě jachty.

Na druhé straně zálivu, nedaleko historického města Herceg Novi, najdete jedinou evropskou pobočku luxusního řetězce One&Only Portonovi. Resort otevřený v roce 2021 kombinuje moderní prvky s tradičním středomořským stylem a poskytuje maximální komfort i pro ty nejnáročnější. Kdo by neocenil wellness centrum Espace Chenot, soukromou pláž a exkluzivní gastronomii?

Budva

Také jedno z nejpopulárnějších turistických letovisek v Černé Hoře má svou přezdívku, která mnohé napoví. Toto takzvané černohorské Miami je však známé nejen svým rušným nočním životem, ale také nejkrásnějšími plážemi v zemi.   

Za šnorchlováním v křišťálově čisté vodě se vydejte na odlehlou pláž Mogren, oceněnou Modrou vlajkou, která je krátkým tunelem rozdělena na dvě části. Obě jsou obklopeny útesy a skalami, což jim dodává intimní atmosféru.

Asi dva a půl kilometru západně od Budvy se rozprostírá oblázkovo-písečná pláž Jaz obklopená bujnou vegetací. Pláž je ideální pro rodiny s dětmi, ale nabízí i široké možnosti sportovních aktivit, včetně parasailingu a plážového volejbalu. Často se tu také konají festivaly a koncerty.

Nedaleko Budvy u ostrova Sveti Stefan se nachází ikonická pláž s jemným pískem a průzračnou vodou, která je pravděpodobně nejfotogeničtějším místem v celé Černé Hoře. Malá vesnička leží na mysu, který je s pevninou spojen pouze úzkou písečnou šíjí.

V minulosti byla idylická destinace rájem celebrit. Noc tu strávily například herečky Sharon Stone a Sophia Loren nebo modelka Claudia Shiffer. Pobýval tu také herec Robert De Niro či pilot formule 1 Niki Lauda. V roce 2014 se tu dokonce ženil tenista Novak Djoković, který si na svatební hostinu pronajal celý ostrov.

Dnes je veřejnosti přístupná jen část pláže, druhá polovina je rezervována pro hotelové hosty.  

Durmitor

A teď něco pro outdoorové nadšence. Národní park Durmitor, který se nachází na severu státu, vás okouzlí svou divokou, neposkvrněnou přírodou. Park je protkán turistickými stezkami, které vedou jak podél jezer a řek, tak i na horské vrcholy. O aktivity ostatně není v Durmitoru nouze, oblibě se těší ferraty, horolezectví, rafting, kajakování či cyklistika.  

Určitě vystoupejte na Bobotov Kuk, nejvyšší vrchol tohoto pohoří, který se tyčí do výšky 2523 metrů nad mořem. Anebo obdivujte kaňon řeky Tara – nejhlubší kaňon v Evropě a po řece Colorado v USA druhý nejhlubší na světě.

Vápencový kaňon dosahuje průměrné hloubky 1100 metrů, přičemž na některých místech klesá až do hloubky 1300 metrů. A dovolíme si malý tip, nejlépe si úchvatný výhled na něj a přilehlé okolí vychutnáte ze slavného obloukového mostu (Djurdjevićův most).

Pokud vám zbyde čas, zajděte se podívat na ledovcová jezera. V Durmitoru se nachází celkem osmnáct jezer, kterým místní říkají „gorske oči“ (horské oči). Největší a nejnavštěvovanější z nich je Černé jezero poblíž města Žabljak, které je jedním z hlavních lákadel národního parku. Za návštěvu stojí také Zminje jezero, Vražje jezero nebo Riblje jezero.

A když už je o nich řeč, byl by hřích opomenout Skadarské jezero ve stejnojmenném národním parku. O největší jezero na Balkánském poloostrově se Černá Hora dělí s Albánií – té náleží přibližně jedna třetina, zatímco větší část (cca dvě třetiny) připadá Černé Hoře. Jeho rozloha kolísá v závislosti na ročním období mezi 370 a 550 čtverečními kilometry.

Oblast je oblíbená zejména mezi ornitology a ochránci přírody. Unikátní sladkovodní ekosystém je domovem více než 280 druhů ptáků, včetně vzácného pelikána dalmatského, který je jedním z jeho symbolů a hnízdí tu jako na jediném místě v Evropě. Kromě ptactva zde žijí také různé druhy ryb, obojživelníků a savců.