Není to jasné výletní místo nebo turistický hot spot, protože leží na samém západě republiky na hranicích s Německem a cesta k němu je zastíněná lázeňským trojúhelníkem Karlovy Vary – Mariánské Lázně – Františkovy Lázně.
Město na řece Ohři však nabízí přebohatou historii (první dochované zmínky pocházejí už z roku 1061), místa pro aktivní vyžití celé rodiny a nově i první gatro vlaštovky pro gurmány na cestách.
Hybnou silou komerčního pokroku se zejména v posledních letech zdají být mladší generace z okolních měst a vesnic, které sem z poklidných kolonád jezdí za kosmopolitnějším programem, jehož podoba není určována potřebami tradiční česko-německé a často postarší klientely sousedních
lázeňských center.
Vydejte se s námi na jednodenní výlet po Chebu a poznejte jeho výrazné historické dominanty, užijte si kvalitní občerstvení, nechte se pohltit kulturou a vychutnejte si odpoledne pod širým nebem.
Skvělým výchozím bodem pro poznávání je Kulturní centrum Svoboda (Za Mostní branou 5), kde pohodlně a zdarma zaparkujete v bezprostřední blízkosti historického centra. Tato multifunkční budova pro pořádání koncertů, festivalů, přednášek či plesů vyrostla v roce 2011 podle návrhu ateliéru Adam Rujbr Architects na místě bývalého sálu pěveckého spolku, postaveného na přelomu 19. a 20. století na barokních pivovarských sklepech.
Odtud se pěšky vydejte přes most a Kamennou ulicí směrem vzhůru na staré město. Po cestě narazíte na Kostel sv. Bartoloměje, bývalý špitální kostel řádu Křížovníků s červenou hvězdou z roku 1414.
Druhým historickým záchytným bodem je Cechovní kašna z roku 1926, představující postavy mistra, tovaryše a učedníka od sochaře Adolfa Mayerla. Dekorativní mříž zdobí 33 bronzových cechovních znaků ze zvonařské dílny Lorenze Pistoriuse.
Už po pár krocích se před vámi otevře náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Hned v jeho ústí doporučujeme návštěvu bistra Botanik s minimalistickou zahrádkou a velkorysými výhledy na barevné budovy náměstí. Mladý podnik otevřel teprve letos v únoru, jeho interiérům dominuje dřevo, tlumeně zelený mobiliář a bohaté osazení pokojovkami.
Vaří tu skvěle, s mimořádnou péčí a příjemnou dávkou inovace. Kromě snídaní, brunchové nabídky a stálého jídelního lístku stojí za pozornost taky neustále obměňované polední menu, kde můžete najít takové dobroty jako kachní kaldoun s pečeným květákem, burger s trhanou krůtou a meruňkovou hořčicí nebo ostružinovou panna cottu se sušeným croissantem.
Hned naproti bistru si můžete prohlédnout unikátní blok budov zvaný Špalíček. Jedná se o komplex jedenácti částečně hrázděných domů ze 13. a 14. století, jež vznikaly v závislosti na potřebách chebských kupců na místě kramářských bud a masných krámů. Špalíček dělí na dvě samostatné části pitoresktní Kramářská ulička, široká pouhých 160 centimetrů.
Cheb z výšky si nejlépe užijete z vyhlídkové věže místního nejstaršího dochovaného kostela – Chrámu sv. Mikuláše a sv. Alžběty (první písemná zmínka pochází z roku 1239). Připravit se musíte na 133 schodů do prostor zvonice a dalších 37 stupínků na vyhlídku.
Milovníci výtvarného umění by neměli minout zdejší Galerii výtvarného umění (GAVU) a sousední, mimořádně záživné Retromuseum Cheb, jež otevřelo v roce 2016 v budově Schillerova domu.
Tato insituce se věnuje připomenutí životního stylu a designu v Československu zejména v šedesátých až osmdesátých letech minulého století a kromě stálé expozice plné retro objektů a kulturních výjevů, které si mnozí z nás stále pamatují, můžete navštívit také tematické výstavy.
Ještě do konce prázdnin můžete zjistit víc o vizuálním manuálu Obchodních domů PRIOR a do 2. října zhlédnout výstavu mapující keramickou produkci výrobního družstva Jihotvar Hrdějovice. Nechybějí zde pastelové objekty bruselského stylu, režná keramika ani realizace návrháře Antonína Škody či organizátora hrdějovické výroby Karla Příhody.
Horní část náměstí Jiřího z Poděbrad volně přechází v pěší zónu, kterou uvádí obří monolit Brána času výtvarníka profesora Mariana Karla.
Devítimetrová ocelová konstrukce o nese nápis „1061 – první písemná zmínka o městě“ a pohodlně ji můžete rukou otáčet kolem středové osy. Od artefaktu se po chebském bulváru vine časová osa města, na které najdete informace o nejdůležitějších milnících Chebu v češtině, němčině a angličtině, jež vybral historik Jaromír Boháč.
Procházkou kolem městské knihovny a Západočeského divadla dojdete do volnočasového megakomplexu Krajinka, jenž se rozprostírá pod Chebským hradem na obou březích Ohře.
Kolem centrální vycházkové promenády a cyklostezky potkáte amfiteátr, rozmáchlé květinové záhony, atletický stadion, lanové centrum, crossovou dráhu, outdoorovou posilovnu, dětská hřiště, hřiště na pétanque či minigolf, piknikovou louku s několika grily.
Sportovně rekreační areál Krajinka byl otevřen už v roce 2013, stále se rozrůstá a chystají se zde nové atrakce jako skate park či beach volejbalová hřiště.
Zpět do centra vystoupáte přes Chebský hrad. Tato románská falc byla postavená pro císaře Fridricha Barbarossu kolem roku 1180. Do dnešních dnů se dochovalo torzo paláce, obranná Černá věž a především unikátní dvojitá románsko-gotická kaple sv. Martina, Erharda a Uršuly.
Křivolakými a výrazně malebnými uličkami městských domků se romantickou procházkou dostanete zpátky do centra, kde na vás čeká tahoun místního gastro průmyslu – restaurace Hvězda s vlastním pivovarem Pivní Skaut. Hvězda svou náturou připomíná koncept Potrefené husy či sítě Lokál od Ambiente.
Jde o podnik, který i za masivního provozu šlape jako hodinky a vaří osvědčené a znamenitě provedené klasiky. Místní sem chodí na guláš z hovězího krku s domácím chlebem, konfitované kachní stehno s řepovým zelím, svíčkovou, tatarák, řízek či utopence. Místní pivo Skaut nabízí především české ležáky uvařené z českého sladu a českého chmele nebo svrchně kvašená piva.
Ideální termín, kdy vyrazit do Chebu, jsou dva první zářijové víkendy. To se po celém městě budou konat různorodé akce k oslavám 700. výročí zástavy Chebska českému králi Janu Lucemburskému. Od 4. do 11. září se můžete těšit na zpřístupnění a prohlídky unikátních historických památek, výstavu replik korunovačních klenotů, videomaping, výstavy, koncerty či rytířské turnaje. Víc o programu najdete na www.ehdcheb.cz.